Bilmek istediğin her şeye ulaş

Öfkeli kişilerle nasıl baş edilir?

Öfke problemi yaşayan birine karşı mümkün olduğunca sakin tonla konuşmak ve alttan almak gerekiyor. Lakin bu bir süre sonra insanın sabrını çok zorlayabiliyor ve arada bende sinirlenebiliyorum diye haykırabiliyorsunuz. Çok nazik ve ılımlı bir ses tonuyla konuşarak fazla öfkesi olduğunu anlatmaya çalışabilirsiniz ve konuşma sırasında yapıcı olmaya çalıştığınızı belli etmeyi deneyebilrsiniz.,eğer o anda da öfkelenirse,öfkesinin yersiz olduğunu sizin o an sakin konuşarak yapıcı olmaya çalıştığınızdan bahsedebilirsiniz.
 • Paylaş
Eğer mümkünse çabucak ortamdan uzaklaşılır. Öfke kontrolü olmayan kişilerin öfkesinin nereye varabileceğini hiçbir zaman tahmin edemezsiniz. Sükunetiniz de kişiyi öfkelendirebilir, öfkeli tepkiniz de, onu bile bilemezsiniz.
 • Paylaş
Öfke; ah başımın belası, ne gereksiz yerlerde yükselip beni zor durumlara soktuğunu benden daha iyi kim bilebilir ki, 
ah seni hadsiz öfkem, trafikte, iş yerinde, rakıcı da, sinema da her yerde yanımdasın, nasıl yapışıp kaldın üzerime bilmiyorum, iyi ki de varsın demiyorum amaaaaaa.....

bana, ben bu şerefsiz ile ne zaman kavga ettim yahu dedirtecek kadar etkilysen benim üzerimde, sana saygı duymaktan öte yapacak bir şey kalmıyor bana ve teslim oluyorum .

kendi öfkemle konuşarak bir şeyler anlatmaya çalıştım,
öfke yükseldikçe kontrolün azaldığı bir gerçek. bazı insanlar öfkeli insanlar karşında susmayı tercih ederler bazen bu bile o öfkeli insanın öfkesini katlayarak yükseltebilir, tam olarak nasıl davranmalı bilmiyorum ama bir boşalma lazım öfkeli insan için, başka türlü baş etmek mümkün değil, şiddetini yükseltmeden öfkesini yaşamasını sağlıyabilirseniz başardınız demektir. ama yolu ney ?

kim bilebilir ki ?

 • Paylaş
Bir iki yakın arkadaşım var ciddi şekilde öfke sorunu yaşayan...Ama farkında değiller o ayrı.p. Bir arkadaşım var ki her şeye öfkelenebilir bir yapıya sahip. (en ufak şeylere bile). Kahvesine fazladan şeker attığım için bile baya öfkelenebilen biri. Yine de severim kendisini...Ben şöyle baş etmeye çalışıyorum;
 • Bir kere ilk olarak onu öyle kabul ediyorum. Sonuçta karakteri öyle ve bunu değiştirmek için uğraşmıyorum.
 • Onunla sohbetlerimizde genelde dinleyici roldeyimdir. Özellikle siniri bozuk ise konuşmalarımız genelde o konu üzerinedir. Kendimden fazla bahsetmemeye çalışırım.
 • Moral yükseltici şeyler söylerim (saçın hoş olmuş, ojenin rengi pek güzel gibi gibi..).
 • Ve bu arkadaşımla fazla tartışmaya girmemeye çalışırım. Haklı olsam bile kapatırım konuyu bir şekilde.
 • Esprinin gücüne inanın (yalnız tartışma ortasında olunca biraz garip oluyo..p).
 • Tabi bunlar için sizin de öfkesini kontrol edebilen, sakin biri olmanız gerekiyor. İki tarafta da aynı öfke var ise saldırgan davranışlar olabilir.
 • Paylaş

Öncelikle çok sabırlı olmalı ve sakin yaklaşmalısınız.Onun öfkesine öfkeyle cevap verirseniz daha büyük problemler çıkar.O kişinin kızgınlığının altında yatan duyguları bulmalı ve ona değer verdiğinizi hissettirmelisiniz.Konuşurken omzuna dokunmanız ya da elini tutmanız da faydalı olur çünkü fiziksel temas her zaman insanlar arasında her zaman daha iyi bir iletişim kurmaya yardımcı olur.

 • Paylaş
Bence en güzeli kaçıp o kişiyi yalnız bırakmaktır. Bu acımasız bir yaklaşım gibi görünse de aslında adil bir yaklaşımdır. Nasıl ki hakaret, dövme, sövme gibi hareketler yasal açıdan cezalandırılıyorsa kontrol edebileceği davranış biçimini masum kişiye kullanarak karşısındakini haksız yere üzen veya hırpalayan birine de yalnız bırakılma cezası fazla olmasa gerek. Öfkeli kişi babamız, eşimiz vb. gibi kaçamayacağımız kişi türünden biri ise, durumun vahametine göre psikolojik destek alınabilir. Öfkeli kişiye tepkide bulunmadan önce 100’e kadar falan içinden sayması tavsiye edilir. Öfkeli kişinin karşısındakinin de robot olmadığını düşünerek ben de o kişiye 100’e kadar saymasını önerebilirim. Böylece öfke topunun gelişine sert vurmamış olur ve mantıklı davranış biçimini sergileyecek kıvama gelebilir.
 • Paylaş
Bazı psikolojik rahatsızlardan dolayı da kişiler öfke problemleri yaşayabiliyorlar.Belki bir psikiyatra gitmeye ikna edebilirseniz, bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz.
 • Paylaş
Öfkeyle kalkan zararla oturur ee sende öfkeli olursan çözüm bulunmaz sakin olmak önemli
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3346 Görüntülenme16 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları