Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nöromarketing nedir?

Eye Tracking metodu en çok ilgimi çeken konulardan biridir.
Susam sokağı, Caillou gibi çocuk programlarının başarısının arkasında da Eye Tracking metodu vardır.


Daha fazlasını merak edenler için aşağıdaki deney sonuçların incelenmesinde fayda var. İyi çalışmalar.

Bir öğrenci kitlesine son teknoloji ürünü bir kulaklık test ettirilmiş.

Öğrenci kitlesi 3 gruba ayrılmış. İlk gruba, kulaklığın sallanmaya karşı tepkisini test etmek amacıyla, kulaklığı kullanırken kafalarını yukarıdan aşağıya sallamaları gerektiği söylenmiş. İkinci gruptan kullanım sırasında kafalarını sağdan sola sallamaları istenmiş. Son grup ise kontrol grubuymuş. Kafalarını hareket ettirmeden kulaklığı kullanmışlar.


Deney esnasında 3 gruba da Eagles'dan bir şarkı dinletildikten sonra, üniversite harçlarının 587 dolardan 759 dolara çıkarılması gerektiğini savunan bir haber yorumu dinlettirilmiş.

Deney sonunda 3 gruba da sallantının ses kalitesine etkisini değerlendirdikleri bir anket doldurtulmuş. Anketin son bölümüne ise asıl merak edilen soru sıkıştırılmış: "Üniversite harçları ne kadar olmalıdır?"


Başlarını sabit tutan öğrenciler, dinledikleri haber yorumundan etkilenmemişler. Harç olarak 582 doları uygun görmüşler.

Yorumu dinlerken başlarını sağdan sola sallayan öğrenciler, haberde önerilen artışa şiddetle karşı çıkmış ve harçların düşürülmesi gerektiğini savunmuş.
Başlarını yukarıdan aşağıya sallayarak kulaklığı kullanan öğrenciler ise haberdeki yoruma sonuna kadar katıldıklarını belirtmişler. Harç tutarı arttırılmalıymış.
  • Paylaş
Flagship tarama teknolojisi (frmi scan) ile tüketicinin beynini inceleyip marka seçimlerinin %85'inin bilinç altında gerçekleştiğini iddia eden pazarlama teorisi. Ortaya attığı bazı tezler şu şekildedir; marka tercihlerinde koku, görüntüden iki kat daha etkilidir. Marka tasarımında kullanılan renklerin bazı şirketin bilinirliğinin %80 oranında arttırıyor vs...
  • Paylaş
Aslında herkesin, sinemada mısır al deneyi diye bildiği pazarlamadır. Buy-ology kitabını okumanızı tavsiye ederim. Nöro-ımarketing, herhangi bir konuda kararsız olan kişilere uygulandıgında başarısız olması mümkün olmayan, etik olup olmadıgı hep tartışılan, sistemin takip edemediği çok karlı bir araçtır.

survivor-hummel nöro-marketing ile nasıl ilgili olabilir, sadece oynanan oyunlarda kullanılan ekipmana bakmanız yeterli, hatta bir kac yarısmacının da giydiği marka hummel. Kısa boylu pop starların giydiği ayakkabı da noro marketingin en güzel orneği, 3 adamdaki oguzhan ve yine starda kim o da emre altug.
  • Paylaş
Tüketicilerin beyin yapısını, düşünme şeklini inceleyip marka seçimlerini bilinçaltının yönettiğini iddaa eden pazarlama teorisi diyebiliriz. Logo tasarımında kullanılan renklerin tüketici üzerinde etkisi, reklam müziklerinin, görüntülerinin, renklerin, kokuların vs. Beyinde nasıl bir etki bıraktığına bu faktörlerin tüketicilerin duyguları üzerinde nasıl etkili olduğuna eğilir daha çok. Serbest piyasanın hakim olduğu gelişmiş ekonomilerde hızla yayılan bir olgu. Tabi bu araştırmalar için deneklere ihtiyaç olduğunu da unutmayalım. Denekler üzerinde yapılan bir takım testler ile hangi uyarıcıların beynin hangi bölümlerini harekete geçirdiğini vs. Saptayarak elde edilen verilerle geliştirilen bir alan. Buradan yola çıkarak aslında marka algısı yaratmada çığır açabilir ve uzun vadeli reklam giderlerini bile azaltabilir düşüncesindeyim. Mağaza tasarımından firma logolarına sinema filmlerine ve web sitelerine kadar her ortamda kullanılmaya da müsait.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

703 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt