Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğraf makinesi objektifleri üzerinde yazan kısaltma ve değerler ne anlama gelir?

Örneğin EF 100-400 mm f/4.5-5.6 L IS USM yazan bir objektif var. Bu kısaltmaların ve değerlerin açıklaması nedir?Düzenle
Bu kısaltmalar genelde ortak bir anlam içerir ancak makine ve objektif üreticileri aynı işlevsellik için farklı kısaltmalar tercih eder. Aşağıda Canon için kısaltmaların anlamlarını bulabilirsiniz:
 • VR (Vibration Reduction) ve IS (Image Stabilization) : İkisi de aslında aynı işlevi görür ve objektif alırken bu kısaltmalara sahip objektifleri alırsanız makinedeki titreme ve sallanma etkilerini objektif kendisi azaltabiliyor demektir. VR Nikon'un objektiflerindeki bu özelliğe verdiği isimdir, Canon ise IS kısaltmasını kullanmıştır. Image Stabilizer lensler objektif elde iken çekim sırasında oluşan ve arzulanmayan hareketliliği algılar. Bunu kendisi telafi ederek 3 stop (durağa) kadar perde hızını düşürebilir.
 • EF (Electro Focus) 100 – 400 mm: EF Objektifin içerisindeki kendi motoru ile odaklanabildiğini ifade eder. Sonraki sayılara gelince; bu tarz lenslerde odak uzunluğu ve lensin görüş açısının değişken olduğunu gösterir. Küçük sayı o lensin en geniş görüş açısını, yüksek sayı ise en dar görüş açısını (aslında zoom yaptığındaki durum) yani hangi lens gibi yakınlaştırabildiğini ifade eder. Yalnızca tek sayı var ise (örneğin 50mm) bu o lensin sabit odak uzunluklu bir lens olduğunu gösterir.
 • f /4.5 – 5.6: O lensin alabileceği minimum “f” değerini gösterir (diyafram açıklığı) . Bu numara ne kadar küçükse o lens içeriye o kadar daha çok ışık alabiliyor demektir ve daha kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz. Numara aralığı ise zoom lenslerde zoom aralıklarındaki f değerini temsil eder (100 mm için en küçük 4.5 - 400mm için 5.6 gibi) .
 • L: Canon'un profesyonel “L” serisi lensi olduğunu ifade eder. Bu lensler florit gibi özel, optik geçirgenliği yüksek olan materyallerden yapılır.
 • UD: Ultra Dispersion. Süper “UD” elementleri ihtivası anlamına gelir.
 • USM (Ultra Sonic Motor) : Netlik motorunun türünü belirtir. USM motor Canon’un öncülüğünü yaptığı teknoloji ile süper hızlı netlik yapabilmeyi sağlar (HSM: Hiper Sonic Motor - Tamron lenslerde aynı işi yapar).
Karşılaşabileceğiniz diğer EF lens kodları
 • DO (Difraktik Optik) : O lenste çok katlı difraktif optik elementlerin kullanıldığını gösterir. Canon’a özgü bu teknoloji daha küçük hafif ve yüksek performanslı foto lensleri üretiminde kullanılır.
 • EF-S: DSLR fotoğraf makineleri için dizayn edilmiş lenslerdir. Yalnızca Canon’ca belirtilen ilgili dijital modeller ile uyumludur.
 • MP-E : Özellikle makro fotoğrafçılık için dizayn edilmiş EF lenslerdir. Bu koda sahip lensler makro çekimler için daha uygundur.
 • MACRO: Close-Up (yakın çekim) lensi olarak bilinirler. Bu lenslerin sensörde çekilecek görüntüye objenin alabileceği büyüklük kadar netleme yeteneği vardır. Buna 1/1 büyütme oranı denir.
 • II veya III vs. Ekleri: Lensin üretim serisi sürümünü gösterir. Lensler sürekli re-design edilirler ve bunlar da her biri için bir sürüme karşılık gelir.
 • TS-E: Tilt/Shift lensler. Bu tarz lensler perspektif ve genel netlik aralığı kontrolünde çok iyidir. Genelde iç ve dış mimaride kullanılır.
NOT: Lens ve gövde incelemeleri/testleri için photozone.de sitesini öneririm.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

639 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt