Bilmek istediğin her şeye ulaş

ODTÜ'de mühendislik kazanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Aşağıda ayrıntısını okuyun lütfen.

Ben şu an boş beleş denilebilecek bir bölüm okumaya başladım. Bu benim için yeterli değil ve mühendilik kazanmayı çok istiyorum. Hiçbir şey bilmediğimi farz ederek tavsiye verirseniz sevinirim.Düzenle
Odtü elektrik elektronik mühendisliği gerçekten çok yüksek başarı sıralamasında bunu biliyorsundur zaten sıkı bir çalışma gerektiriyor ama bence istikrarlı olursan ve çok çalışırsan her şey olur. Mühendislik için olan puan türü ( mf4 ) fizik matematik ağırlıklı , en çok yüklenmen gereken dersler ygs için sırasıyla matematik, fizik, geometri, kimya sonra da türkçe ya da biyoloji olması lazım sonra sosyal bilimler. Lys için de sayısalda aynı sıra geçerli. Ben ilk başta matematik fizik ve geometri ye yüklen derim bunların katsayısı daha yüksek çünkü ama istediğin bölüm için diğerlerini de hatrı sayılır şekilde yapabilmen lazım. Son olarak olamayacak diye bir şey yok ama eğer odtü olmazsa eğer elektrik elektronik mühendisliğini gerçekten istiyorsan başka üniversiteleri de mutlaka yaz derim.
  • Paylaş
1

Kuze Kere, bir farkindalik hapi haftada bir defa,sonra bol bol pekmez sik sik test coz odtu degil kiralina yerlesirsin

Matematik, fizik, kimya, biyolojiyi çözmeniz lazım. Sorunun cevabı kolay ama yol zor. Yapabilenlere tanık olduğumdan imkansız demiyorum ama hiçbir şey bilmiyorsanız gerçekten çok çalışma isteyecek.
  • Paylaş
Ülkemizde üniversite sınavına hazırlanmak, karakter geliştirmeli video oyunlarını oynamak gibidir. Eğer sonunda listenin en başlarında olmayı hedefliyorsanız; her gün, aralıksız, bağımlılık yaparcasına başına oturmanız, temel yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılamak dışında başından kalkmamanız gerekir. Oyunu herkes oynar, herkes iyi kötü level atlar, karakterini iyi bir yerlere getirebilir... Ama sadece oyunun cılkını çıkarıp, kafayı sıyırıp, robot kıvamında oynayanlar sıralamada en yukarıda olabilirler. Ha bir de karakterine parayla item satın alan oyuncular vardır. Ya da oyuna bot yazıp, bütün soruları önceden bilenler... Onların bu kadar çabalamasına gerek kalmaz tabii ki.. Acı ama gerçek...
  • Paylaş
Matematik çalışarak yola koyulabilirsin... .
  • Paylaş
Sıkılmadan disiplinli bi şekilde kendi hazırladığın yogun bi programla çalışman gerek...
  • Paylaş
Göze kestirilen bir üniversitede herhangi bir mühendislik okumak. Ya da üniversiteye giriş sınavında tercih formunu "ortaya bir karışık" anlayışıyla doldurup aynı kağıda mühendislik, tıp, hukuk, İngiliz dili ve edebiyatı gibi biri yerde biri gökte, biri doğudaysa diğeri batıda bölümleri bir üniversiteye girme uğruna yazıvermek... Ne de çok ilgi alanı olabiliyormuş kimilerinin, meğer. Marka hastalığımız üniversite tercihlerine de yansıyor. Ne okuduğumuz, hangi branşta derinleştiğimiz kimin umurunda? Genetik mühendisliği ile elektrik mühendisliği nasıl bir tutulabilir? Hocalarda bile görürsünüz bu hastalığı: "Bizden almadığın dersi tekrar almalısın, diğer üniversiteler bizim kadar iyi öğretemez". Tam anlamıyla megalomanca bir anlayış, kendini darı ambarında görmek, pompayla şişirilmiş öz ego patlaması. İş mülakatlarında üzülerek tanık olduğum, hazin değişmez tablodur, yeni mezunların şişirilmiş ego balonlarının sönmesi. Beyinleri öyle yıkanmıştır ki genellikle havada kapılmaları garantidir rüyasını yaşarlar, kapı gibi üniversite markaları var! Üzgünüm ama yok öyle bir şey. İnsanları içi boş etiketlerle damgalayıp, hipnozla olmadığı gibi gösterenler ve kendini böyle görenlere sormak gerek, uluslararası bilimsel ve akademik endeksin neresindeler. Hemen söyleyeyim, esameleri okunmaz. Bilmem kaç yüzüncü sıraya zaman zaman kaynak yapanları görürseniz bilinki bir hata sonucu oradalar. Akademik yayınların niceliğinden çok niteliğidir aslolan. Halen intihalin cirit attığı, hayata memuri gözlüklerle bakan, idealizm ve inovasyon ruhu nedir, bilmeyen insanlardan çıkan her makaleye dünyayı bir adım daha ileri götürecek bilimsel yayın gözüyle bakmanın ne kadar doğru olabileceğini, takdirinize bırakıyorum. Size bir sır vermek istiyorum: Asıl gerçek eğitim aşk ve idealle yapılandır. Teknolojik oyuncaklarla dolu sınıflar değil, kandilin titrek ışığında, sadelik içine, hoca ile öğrenci ilişkisinin kutsiyetinde gizlidir, eğitimin başarısı. Bu tanıma göre abartılı teferruatla doldurulmuş bir batı üniversitesinden çok daha vasıflı ve verimli olabilir, doğunun yeni kurulan üniversitesi. Çünkü ilim önce kendini, içindeki sesi dinleyebilmeyi gerektirir ve bunu sağlayacak ortamın dinginliğine, patırtı dolu koşturmaca fırsat tanımaz. Önce müstakbel mesleğinizi seçmelisiniz, bırakın sanal detayları. İlim Çin'de olsa gitmeli, değil mi? Dürüst olun kendinize, neyin peşindesiniz: Gönlünüzde yatan aslan olan mesleğinizi size öğretecek bilimin mi yoksa üzerinde bilmem ne üniversitesi yazan bir kağıt parçasının mı? Meslek üzerinize giyip ömür boyu çıkarmamanız gereken bir elbisedir. Sebat etmeli, iyi ve kötü günde onu hep özenle giyeceğinize söz vermelisiniz yoksa mesleğiniz sizi hiçbir yere götürmez. Meslek, yapılırken ölmeyi dileyecek kadar çok sevmedikçe size ait değildir ve siz de ona.
  • Paylaş
Bunu nasıl yapacağına geçmeden önce sormam gereken ilk soru mühendislik eğitimi almayı neden istiyorsun? İyi bir maaş, veya sosyal etiketi olduğu için mi? Yoksa gerçekten merak duyduğun, bir meslek olarak uzun yıllar sürdürmek istediğin için mi? Kısaca bu mesleği seçmeyi gerçekten istiyor musun? Cevabın evet olduğunu varsayarak asıl soruna cevap vermeye çalışayım. ODTÜ gibi okulların mühendislik bölümlerini kazanmak için gerçekten çok yüksek puan gerekiyor bildiğin gibi. Bu da hem kişisel kapasite hem de sistematik düzenli bir çalışmayla başarılabilecek bir durum. Kapasite sorunu yoksa bir yıl boyunca (son sınıfta olduğunu varsayıyorum) kelimenin tam anlamıyla kampa girmen ve sosyal hayatın ertelemen gerekecek. Bu zamanı ezbere kaçmadan konuların özüne inerek çalışarak ve bol soru çözerek geçirmen şart. Test teknikleri ve zaman yönetimi açısından dersaneyi de tavsiye ederim. Kazandıktan sonra mezun olmak da ayrı bir süreç. Onu ayrı bir soruda anlatırım. Ancak şimdiden tavsiyem, bu yoğun tempo ardından başka bir yoğunluğa hemen girmemek için İngilizcen yeterli olsa da hazırlık okuman. Bu yolla geçen bir yılda aksattığın sosyal hayatı telafi eder, 1. Sınıfa da zinde girmiş olursun. Bol şans, o da gerekiyor.
  • Paylaş
Çalışmak çalışmak çalışmak... ...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1001 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt