Bilmek istediğin her şeye ulaş

Normal doğumda ne gibi durumlarda vakum kullanılır?

Gebelik
Doğumun birinci evresi bittikten, 10 cm. açıklık olduktan sonra, ikinci evre başlar.

İkinci evre, anne adayının ıkınarak bebeği doğum kanalında ilerlettiği ve dışarıya çıkmasına yardımcı olduğu dönemdir. Bu dönemde herhangi bir şekilde ıkınma sakıncalıysa veya ıkınma olamıyorsa bizim yardımcı olmamız gerekir.

Ikınma olmasının sakıncalı olduğu durumlara örnek, beyin tümörü gibi hadiselerdir. Bunlara başka hastalıklar da eklenebilir.

İkinci önemli olay, ıkınma olmamasıdır. Birinci evrede anne adayı tükenebilir, ıkınmayı gerçekleştiremeyebilir. Bebek aşağı ittirilemediği için de ikinci evre uzun sürer. İkinci evrenin uzun sürmesini istemeyiz, çünkü oksijensiz kalmanın en çok olduğu dönem bu dönemdir.

Üçüncü olarak anne adayı ıkınıyor olabilir fakat bu ıkınma yeterli olmuyordur.

Özetleyecek olursak, ikinci evre dediğimiz ıkınma evresinin bebeğin doğmasına yardımcı olamadığı durumlarda biz yardımcı oluruz.

Forseps adlı kaşıkları, bebeğin başının sağına ve soluna takarak bebeği dışarı çekme yolu kullanılabilir, fakat bu yöntem Türkiye'de hemen hemen hiç uygulanmaz.

En sık uygulanan şekli vakum yöntemidir. Bebeğin hiçbir şekilde beynine zarar gelmeyecek şekilde, saçlı derisine uygulanan vakumla, saçlı derinin altındaki cilt dokusu yapışır ve bebek dışarı çıkartılır.

Vakum her zaman uygulanabilecek bir yöntem değildir. Vakumu uygulayabilmek için bebeğin doğum kanalında belirli bir aşamaya kadar ilerlemiş olması gerekmektedir. Bebeğin başı eğer ikinci evrede vakum takamayacak kadar yukarıdaysa geriye tek çare olarak sezaryen yöntemi kalmaktadır.
  • Paylaş