Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nükleer enerji nasıl bir enerji türüdür? Destekliyor musunuz?

Nükleer santrallerde atom parçalanarak enerji sağlanır. Atıklarının korunması ve saklanması büyük sorundur. Daha büyük sorun ise en ufak sızıntıda milyonlarca canlının radyasyondan etkilenmesi ve ölmesidir. Yakın tarihte olan Çernobil (Ukrayna) faciası ve geçen sene Japonya'da meydana gelen  deprem sonrası oluşan tsunamiyle birlikte Fukijima nükleer santral kazasıdır. Herşeyi hesaplayan japonya bile başarısız olmuştur. Ben hiçbirşeyin canlı hayatından daha önemli olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle Sinop'ta ve Mersin Akkuyu'da kurulması düşünülen nükleer santraller olmak üzere tüm  nükleer santrallere karşıyım. 
  • Paylaş
Nükleer enerji atomun çekirdeğinden üretilen bir enerji türüdür.Aslına bakarsak kütlenin enerjiye dönüşümüdür diyebiliriz.Bunu da albert einstein'in E = m*c^2 formülüyle açıklayabiliriz.Nükleer enerji üretmek için nükleer reaktörler kullanılır ve 3 temel prensipte çalışır.
  • fizyon
  • füzyon 
  • yarılanma
  • Paylaş
Japonya'da gerçekleşen Fukishima faciasından sonra gelişmiş ülkeler düzenli olarak 5 yıl içinde nükleer santrallerini kapatacaklarını açıkladılar.Faydası çok olan bir enerji,en basitinden benzin gibi kömür gibi bitebilen bir enerji türü değil.Şu anki üretimler göz önüne alındığında yaklaşık 100 yıllık rezerv kalmış kömür doğal gaz ve petrolde.Sızıntı riskinden dolayı ben çok desteklemiyorum ama gelecekte kullanmak zorunda kalacağımız da kesin..
  • Paylaş
Peki siyasiler niçin bu kadar önemsiyor olabilirler? Bunca alternatif kaynak dururken neden bunda ısrar ediyorlar? Gelişmiş ülkeler bu enrji türünü gelişmekte olan ülkelerin üzerine yıkmak mı istiyor?
  • Paylaş
Doğal enerji kaynaklarının kullanımından yanayız. Aksi takdirde insanlığın sonu bir nükleer felaketle gelebilir. Bunun çernobil ve japonya örnekleri herkes tarafından bilinmektedir. Israrlı diretmeler siyasi çıkarlar gereğinden olup, asla milli bir ihtiyaç meselesi değildir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

902 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt