Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nükleer eneji mi? Yenilenebilir enerji mi?

Yenilebilir enerjiyi destekliyorum. 
  • Paylaş
8

Hakan, yanında soğan da isterim . mümkünse ekmek arası olsun:))

Nazende , sumakta ister misin:)

Hakan, yok saol, o zaman balığa kadar gider konu. :)

Şaman, zeytinyağını unutmayalım lütfen :)

Nazende , sizde kekik ve limon ister misiniz :)

Şaman, ah zeytinyağı olur da limonsuz olur mu, biraz tuz da fena olmayacaktır. :)

Nazende , şöyle bir köprü atayım konuya burdan Akkuyuya nükleer santral değil limon ağacı dikelim yoksa zeytinyağının limonsuz dadı olmazzz :)

Şaman, evet evet, limon ağacı dikelim, çevresine de kekik ekelim ki limonumuzu haşerelerden korusun. :)

Yenilebilir enerji :)) pelin batu
  • Paylaş
1

Şaman, Aslında güneş enerjisinin meyve, sebzeye depolanmasından daha temiz nasıl bir enerji üretim ve depolama yöntemi olabilir ki?

Evet evet, kesinlikle yenilebilir enerji... Yemeyelim de aç mı kalalım? :D Yalnız hangi tür enerjileri yiyebiliyorduk, unuttum da?
  • Paylaş
5

Hakan, değişir üstad :) kafa ya göre modelleri varmış :) misal votka redbull :)

Şaman, ah doğru hocam, şimdi aklıma geldi Manisa'nın mesir macunu da o ayarda bir enerji türüymüş sanırım :)

Hakan, :)) üstüne söz yok . yenilebilir enerji de son nokta mesir macunu :) konu sahibinden fırçayı yemesek bari, :)

Şaman, Hocam doğru bilgiyi bulup paylaşmaya çalışıyoruz biz de burada :) Asıl soru Manisa'ya gitmeden doğru bilgiye nasıl sahip olunabileceği. Bak işte o gerçekten kullanılabilir, yararlı bir bilgi olurdu. :)

Hakan, senini içindeki şu bilim sevgisi nereye kadar gidecek kim bilir. :)))

İkiside   :)
  • Paylaş
Yenilebilir diyemeyiz tam olarak
  • Paylaş
1

Şaman, çok haklısınız içilebilir örnekleri de var @hakkan'ın da belirttiği gibi votka redbull mesela

Galiba tek Nükleer enerjiyi destekleyen ben olacağım... :(
  • Paylaş
8

Hakan, japonya daki depreme kadar bende nükleerciydim dostum . ammmaaa o depremde gözümün perdesi kalktı. tırstım walla :)

Nazende , Hem üzülürüm hem desteklerim olmaz, olamaz @ ilgincadam.:)
Çernobil gibi bir faciadan sonra Karadenizdeki kanser vakası artış sebebini hala bulamadı sevgili yetkililer! @ hakkan dediği gibi Japonya örneği dün yaşandı. Herkesin gözünün perdesi kalkması gerekiyor:) Almanya gibi sanayi ülkesi Japonya'dan sonra santralleri kapatma kararları alırken bizim sevgili yöneticilerimiz hala Avrupa'nın diğer ülkelerini örnek göstererek santral kurma gayretindeler. Avrupa örneğinede hep sinir olmuşumdur. O başka bir konu.
İnsan hayatı herşeyin üstündedir.
Rüzgarı, güneşi, denizi, suyu vs olan bir ülkeyiz. Bunları değerlendirmek varken biz maalesef işin kolayına kaçıp nükleere sarılıyoruz. Tabiatını ve insanını bukadar kolay harcayan başka bir millet var mı bilmiyorum. Mersin Akkuyu, Sinop'ta ve kurulması düşünülen nükleer santrallere herkesin karşı çıkması gerekir.
Kısaca @ilgincadam gel vazgeç bu sevdadan :))
Neyse bu ikinci yazışım birincisi daha uzundu inploidin azizliğine uğradım:) bunuda eklemezse diye kısa kesiyorum :)

İlginc Adam, Valla arkadaşlar iyi diyorsunuz hoş diyorsunuz da, "neden enerjide bu kadar geri kaldığımızı" da göz ardı etmememiz gereken bir soru olarak sormamız gerekiyor diye düşünüyorum... Japonya örneği çok güzeldi ama hesaplayamayacakları sadece tusunami olayı olduğu için başına bu geldi ve bu acı olay yaşandı. O kadar deprem olurken santrale bir şey olmuyorda bir tusunami tüm projeyi batırmaya yetiyor, buna anlam veremiyorum. Ben genelde bir yanlışın bütün doğruları götürmesini mantıklı bulmuyorum.

Neyse, @hakkan korkmakta haklısın ama ülkenin geç kalınmışlıklarını görmüyor muyuz? Daha geçen Erzurum, Diyarbakır ve Trakya'daki alanda kaya gazı-petrol baseni olduğunu, TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) yetkilileri 20 trilyon metre küp doğalgaz ve 500 milyar varil petrol rezervesi olduğunu tespit etti. Şimdi yapmaları gereken, Türkiye'den bu kaynakları kullanıma sunmak için yerli firmaların sondaj yapmasını isteyecek. Dışarıdan yabancı bir firma bu Türk firmalarını etkisiz hale getirip, bu pastadan dilim almak için elinden geleni yapacak. Daha önce açılan bütün kuyuların kapağına kilit vururken, şimdi çıkarıp işlemek için ciddi çalışmalar yapılıyor. Nükleer enerjinin de (eğer gerekli güvenlik önlemleri alınarak yapılır ise) ülkeye daha verimli olacağını düşünüyorum. Diğer ülkelerin başına gelen bu Nükleer facialarını da örnek alarak yeni güvenlik haritası oluşturularak bu risk olarak görülen her durumun önüne geçilebilir, bence...

@nazende (üzülmemin sebebi, sadece burada benim destekliyor olmamdı)
Aslında greenpeace' lerin doğaya saygılarının olduğunu düşünmüyorum, ülke üzerinde oynanan yüzbinlerce oyundan sadece birisi olarak düşünüyorum. Hangi ülkede bu kadar etkili olup seslerini duyurabilmişler, bizim ülkemizde seslerinin bu kadar çıkmasını dış ülkelerin desteği sayesinde olduğunu anlayabilmiş değiliz. Onlara soru sorsak; "Madem bu kadar yeşili ve doğayı seviyorsunuz, yılda kaç ağaç dikiyorsunuz ve ulaşım için çevreyi kirleten tiksindiğiniz egsoz saçan araçları neden hala kullanıyorsunuz?" İnanın bunları başka tarafa çekerek konuyu dağıtmalarında üstlerine yok, çok iyi eğitimlerini almışlar bence ve fazlasıyla hakkını veriyorlar. TEMA vakfı ile kaç ortak projede yer almışlar acaba! İnternet sitelerine girin bir bakın derim...

Uzun lafın kısası, geç bile kaldık....

Nazende , Ben bir grubu yada grupları savunarak konuşmayı sürdürmeyeceğim. ben hiçbir bir grubu tam desteklemem. Akıllı mantıklı işi kim yapıyorsa bu doğru yapıyor bu konuda derim. Konumuz nükleer bunu konuşmak en doğrusu.
Bir yanlış tüm yaşamı götürüyor, buda hiç mantıklı değil. Bunu ciddiye almak gerekiyor. hep hesaplanmayan bir şey çıkacaktır. Mesela Japonya her olasılığı hesapladığını sanıyordu. Geçen sene Van depreminde ikinci deprem beklenmiyordu. Çünkü öyle bir fay hattı yok dedi bilim insanlarımız. Sonra hayalet fay diye birşeyle açıkladılar olayı. Yani diyeceğim insanoğlunun gözünden kaçacak bir olasılık hep olacaktır. Dünyada ekolojik denge öyle bozulduki artık birşey kestirilemiyor. Türkiye'de hortum görülüyor mesela. Ben doğanın karşısında duracak bir insan yapısı olacağını sanmıyorum. Yine aynı olacak ama depremde yıkılmayan evlerin suların üzerinde yüzdüğünü Japonya örneğinde gördük. Elimizdeki az riskli kaynakları kullanmamız gerekiyor.
Ağaç konusuna gelince en hassas olduğum konudur. Peygamber Efendimiz "KIYAMET KOPARKEN SİZDEN BİRİNİZİN ELİNDEBİR HURMA DALI BULUNUR DA BUNU KIYAMET KOPMADAN DİKMEYE GÜCÜ YETERSE, MUTLAKA ONU DİKSİN, BIRAKMASIN" buyurmuştur. Bu nedenle hayatımda elimden geldiğince yeşili korumaya ve dikmeye gayret etmişimdir. Şuanda bir çam fidanım var pencere boşluğumda yetiştirdiğim. Yer arıyorum onu ekecek. gerçi ayrılık biraz zor olacak ama:))

İlginc Adam, Doğanın karşısında kimse duramaz, haklısın... Ağaç konusuna gelince, o konuda ben çok şanslıyım, bu yaşıma kadar diktiğimin sayısını net hatırlamıyorum ama 40'ı geçmiştir ve sadece dikip bırakmıyorum, yarısından çoğu meyve ağacı olduğu için bakımınıda yapıyorum :) Tüketime gelince har vurup harman savuran insanlar olduğumuz için, ne suyun kıymetini, ne elektiriğin kıymetini nede diğer temel ihtiyaçlarımızın kıymetini kaybedince anlayan bir yapımız var. Genelleme konuşmam yanlış olur tabi, aramızda ince fikirli insanlarda vardır lakin sayı olarak nedense azlar :(

Velhasıl kelam, her pencere güzeldir, farklı açılardan aynı bahçeye baktıkça :)

Hakan@ilgincadam o kadar haklısın ki, enrjide olunması gereken yerden o kadar uzağız ki . dış politikamızda bi sekteye uğramamıza sebep oluyor bu yoksunluk, teknoloji, rehaf, gelir, güç, güvenlik enerjiaslında bunların hepsi demek ve hatta haritaya baktığımda türkiyein dört bir yanı nükleer enerji santrali dolu zaten bunlardan biri patlasa etki alanındayız zaten risk altındayız yani bizde olmasa bile bu risk varken yapmaya direnmek ne kadar mantıklı onu da aslında bilmiyorum. amasende pek güzel açıklamaışsın zaten hesaplanamayan bir tsunami yüzünden diyerek korkumda bu zaten hesaplanamayan şeyler karşsında nükleer enerj o kadar tehlikeli ki,

gerçi benim asıl tepkim tam olarak tehlike de değil, madem enerji yoksunuyuz 5 yılda maliyetini sıfırlayıp külli kar olacak güneş pili teknolojisi varken neden nükleer, akkuyu işi gündeme geldiğinde araştırmıştım aynı paraya ( inşaat ve kurulum maliyetleri) nükleerin %50 sini üretecek kadar enerji üretilebiliyor güneş pilleri ile ve geri kalan %50 lik kısımda ilk beş yıldaki bakım idame masraflarının aşırı düşük olması sebebi ile mahsu ediliyor yani 5 yıl sonra düşük bakım idame masrafaları ve atık sorunu olmayan bir enerjiyi üretme şansı bulunuyor. ama her nedense hükumet tutturdu nükleer diye.

İlginc Adam@hakkan sende haklısın ama güneş pilini tercih etmeme sebebini de araştırmak gerekir bu durumda. İllaki biri bu soruyu gerekli yetkililere sormuştur ve cevabını almıştır. Birazda oraları mı araştırsak ne :)) Böyle giderse ömrümüz hükümetin ne kadar projesi varsa araştırmakla geçecek, hükümet olarak madem bir projeyi hayata geçiriyorsun, sorulacak sorular belli, çık millet sormadan gerekli açıklamalarını yap, polemik sorular çıkarma ortaya, değil mi? Yok aga herkes işini iyi yapmıyor, hükümetin çok eksiği var....

Hakan, evet tam olarak doğru davranış bu tam açıklama, ben yaptım olduyla olmuyor bu işler memelekette kafası çalışan insan çok. ve bu insanların soruları var. ama cevaplar gizli bize de teori üretmek kalıyor.

gerçi cevapları biliyoruz aslında.

hangi hükumet yetkisili bize.

1. güneş enerji daha yüksek ve temiz bir teknoloji olduğu için bize bunu vermiyor dünyanın büyük ülkeleri, ispanya yı avrupada güneş enerjisi alanında tekel yapmak istiyorlar,

2. nükleer enerjiyi bize ürettirip riskleri bize iteleyip bizden enerji alarak kendi vatandaşlarını daha rahat ve ve temiz enerjiyle yaşatacaklar,

3. kendi atıklarını bize iteleyecekler.,

4. zaten onlar ne derse enerji için biz mecburen bunu yapmak zorundayız yoksa enerji için 2 günde hükumeti devirller dediklerini yapmazsak.

diyebilir.

1 milyar dolarlık yatırımlar 1mgw nükleer enerji üreteceğiz.

aynı yatırımlar 0,5 mgw güneş pili enerjisi üreteceğiz. ve bu 5 yıl sonra beleş enerji olacak neden yapsınlar ki. :))) beleş enerji olurmuymuş hiç vatandaşa ucuz enerji neye gerek...

Tabi ki yenilenebilir enerji. Çünkü bir şeyler üretirken çevreyi katletmek enerji üretmekten daha kolay.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1636 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt