Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nusret Mayın Gemisi'nin Çanakkale Savaşlarına nasıl bir etkisi oldu?

Çanakkale savaşları deyince akla ilk gelen ve savaşın simgesidir Nusret Mayın Gemisi. Müttefik donanmasını dağıtmış yaptıkları karşısında müttefik komutanlığını şaşkına uğratmıştır böylelikle Türk askerine büyük moral kaynağı olmuştur. 26 mayınla bir yazgının değişmesine sebep olan kahramanlık hikayesi yazmıştır.
  • Paylaş
Nusret Mayın Gemisi, 18 Mart Çanakkale Zaferinde en önemli rollerden birini üstlenmiştir. Tophaneli Hakkı Bey’in kaptanlığını yaptığı Nusret Mayın Gemisi 7 Mart’ı 8 Mart’a bağlayan gece mayın uzmanı Binbaşı Nazmi Bey komutasında 26 adet mayını Çanakkale Boğazı’nın sularına kıyıya paralel gelecek şekilde bıraktı. Döşenen bu mayınlar 18 Mart gününe kadar İtilaf devletlerine ait uçaklar ve mayın arama birlikleri tarafından fark edilmedi. Taarruz başladıktan bir süre sonra İtilaf devletlerine ait 3 müttefik donanma gemisi boğaza paralel olarak döşenmiş mayın hatlarına çarparak battı.
  • Paylaş
Yanlış bilmiyorsam deniz savaşlarının kazanılmasında büyük bir katkısı oldu. Denizden Çanakkale'nin geçilemeyeceği anlaşılınca, itilaf devletleri karaya çıkartma yapmaya başladılar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

407 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt