Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir şirket aldığı her 1 milyonluk yatırım değerlemesine karşılık aylık ne kadar gelir elde ediyor olmalıdır? Böyle bir hesap yapılabilir mi?

Bu sorunun gerçek cevabı 'hayır, böyle bir genelleme yapılamaz'dır (örneğin her yıl yüzmilyonlarca dolar zarar eden Twitter, yine de milyarlarca dolar değerindedir ve 1 milyon doların ne kadar hisse karşılığında alındığı, yatırımcının exit vadesi ve çarpan beklentisi belirleyicidir) ama soran kişinin bir şekilde rakam beklediğini düşünülerek yüksek hata payıyla, kabaca şu söylenebilir:

Değerlemede (tüm diğer varlıklardan bağımsız olarak) çarpan olarak yıllık cironun altı katını aldık diyelim. Bu durumda yılda 333.000 dolar ciro yapan bir şirketin değeri 2 milyon dolara yakın olacaktır. %50'si 1 milyon dolara satılan bir şirketin aylık cirosunun 27.000 dolar olduğunu (dediğim gibi, sırf rakamsal bir cevap vermek için) varsayabiliriz.

Bu soruda 'kaç TL ciroya ulaşmalıyız ki, 1 milyon dolar yatırım alabilelim' yaklaşımı seziyorum. Sonuçtan ciroya gitmektense, şirketin ciro dışında mevcut müşterilerin nicelik ve niteliği pazar potansiyeli, ekibinin değeri, patent gibi inovatif varlıkları olup olmadığına göre ne kadar değerli olduğu tartılmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

668 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt