Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nuri Demirağ kimdir?

Nuri Demirağ, 1936 yılında havacılık sanayisinin ilk temellerini atmaya başladı. İlk iş olarak 10 yıllık devreyi kapsayan bir plan - program hazırlattı. Bu program gereği, Beşiktaş Barbaros Hayrettin İskelesinin yanında uçak Etüt Atölyesini kurdu. Bu uçak atölyesi kısa bir sürede dev bir fabrika haline geldi. Yeşilköy’de Elmas Paşa çiftliğini uçak meydanı yapmak için satın aldı. 1000x1300 metre boyutlarında düz bir uçak alanı yaptırdı. Bunun bir örneği de o sıralar Avrupa'nın en modern havaalanı olan Amsterdam’da vardı. 1937-1938 yılı içinde Türk Hava Kurumu 10 okul uçağı ve 65 planör siparişinde bulundu. İstanbul fabrikalarında yapılan ilk yerli Türk uçağı, 1941 yılı ağustosunda Nuri Bey’in doğduğu yer olan Divriği’ye uçarak gidip gelmişti. Halkı da heyecanlandıran bu tür gösterilerin yararlı olduğunu düşünen Nuri Bey, Eylül ayında 12 uçaklık bir filoyu, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Ankara, Konya, Adana, Elazığ ve Malatya rotasında uçurarak halka kendi tayyarelerimizle göklerimizi kendimizin koruyabileceğini göstermek ve onlara inanç vermek istemiştir. Nu.D.38 tipi yolcu uçağı, tamamen Türk mühendis ve işçilerinin ortaya çıkardıkları Türk tipi bir uçaktır. 6 kişilik yolcu uçağının çift pilot kumandası bulunmaktadır. Saatte 325 kilometre hız yapabilmekte ve 1000 km uçabilmektedir. Türk Hava Kurumu, Nuri Demirağ’ın fabrikalarına sipariş vermiş olduğu bu uçakları almaktan vazgeçmiştir. Kimin veya kimlerin yönlendirilmesi ile vazgeçtiğini kimse bilemez belki ama uçak ihraç eden bir Türkiye kulağa çok hoş geliyor.


Kaynak: pilotajhaber.com/ilk-turk-ucak-ureticisi-kimdir-ogrenelim/

  • Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti Demiryolları'nın ilk müteahhitlerinden ve cumhuriyet devrinin ilk sayılı milyonerlerinden, Türkiye'nin sanayi kalkınmasına büyük katkıları olmuş kişi. 1886 Sivas doğumludur.

  • Paylaş
Nuri Demirağ Türk havacılığının ilk isimlerindendir.Bugün Beşiktaştaki denizcilikle ilgili yer alan müzede,zamanında kendisinin tayyare üretimhanesi vardı ve bundan 60 yıl kadar önce biz Nuri Demirağ'la kendi uçağımızı üreten ülkeydik.
  • Paylaş