Bilmek istediğin her şeye ulaş

Noterden gizlilik sözleşmesi yapmak için neler gereklidir?

Projeler ile ilgili alınabilecek önlemler nelerdir?Düzenle
Herhangi bir fikrinizi birilerine açarken çalınmasından, kopyalanmasından, vb. korkuyor iseniz, kanuni olarak hak iddia edebilmek için yapmanız gerekenlerden bazıları aşağıdadır. Tabii öncelikle projenizi en ince ayrıntısına kadar belgelendirmeniz gerekmekte:
  • Noterde onaylatmak
  • Kasası bulunan bir noterde, bir kasa kiralayıp, kayıt altına alarak saklamak (bunu şahsen denemedim ama güvenilir birisinden duydum, bazı noterlerde bu tarz kasalar oluyormuş)
  • Herhangi bir PTT şubesine giderek kapalı bir zarfın içinde her yeri kapatarak, kendi adresinize iadeli-taahhütlü olarak postalamak. Zarfı sadece kanuni ihtiyaç halinde açmanız gerekiyor elbette ki
Bu sonuncusu en ucuz yöntemdir. Sonrasında ise herhangi bir görüşme yaptığınız kişilerle bir Gizlilik Sözleşmesi yapmak da faydalı olacaktır.

Yukarıda bahsettiklerim patentlenemeyen projeler için geçerli. Peki patentlenebilir bir projeniz var ise durum nasıl olur? Bu durumda ise yapabilecekleriniz:
  • Patent almak :). Burada devlet yardımı kullanabilirsiniz. TÜBİTAK Patent Desteği TÜBİTAK'ın düzgün işleyen nadir desteklerindendir (tubitak.gov.tr/tr/destekler/akademik/ulusal-destek-programla... ve turkpatent.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=111)
  • Projenizi halka açık bir ortamda tamamı ile yayınlamak (evet, yayınlandığı andan itibaren ve yayınlanma tarihini belgeleyebildiğiniz takdirde patent olarak başkaları tarafından alınması ihtimalini de yok edersiniz, işi en iyi bilen siz iseniz zaten sonrasında korkulacak bir konu olmuyor)
  • Projenizi hayata geçirmek için çalışmalara başlamak
Tüm bunların genelinde yapılacak en iyi şey, bir an önce projenizi prototiplemek ve hayata geçirmektir.
  • Paylaş
1

Sertaç Kunduz, Sorudaki açıklamaya istinaden bu şekilde açıklamaya çalıştım...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

985 Görüntülenme8 Takipçi1 Yanıt