Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ödipal dönem nedir?

Ödipal dönem, çocuk 2,5-3 yaşlarına geldiğinde ortaya çıkan cinsel kimlik dönemi dir. Biyolojik ve zihinsel olarak çocuk cinsiyetini tanımaya başlar. Bu döneme gelene kadar çocuk cinsiyetinin farkında değildir. Ancak bu dönemde anne ve babasının arasındaki farkları görüp, kendi cinsiyetini de belirleme iç güdüsü doğuyor. Erkek çocuk babaya, kız çocuk anneye benzediği anlıyor. Artık çocuk önce insan daha sonra kız ya da erkek olduğunu, çevrenin de destekleriyle anlar. Erkek ve kızda bu dönem farklılık gösterir.

Erkek çocuk bu dönemde babasına benzediğini anlar ve babası gibi davranır. Baba kadar güçlü ve saygın olduğunu düşünür. Bu davranışları, babasının ayakkabılarını, kravatını ve ceketini giydiği zaman anlamak mümkündür. Bu nedenle bu dönemde baba erkek çocuk için iyi bir rol model üstlenmelidir.

Dikkat edilmesi gereken bu dönemdeki en önemli nokta, erkek çocuk kız çocuk gibi davranıyorsa, arabalarla oynamak yerine bebekleri tercih ediyorsa, erkek yaşıtlarına uzak durup, anneye daha yakın olmak istiyorsa cinsel kimlikte bir anormallik olabilir ailelerin bunun farkında olup dikkat etmesi gereklidir.
Yada kız çocuğuna sürekli erkek oyuncakları alıp, erkeklerin daha yaygın olarak yaptığı spor dallarına yönlendirmek de cinsel kimlikte sorunlara yol açabilir.

Kız çocukları ise bu dönemde anneyle aynı cinsten olduğunu fark eder. Ancak yönelimi babaya doğru olur. Anneyle bu dönemde anlaşamaz. Bu dönemde kız çocukları güç ve iktidar sahibi olan babalarına güvenir ve onu daha çok benimserler. Annelerin bu dönemde özenli davranması ileri ki yaşam açısından çok önemlidir.

Psikiyatrist
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

10066 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Ödipal dönemin özellikleri nelerdir?

  • Ödipal dönem kaç yaşlarında görülür?

  • Ödipal dönem kimlerde görülür?