Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Notebook" ile "Netbook" arasında kullanış açısından ne fark var? Netbook için hangi modeli önerirsiniz? Isınma sorunu farkeder mi?

İşlemciler dual, core, core2, quat derken düşük maliyetli taşınabilir bilgisayarlarda bir tıkanma oluştu. Daha güçlü işlemci, daha çok enerji ihtiyacına, daha çok ısıya, ısıyı soğutmak için daha çok enerjiye, daha çok enerji daha kısa batarya ömrüne yol açarak kısır döngüye girdi. Taşınabilir bilgisayarlar için geliştirilen U işlemciler ise pahalı olduklarından bir türlü yaygınlaşamadı, derken Atom işlemci icat edildi. Düşük maliyetli, ortalama ihtiyaçlara cevap veren, az enerji tüketen az ısı üreten...Şu an 8-9 saat batarya ömürlerine ulaşıldı, tabletlerde ise 16 saatlere..Büyük ekran ve performans ihtiyacı varsa notebook(en az i3 işlemci, 4 gbyte ram), taşınabilir, günlük sürekli  kullanım, yolculuklar için, fullHD ya da 720p altı film izlemek için, internet erişimi, bankacılık, mesajlaşma kısaca iletişim için netbook(en az n570 işlemci, 2 gbyte) Diğer tıkanma HDD lerde oluştu(daha çok enerji, hızlarda tıkanma,büyüklük) ve hala SSD lerin yaygınlaşma süreci devam ediyor. Makul fiyatlara ulaştığında hem notebook, hem netbook SSD li olmalı.(Performans, hız, düşük enerji tüketimi, daha uzun batarya süreleri ve en önemlisi katı halli olduklarından harekete daha uyumlu oldukları için.)
  • Paylaş
En büyük farkı işlemcidir tabi, Netbook Atom işlemci kullanıyor, iyi bir performans bekleme, Notbook ise Netbook'a göre daha iyi diyebilirim, ama bu modelleri karşılaştırmadan önce hangi amaçla kullanmak istediğini söylersen daha detaylı cevaplar alabilirsin.
  • Paylaş
İnternetle ilgili işlerimde en çok kullanıyorum. En çok sistemi zorlayacak internette film izlerim o kadar. Yoksa bilgisayarda proje filan yapmıyorum. :) Bir netbook da yeter diye düşünüyorum. Bir de bu laptopların yaydığı ısıdan radyasyon oranı yüksek zannediyorum, sağlığı olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorum. 'Netbook olsam farkeder mi?' diye merak ediyorum.
  • Paylaş
Netbook bu şartlarda kullanmanı gayet rahat sağlar, radyasyon konusuna gelince, hiç sanmıyorum sonuçta elektronik aletlerin hepsinde var ama bu Notebooklarda çok olacağını göstermez, bence mikro dalga fırın daha tehlikeli :)
  • Paylaş
Onu zaten kullanmıyorum. Dün @mahoni netbookların klavye kısmının küçük olduğunu kolay yazamayacağımı söyledi.
  • Paylaş
O alışkanlıktır, elbet yeni aldığın normal PC klavyesine alışman biraz zaman alıyor, tek sıkıntı kendi bilgisayarından başka bir bilgisayara kısa bir süreliğine geçince daha da zorlanırsın.
  • Paylaş
Netbook diyorsun yani. :)
  • Paylaş
Film için ses kalitesi ve ekran biraz yetersiz kalabilir ama sonuçta az da olsa işini görür, internet için ideal diyebilirim fakat filmleri CD'den izlersen tabi, internetten izlemek istersen hızı yetersiz kalabilir.

Sadece internette gezmek için kullanırsan, kesinlikle daha fazla ödeme yapmana gerek yok, Netbook yeterli olur...
  • Paylaş
Ama ben netten film izlemeye yeni başladım. Hevesimi kırma. :/
  • Paylaş
2

İlginc Adam, :) kırmayalım o zaman :)

Netbook'un ekranı ve klavyesi küçüktür. CD'rom'u olmaz. USB girişleri az sayıdadır. Bununla birlikte hafiftir ve pili daha uzun süre dayanır(4-5 saat arası). O yüzden süreki yanında taşıman gerekiyorsa netbook al ama öyle birşey düşünmüyorsan notbook daha iyidir. Hatta süreki evde kullanacaksan masaüstü bilgisayarı daha da iyi olur.
  • Paylaş