Bilmek istediğin her şeye ulaş

Odamda Atatürk ve Deniz Gezmiş'in posterleri asılı ve bazıları bu ikisinin aynı ortamda bulunmasının saçma olduğunu söylüyorlar. Sizce bu iki tarihi kişiliğin aynı ortamda bulunması saçma mı?

Aslında her ikisinin de buluştukları temel bir nokta var: "ikisi de tam bağımsız bir Türkiye" istiyordu.
 • Paylaş
odana asmak saçma değildir bence. ama işin içine görüş girdiğinde ben ikisininde görüşünün benimsiyorum dersen aslında ikisinin görüşünü benimsemiyor ortaya yeni bir görüş atıyorsun demektir ki bu da kötü bir şey değildir. ama ikisini birleştirmek bazı noktalarda mümkün bazı noktalarda ise imkansızdır.
 • Paylaş
İkisi de ülkesi için ellerinden geleni yaptılar gayet uyumlu ikili olmuş
 • Paylaş
komünist bir insan milliyetçi olamaz.öte yandan devletçide olamaz.
 • Paylaş
Atatürk kalsın diğerini yırt at
 • Paylaş
Bence değildir. Sonuçta Deniz Gezmiş'de Atatürk de birer türk milliyetçisiydi.
 • Paylaş
kişiden kişiye göre değişir ama ikiside devrimci sıfatında anılabilir
 • Paylaş
bence saçma çünkü ikiside birbirinin zıttı fikirlere sahiptiler
 • Paylaş
çok çelişkili.ikisininde fikri yapıları birbirine zıttır.kemalizm i sol çerçevesinden değerlendirme yanılgısı var toplumda.bunu sebebide kemalizmin sol demogoji yapmasıdır.
 • Paylaş
kesinlikle hayir mukemmel olduguna eminim
 • Paylaş
Komünistlikle Milliuetçilik temel anlamda aynıdır din konusunda çatışır büyük oranda.
 • Paylaş
12

Atalay Karaca, Komünistlikle milliyetçiliği nasıl aynı kefeye koyuyosunuz anlamadım milliyetçilik kendi milletinin menfaatlerini öncelikli düşmektir komünizmde ise millet ayrımı yoktur

Egemen Tahmilci, Temel anlamda dedim bazı yerlerde çatışırlar. Ama ikisi de devletçidir emperyalizme kapitalizme düşmandır ve ülke değerlerinin ülkede kalmasını ister.

Egemen Tahmilci, Milliyetçilik ırkçılık değildir.

Sdadsadsa Fdsafsd, komünizmde halk vardır millet yoktur. komünizm ve milliyetçilik birbirinden çok ayrı şeylerdir ki komünizm de dini ve milliyetçiliği reddeder zaten.

Atalay Karaca, kendi milletini önceliğini düşünmek ırkçılık değildir ki zaten onu ima etmedim sadece komünizm ile milliyetçiliğin farkını yazdım devletçi ve antikapitalist olması temel anlamda aynı olduklarını kanıtlamaz

Atalay Karaca, komünizm din dil ırk ayrımı yapmamaya dayanır milliyetçilik ise kendi milletinin menfaatlerini öncelik vermeye dayanır

Egemen Tahmilci, Komunizmde halk vardır ancak her zaman az da olsa milliyetçilik de vardır şöyleki. Sovyet Rusya zamanında herkes aynı haklarda olsada Rus halkı her zaman biraz daha ön planda olmuştur ve o koca toprakta herkes rusça konuşturulmak zorunda kalmıştır. Bunun etkileri hala da devam eder. Din konusunda milliyetçilik yaparlar farklı bir şeydir ama bu da ayrı bir milliyetçilik tarzıdır dinsiz milletin milliyetçiliğidir. Che Guevera şu sözü de demiştir Komunizm rus milliyetçiliğidir diye. Komunizm tabiki halkçılıktır ama empoze ederler kültürlerini kültür bozarlar bu milliyetçilerde de vardır kültür empoze etme isteği vesaire.

Egemen Tahmilci, düzgün anlatamadım biraz yorgunum ama umarım anlaşılmaz değildir.

Sdadsadsa Fdsafsd, iyi de komünizm bunu reddeder uygulamada reddetmemeleri teoride reddetmemeleri anlamına gelmez. komünizm budur eğer uygulamada sapılırsao uygulanana komünizm değildir. ki ben hiç kimsenin de komünizmi uyguladığını ya daa uygulayabilceğini sanmıyorum.

Egemen Tahmilci, Komunizm uygulanabilir neden uygulanamasın zamanında uygulanan her yerde halk mutlu oldu ve sovyet rusyada kazağı da tatarı da rus kimliğini benimsedi çünkü benimsettirdiler.

Sdadsadsa Fdsafsd, benim görüşüme göre komünizm hiçbir yerde tamolarak uygulanamadı ve çoğu insan komünizmi uygularak birtakım rantlara sahip oldular bence bir ülkenin gerçek anlamda bir komünist rejimle yönetilebilmesi için tüm dünya komünist olmalıdır. komünizm gerçekten güzeldir ki bence hümanizminde bariz bir şekilde takipçisidir. ama dediğim gibi uygulanamaz bence çnkü dünya üzerinde kimsenin hırsının kıskançlığının olmaması gerekit uygulanması için bunların yok edilmesi de imkansız o zaman komünizm de öyle. tabi benim görüşüm bu.

Egemen Tahmilci, Dünyadaki hiç bir sistem kitabta olduğu gibi sistematik çalışmamıştır ki komunizm çalışsın. Kapitalizm ; diktatörlük ; padişahlık sistemi bile tam olarak kitabında yazdığı gibi işleve geçmemiştir. Komunizm iyidir ama tek başına yetmeyebilir Komunizmden yararlanarak komunizm ilkelerinden yararlanarak ancak tam olarak komunist olmadan bir ülkeyi yönetebilmek mümkündür ancak halkımızdaki bu komunist yanlış anlaması ile kaynaklanan düşmanlık oldukça ne yazık ki ülkemizde bunu göremiycez. Kıskançlık konusuna katılmıyorum zaten komunist sistemde kimsenin kimseyi kıskanma durumu olmaz ama hırs konusu çok ayrı. Aslında hırs konusu halkta değil de yöneticilerde olmasa sadece bu bile yeter tüm halktan bunu beklemek zor ama yöneticilerden bekleyebiliriz.

odana poster asmak saçmadır asıl.
 • Paylaş
o kadar saçmalık arasında bunamı takmışlar.
 • Paylaş
Senin görüşün ortak bir yan bulmuşsun ki ikisini yanyana getirmişsin. İkiside Türkiye'nin bağımsızlığını istiyordu demek ki bir ortak noktaları var. Ayrıca her görüşe saygı bekleyen insanlar bunu neden saçma bulmuşlar anlayamadım? Bu olaya gelene kadar saçma bulunması gereken daha önemli şeyler var. (bence!)
 • Paylaş
Tek doğru düşünce olmadığı gibi tek örnek insan da yoktur. Atatürk'ün, Deniz Gezmiş'in iyi yönlerini aldığın gibi sağcı bir tipi de yanlarına asabilirsin. Laf edenler ortada tutarsızlık gördüklerinden onu söylüyorlar. Kendi içinde tutarlı olmayı başarabilirsen kimsenin söyleyecek lafı olmaz.
 • Paylaş
takıl kafana göre onu diyeni .. :D
 • Paylaş
Askere kurşun sıkan pkk lılardan nefret eden fakat askere kurşun sıkan deniz gezzmişi baştacı eden bir milletiz. Bu nasıl bir çelişkidir böyle.
 • Paylaş
aksine çok anlamlı...
 • Paylaş
İkisi de yenilikçi,yenilikler yapmaya çalışan ve yapan insanlar diye düşününce çok mantıklı.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1210 Görüntülenme18 Takipçi19 Yanıt