Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nosql veritabanını ne zaman-nasıl kullanmalıyım?

İlişkisel veritabanı kullanmadan yalnızca mongodb ile bir uygulama düşünülebilir mi?Düzenle
NoSQL sistemleri yüksek erişilebilirlik sunarlar. Okuma ve yazma performansları olarak RDBMS’lerden göreceli olarak daha performanslı olabilirler. Özelliklerinden dolayı yatay olarak genişletilebilirler. Binlerce sunucu birarada küme olarak çalışabilir ve çok büyük veri üzerinde işlem yapabilirler. Esnek yapılarından dolayı programlama ve bakım anlamında kolaylık sağlarlar. Farklı özelliklere sahip bir çok implementasyon arasından seçim yapma şansınız vardır. Çoğu açık kaynaklı ve bulut bilişime uygun olduğu için maliyet anlamında avantajlıdır.

Öte yandan RDBMS sistemlerini kullanan uygulamaların NoSQL sistemlere taşınması başlangıçta zor olacaktır. Veriler başarılı bir şekilde taşınsa bile bağlantı (join) kullanan kodların değiştirilmesi gerekicektir. Aynı şekilde sorgu tabanlı veri erişimi yerine anahtar tabanlı veri erişimi sağlamak gerekebilir. Ttransaction kavramı bulunmadığı için veri kaybı sözkonusu olabilir. Veri güvenliği konusunda da RDBMS’ler kadar gelişmiş özelliklere henüz sahip değiller. Bazı projelerin dökümantasyon ve profesyonel destek konusunda eksikleri olabilir.

Uzun yıllardır RDBMS kullanıyorsanız NoSQL sistemlere geçmek size çok anlamlı gelmeyebilir. Ancak internet işiyle uğraşanlar için RDBMS ile bir tıkanma noktası var. Bu noktaya ulaştığınızda NoSQL çözümleri sizin için çok faydalı olabilir. Şu anda olgunlaşmış durumda bir çok NoSQL proje mevcut, bunları alıp sisteminize adapte edebilirsiniz. Elbette her durum için NoSQL çözümleri uygun olmayacaktır, önemli olan uygun alanlarda kullanabiliyorsanız NoSQL çözümlerini değerlendirmenizdir.

Ne Zaman Kullanılmalı?
Örneğin hepsiburada.com’u düşünelim. Binlerce çeşit ürün, her bir ürünün özellikleri, kategoriler, alt kategoriler… Üstelik bunların tamamı zaman içinde değişiyor. Yeni bir kategori ekleniyor, varolan kategorinin özellikleri değişiyor vs. Bu gibi durumlar, veri tabanını yönetmeyi oldukça zorlaştırır. En çok akla gelen çözümlerden biri olarak, ‘madem öyle, her bir kategori bir xml’de tutalım, değişiklikleri xml üzerinde yapalım’ı sayabiliriz. NoSQL veri tabanları ise bu cümlenin daha gelişmiş ve gerçek hayata vuku bulmuş halleridir. Kısaca üç ana unsurdan/eksiklikten söz edebiliriz: hız, işlevsellik ve ölçeklendirilme (scalability) .

Değerlendirebileceğiniz NoSQL çözümleri:
  • Redis
  • MongoDB

RDBMS: Relational Database Management System
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

444 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları