Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nüfus cüzdanları yerine gelecek yeni çipli kartlar nasıl olacak? Bu kartların özellikleri neler?

Nüfus İşlemleri
İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan örnek...

Yeni çipli nüfus kartları pilot il olarak Bolu'da uygulanmaya koyuldu. Şu an sağlık ve sigorta kurumlarında kullanılabiliyor. Sistemin oluşturulmasında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK gibi pek çok devlet kurumu rol aldı.

10 yıllık kullanım ömrüne sahip çipli kimliklerde TÜBİTAK üretimi milli işletim sistemine sahip yonga bulunuyor. Kullanıldığı alana göre güvenlik derecesini kademelendiren bir sistemi mevcut. Kredi kartı boyutlarındaki kart hafif ve kolaylık sağlaması ile ön planda. Henüz tam yerlşemiş değil ülkemize. 2014'ün ilk çeyreğinde tamamen sisteme geçiş bekleniyor. Ancak bu zaman tam olarak öğrenebiliriz özelliklerini.
  • Paylaş
Benim bildiğim kadarıyla üzerinde bulunan çip sayesinde devlette ensemizde olacakmış, yani o çiple bir çeşit takip edilebilirmişiz, artık suçlular düşünsün
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

422 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt