Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nükleer santraller ülkemiz için gerekli midir? Gerekli ise nedenleri nelerdir?

Yurdum enerji ihtiyacını karşılamak gerekli tabii ki. Yalnız nükleer dediğimiz fizyon reaktörleri dünyada ardı ardına kapatılıyor. Tabii bu tesisler gerçekten büyük miktarlarda enerji üretiyorlar ama hem tehlikeleri artık çağımızda riske edilemeyecek kadar büyük hem de çıkan nükleer atığın depolanması problemli. Şu anda Fransa'da uluslararası bir girişimle ilk füzyon reaktörü yapılıyor. Füzyon'da tehlike çok daha az, kontrolü daha kolay, atık miktarı çok daha düşük ve teorik olarak fizyona göre 4 kat fazla enerji üretme potansiyeli var. Bildiğimiz anlamdaki nükleer reaktörler artık zeppelin'ler gibi azalarak dünyadan silinmek zorunda.

Bir de Akkuyu nükleer santralini yapacak firmanın Soma'daki faciaya göz yuman firma olacağını ve idaresinin de uzmanlarda değil nükleer felaketi tüp gaz patlamasıyla kıyaslayan başbakanda olacağını düşünürseniz her ne kadar gerekli gibi görünse de yurdumuz için çok tehlikeli olduğu aşikar.

Nükleer yerine henüz füzyon reaktörleri gelişmediği için rüzgar ve güneş enerjisi kullanılabilir. Yurdumuzun bazı kesimleri yılın 365 günü güneş alıyor ve oralarda fotovoltaik elektrik santralleri kurulabilir. Nükleer santralin üretim kapasitesi 300-400MW arasında değişiyor. Fotovoltaik santrallerin en büyükleri ise 200MW ve üstü enerji üretebiliyor, hiçbir tehlikesi, atığı vb de yok. Bir nükleer santral yerine iki fotovoltaik santralle daha fazla enerji üretmek mümkünken çocuksu bir hırsla illa nükleer olacak diye diretmenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Nükleer Santral
Waldpolenz Solar Park

Kaldı ki güneş enerjisi sadece fotovoltaik panellerle kullanılmıyor. Bunun için aynalı sistemler de var. Aynalar ışınları tek noktada odaklıyor ve orada bulunan su ısıtılarak buhar oluşturulup yine tribünlerden geçiriliyor. Dünyanın en büyüğü battal bir nükleer santral kadar yani 392MW elektrik üretebiliyor.
Nükleer Santral
Bu santral California'daki Ivanpah Solar Electric Generating System

Yanı sıra rüzgar enerjisini kullanabileceğimiz bölgelerimiz de var ve rüzgardan da küçümsenemeyecek boyutlarda enerji üretilebiliyor. Yine California'daki Shiloh Wind Power Plant 100 tribünle en az 150MW elektrik üretiyor, optimal şartlarda bu değer 300MW'a çıkabiliyor. Yani 200 rüzgar tribünü dikerek bir nükleer santralin üretebileceği enerji yine temiz, atıksız, tehlikesiz olarak üretilebiliyor.
Nükleer Santral
Shiloh Wind Power Plant

Sorunuzun yanıtı; bunca temiz ve tehlikesiz alternatif dururken modası geçmiş, teknolojisi eskimiş bir nükleer santrale ülkemizin ihtiyacı yok.
  • Paylaş
Nükleer santrallerin gerekli olduğunu düşünenler şu sebeplerin doğruluğuna inanırlar.

  • Nükleer santraller sayesinde mevsimden,iklim koşullarından etkilenmeden sürekli verim sağlanır.
  • 2010da elektrik ihtiyacı yaklaşık 212 milyar kWh iken 2023de bunun 500 milyar kWh ye çıkacağı söyleniyor.Bu elektrik ihtiyacını karşılayabilmek için de rüzgar,jeotermal,hidrolik enerji harcansa bile yeterli olmadığı ve bu yüzden nükleer santrallerin gerekli olduğu belirtiliyor.
  • Nükleer santraller ile doğal gaz gereksinimi azaltılıp, yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması amaçlanır.

  • Paylaş