Bilmek istediğin her şeye ulaş

Obsesyon ve tik arasındaki farklar nelerdir?

Obsesyonun Türkçe karşılığı saplantı demektir. 18-20'li yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Hastaların aklında bir türlü yanıtlayamadığı sorular olur ve sürekli onları düşünür. Obsesyon hastaları, rahat değildir ve olamaz. Psikolojik bir hastalıktır. En çok görülen obsesyon türleri, kir bulaşması ve temizlik obsesyonları, şüphe, düzen, dini, saldırganlık obsesyonlarıdır.

Obsesyon hastalarına obsesif denir. Bunun farkına varmak önemlidir. İlerledikçe psikiyatrı aşaması daha uzun ve zorlu geçebilir.

Obsesif olup olmadığımı nasıl anlarım ?
Obsesif hastalarının aklında sürekli geçen sorular vardır. Bu sorular kişiye zamanla zarar vermeye başlar. Şüphe duygusu git gide büyür ve genişler. Bunların bazıları;
  • Şüphe obsesyonları; Sevdiklerimin başına bir şey gelir mi?
  • Bu davranışımla sevdiklerimi üzer miyim?
  • Ocağı açık bıraktım mı?
  • Dini obsesyonlar; Dua ederken Allah'a içimden sövmek geliyor.
  • Temizlik obsesyonları; Yolda, otobüste ve çeşitli toplu yerlerde mikrop bulaşır mı?
  • Saldırganlık obsesyonları; İçimden arabayı bir yerlere çarpmak geliyor ve bir şeyleri sürekli kırmak geçiyor.
Tik ise istem dışı ve ani bir şekilde gelişen kas kasılmalarıdır. Bu kasılmalar kişi farkında olmadan refleks şeklinde gelişir. Ortaya çıkışı genellikle aşırı bir heyecan, korku ve irkme yaratan bir olayla gerçekleşir. Tik geliştirmeye eğilimli olan çocuklar genellikle tedirgin, kaygılı, gergin çocuklardır. Pek çoğunun ana babaları da titiz, kuralcı kişilerdir. Çocuğu sıkı denetlerler. Bu tutumla yetişen çocuk örseleyici bir olaya tepki olarak tik geliştirebilir. Tiklerin diğer bir sebebi de çocukların çevresindekiler taklit etmesi nedeniyle meydana gelir.

Obsesyonda tikte ilerleyen yaş dönemlerinde ortaya çıkabilen durumlardır. İkisinde de ruhsal nedenlerin etkisi vardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

674 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt