Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nüfus cüzdanın yer alan din hanesi herhangi bir hak ihlali doğuruyor mu?

Bu soruyu duygusal açıdan ziyada hukuksal tabanda açıklamaya çalışacağım. Herkes düşünce din ve vicdan özgürlüğüne sahiptir. Bu anayasa ile korunma altına alınmıştır. Daha da önemlisi uluslararası alanlarla da güvencesi vardır. İnsan Hakları Avrupa Sözleşme m.9 bu hakkı düzenlemektedir. Buna göre, Herkes düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne sahiptir. Bu hak, din veya inanç değiştirme özgürlüğü ile tek başına veya topluca, açıkça veya özel tarzda ibadet, öğretim, uygulama ve ayin yapmak suretiyle dinini veya inancını açıklama özgürlüğünü de içerir. Bunun yanında bu hak, pasif başka bir hak daha sağlar. Bu da düşünce ve dini inancı açıklamama özgürlüğüdür. Kimlikte ise isteyen istemeyen herkesin din hanesi bulunmaktadır. Burada İHAS kapsamında m.9 ihlal edilmekte ayrıca anayasal hak da ihlal edilmektedir. Zira değindiğim gibi kimse dini inancını açıklamaya zorlanamaz. Ayrıca Türkiye sınırları içerisinde din hanesini değiştirmek için mahkemeye gitmek gerekir. Bunun yanında yeterli özgürlükler verilmemekte. Örneğin AİHM önüne giden davalarda içerisinde din ibaresinin kaldırılması ve özellikle haneye Alevilik olarak yazılmak isteyenler yoğunluktadır. AİHM, başvurucuları haklı görse de şu an kadar bir adım yoktur. Ancak 2014'te kimlik değişiklikleri ile bu hak ihlalinin çözüleceğini umuyorum.
  • Paylaş
Din hanesinin nüfus cüzdanlarında yer alması doğru, ancak 18 yaşına kadar boş bırakılması ve 18 yaşından sonra kişinin istediği bir tanımla o hanenin doldurulması şartıyla!

Hak ihlali meselesi ise bizler ne yaparsak yapalım ihtimal dairesinde.

Bir insanın doğar doğmaz yahudi, hıristiyan, müslüman, budist ya da şintoist olarak tanımlanması yanlış! Tercih hakkının olmaması ciddi bir hak ihlali. Bir de doğduğundan itibaren din hanesinin ebeveyn tarafından doldurulması var ki... o da bir problem.

Şahsen din hanesinin varlığını yukarıda belirttiğim gibi rüşde eren kişinin kendi isteği ile doldurulması şartıyla doğru buluyorum. Dileyen boş bırakmalı dileyen agnostik, ateist, deist, müslüman, yahudi... yazdırabilmeli.

Hatta dileyen alevi, sünni, şia, vahhabi bile yazdırabilmeli.

Hangi niyetle yazdırdığının da hiç bir önemi yok. Bu konuda insanlar özgür bırakılmalı diye düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Hakan, Mezhep bölümü hariç katılıyorum, çünkü dinden çok , mezhep aileden gelen bir anlayış, hatta bazı durumlarda ibadetler de niyet ederek mehepler arası transfer bile var. Bana göre özünde gereksiz olduğu için mezhep hariç yazayım dedim :)

24 yıldır hiç nüfus cüzdanına ihtiyaç duymadım, ehliyet her işimi görüyor. Nüfus cüzdanın da din hanesi olmalı mı? Bence olmalı çünkü dinlerde cennet ve cehennem kavramı vardır. Bu yolda da en önemli dini ritüel defin işlemidir. Teknoloji dünyanın her yerinde eşit degil, mozambik te ölmeyecegimizi kimse garanti edemez. Eğer öyle abuk subuk bir yerde ölürsem bari müslüman ritüellerinde gömülmüş olmayı isterim :) sonuçta cesedimi gene böcek yiyecek orası ayrı :) istenirse nüfus idarelerinde din hanesini boş bırakıyorlar. Devlet genelin de din hanesi hak ihlaline sebep vermez tabi faşist bir kafaya denk gelmezseniz.
  • Paylaş
Doğurmuyor orada yazan din değiştirilmez diye bir ibare yok gider değiştirirsin değiştirme özgürlüğü varken ne ihlalinden bahsediyoruz he millet ne der diyorsan da dininden mi utanıyorsun kardeşim??
  • Paylaş
4

Gürkan Çakıcı, Yukarıda da belirttiğim üzre, insanların dinini 'açıklamama' özgürlüğü vardır ve bu uluslararası alanda güvence altına alınmıştır. Önemli olan orada yazan müslümanlık , yahudilik vs. değil, tam aksine o din sütununun kendisidir. Kimse dininden mi utanıyorsun şeklinde yargılanamaz. Zira kimse açıklamaya zorunlu değildir. Yaklaşımınız tamamen anti-demokratik ve çağ dışıdır.

Serkan Ozel, okumadan da yargılamaz millet ne der diye bi ibare var orada görebiliyor musun??? o sütun orada olmak zorunda çünkü bilinmeli şayet senin kimsenin tanımadığı bir yerde ölüp kalırsan misal pagan adeti ile yaşayan bi ülkede yakılırsın tabi senin problemin ama ben hamdolsun müslümanım ve bundan gocunmamakla beraber islami usullere göre defnedilmek isterim. sizin çağ neresi ise kabul ben oradan dışarıdayım saygılar...

Gürkan Çakıcı, Öncelikli olarak senli/benli bir konuşma olmamasını diliyorum . Ben hukuki açıdan ele alıyorum olayı. Kimsenin dini inancına laf edilmiyor burada. Anayasal hakkı gereğince, kimse dinini açıklamaya zorlanamaz. Oradaki ibare de açıklamaya zorluyor maalesef. Bizim çağ dediğim 21.yüzyıl oluyor ve bu çağa insan hakları çağı deniliyor. Kimsenin tanımadığı bir yerde ölürseniz şayet, artık teknoloji ve iletişim fazla gelişmiş halde. İlla bir tanıdığınıza haber verirler. Veremezlerse de hayat tecrübeleri gereği İslami usulde defnedilirsiniz zaten. Dediğim gibi olayda dini bir tema yok. İnsan hakları gereği o ibare kimlikte olmamalıdır. Size de saygılar.

Serkan Ozel, açıklamak zorunda olmamak genel kabul görmüş olabilir günümüzde tabi ki ama bence yazmalı diyorum bende BENCE. peki insanların 21. yüz yılda düşündüklerini söyleme özgürlüğü yok mu yapıştırdığınız o yaftayı tamamen size iade ediyorum ve esefle biyolojik takviminize bi göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

705 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt