Bilmek istediğin her şeye ulaş

Odtü'de geliştirilen, gömlek kumaşı inceliğinde ve boya badana gibi kolaylıkla uygulama imkanı bulunan karbon lifli polimerler sayesinde betonarme binalardaki tuğla duvarların depreme karşı güçlendirilmesinin mümkün olduğunu duydunuz mu?

Hahaha, onu bizim hocalar geliştirdiklerini iddia ettiler (ya da basın halka öyle yansıttı) ama durum öyle değil, karbon fiber kumaşlar yıllardır Avrupa'da yapı güçlendirmelerinde kullanılıyor. Sayın hocalarımız bunların dayanımını test ettiler ve Türk malı bir test araştırmasına imza attılar. Bunu da saygıdeğer basınımız aynen sizin de anladığınız şekilde lanse etti. Bu kumaşların deprem güçlendirmelerinde de kullanılabildiği ve yurdumuzda da hatta o araştırma yapılmadan önce de kullanıldığı doğrudur. Yalnız malzeme tuğla duvarlarda değil de betonarme karkasın güçlendirilmesinde kullanılıyor. Liflerin yönüne göre ya taşıyıcı demirler ya da çevreyi saran etriyeler amacıyla kullanılıyor.
  • Paylaş
2

Redeye, Doğrudur basının yalancısıyım :)

Şaman, Yanlış anlamayın gülmem size değil basınımızaydı.

Evet inceledim. Güzel uygulama, ama çok pahalı.
  • Paylaş
Karbon lifleri uzay mekiklerinin gövdesinde de kullanılan bir malzeme.  agustos depreminden sonra Türkiye''de bir çok binanın güçlendirilmesinde kullanıldı. Oldukça başarılı sonuçlarda konuldu ortaya. sorun şu ki bu malzemenin bina statiğine hiçbir pozitif etkisi yoktur. Hasar almış ya da mukavemeti düşük elemanların dayanımını artırmaya yönelik bir uygulamadır. O yüzden deprem güçlendirmelerinde kullanılması , özellikle statik çözümleri hatalı binalarda mümkün değildi. O yüzden de kullanımı neredeyse ortadan kalktı.
  • Paylaş
2

Şaman, Elemanları güçlendirmek sistemi güçlendirmek demektir, özellikle düşey elemanlar güçlendirilirse. Ayrıca bu kumaşların çelikten fazla bir çekme dayanımı vardır, hala ülkemizde pahalı olduğu için çok yaygın kullanılmamaktadır ama yine de yeteri kadar uygulama ülkemizde de yapılmaktadır. İMO Ankara'nın yayımladığı sayın hocam Erdem Canbay'ın yazdığı şu dökümanı okuyun derim. Ayrıca malzeme ortadan kalkmadı, yeni yeni yaygınlaşıyor. imoankara.org.tr/portals/0/dosyalar/egitim/guclendirmetsarimuyg.pdf

kasif, dokuman ıcın tesekkur.Gercı burda benım dedıgımın hılafına bısey yok ama gene de olsun. :,-) Dıkkatlı bakarsan sıstem ıyılestırme kısmında, dolgu duvarlarının guclendırılmesı harıcınd epolimer lifli elaman kullanımı yoktur. . statık cozumu dogru olamayn bır bınayı eleman guclendırerek guclendırmessınız. Statık kusurları adsorbe edecek yenı elemanlara (perdeler) yada bına kayma merkezı ıle atalet merkezını dengeleyecek kesıt buyutmelerıne ıhtıyacınız var. betonarme sıstemler (kı yurtdısında buna monolıt sıstemler denır) cerceveler yolu ıle yuk aktaran sıstemler olup , aslolan usnur statık dengedır. yanı eleman kesıtlerının bırbırlerı ıle olan uyumudur. herneyse bu teknık bır tartısmadır, bır ara karsı karsıya gelırske tum ayrıntılar tarafınıza sunulacaktır. :-))

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

960 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt