Bilmek istediğin her şeye ulaş

Normal doğum sırasında annenin yapması gerekenler nelerdir?

Anne adayı hastaneye kabul edildikten sonra, kendisine çok yabancı bir süreç ortaya çıkar. Diğer anne adaylarıyla karşılaşabilir, kimisinin sancısı daha çok olduğu için onlara bakarak panik olabilir, ne yaşayacağını bilemeyebilir. O yüzden sakin olunması lazımdır. Hastanedeki doktor, ebe ve hemşire de anne adayına destek olacaklardır.

Anne adayının, yapılacak olan işlemlere mutlaka rıza göstermesinde fayda vardır. Kendisinden gerekli durumlarda sezaryene dönülebileceği konusunda bir form imzalaması istenecektir. Bu formu rahatlıkla imzalayabilir, çünkü bu artık dünya standardıdır.

Muayene olduktan sonra, rahim ağzının kaç santimetre açık olduğuna ilişkin olarak, doğumhanede ne kadar süre geçirileceği ortaya çıkacaktır.

Anne adayına en büyük görev ıkınma esnasında düşer. Çünkü rahim sancısı ortadan kalkmışsa herhangi bir şekilde, biz onu tekrar başlatmak için çeşitli uygulamalar kullanabilmekteyiz. Ama ıkınma evresi tamamen mekanik bir işlemdir, yani karın basıncını arttırarak bebeği dışarı çıkarma işlemidir. Anne adayının eforu ile çok yakından alakalıdır.

O yüzden anne adayının doktor, ebe veya diğer personel tarafından gösterilen manevraları, mutlaka dikkate alması lazımdır. Bu uyarıları ne kadar dikkate alırsa, ıkınma evresi o kadar kısa sürer.

IKINMA EVRESİ
Çatı kemiğinde pelvis denilen doğum kanalının engebelerine uyum sağlamak için bebek kanaldan ilerlediği sürece bazı hareketler yapar. Bebeğin kafasında bulunan kemikler birbirlerinin üstüne kayarak çatı kemiğine uyum sağlar. Bebeğin kafası artık vajinanın içerisindedir. Bu sırada anne adayının ıkınması gerekmektedir.

Bebek makata baskı yaptıkça ıkınma genellikle bir his olarak meydana gelir. Gebe büyük tuvaletinin geldiğini zanneder. Kasılmanın en güçlü olduğu anda derin derin nefes alan gebenin kafası öne doğru kaldırılır, çene göğse doğru değdirilmeye çalışılır. Ikınma sırasında burun ve ağızdan ses ve hava çıkmayacak halde, dayanamayacağı duruma gelinceye kadar, nefes tutulup bebek aşağıya doğru itilir. Ikınma sırasında ses çıkarmak, bağırmak sadece kasılmayı boşa geçirip bu evreyi uzatır. Başka işe yaramaz! Kasılma bittiği zaman ıkınmaya da son verilir. Kasılmaların arasında gebenin derin derin nefes alıp bırakarak dinlenmesi gerekir. Bazen bu sırada maskeyle oksijen verilebilir.

Anne adayı kasıldıkça ve ıkındıkça bebeğin başı daha fazla aşağı iner. Bu kasılmalar süresinde bebeğin kalp hızında geçici bir azalma olabilir.

Anne adayı yeterli ıkınamıyorsa ve bebeğin kalp atışı düşüyorsa doğuma yardımcı olan ebe rahmin tepe bölgesinde kasılma ile aynı anda karna baskı uygulayabilir. Tüm bunlara rağmen doğum gerçekleşemezse vakum uygulaması kullanılmalıdır. Ne yazık ki ıkınmayla alakalı olan bu sürecin ne şekilde olacağı önceden tahmin edilemiyor.
  • Paylaş