Bilmek istediğin her şeye ulaş

Öğrenciler için hangi bankalar ile çalışmayı tavsiye edersiniz? Artıları nelerdir?

Bankalar
Bankalar


Büyük bankaların çok müşterisi var bu yüzden üst düzey müşteriler ile iyi ilgilenirler ancak küçük müşteriyi takmazlar diye düşünürdüm bu yüzden de küçük bankalar daha cazipmiş gibi görünürdü bana. Oysa işin içine girdikçe anladım ki aslında durum hiç  de düşündüğüm gibi değilmiş.
Yüz binlerce müşterisi olan İş Bankası ve Yapı Kredi tüm müşterilerini el üstünde tutuyor.
Müşterilerine, hele de bugünün öğrencilerine yani geleceğin iş adamlarına mühendislerine, avukatlarına, doktorlarına nasıl davranması, onları kazanması gerektiğini gayet iyi biliyor.
Şubelerinde bulunan telefonlar, bilgisayarlar ile müşterilerine sınırsız ve ücretsiz hizmet sağlarken, öğlen açıklar; yaş ve meslek gözetmeksizin oldukça saygılı davranan personellere sahipler.
İnternet bankacılığı hizmetleri oldukça gelişmiş ve pratik. Kullanımı kolay ve para yatırıp-çekmek dışında her türlü hizmeti almanız mümkün. Mobil bankacılık uygulamaları da oldukça tatminkar. Bu noktada hemen başımdan geçen bir olayı da paylaşayım. İş Bankası mobil uygulamasında eksik olduğunu düşündüğüm bir hizmeti eklemeleri konusunda mesaj attım ve bir hafta içinde dönüş yaparak hizmeti aktif hale getirdiklerini kullanıma hazır olduğunu bildirdiler.

Bu iki bankada hem hesabım var hem de kredi kartlarını kullanıyorum, öğrenci olduğum müddetçe benden hiçbir şekilde kart kullanım ücreti, hesap işletim ücreti adı altında ücret almayacaklarını taahhüt ettiler, üstüne üstlük kendilerini tercih ettiğim için onlar bana veriyorlar. :) Yapı Kredi sürekli kampanyalar düzenleyerek alışverişimin %25 gibi büyük bir kısmını bizzat iade ediyor. Farklı kampanyalar düzenleyerek hiç beklemediğim bir anda fazladan taksit yapıyor, hesabıma ek puan yüklüyor.
Hatırlatmamda fayda var, fazla alışverişe teşvik ediyor diye korkulacak bir yan yok çünkü İş Bankası 300 TL, Yapı Kredi 500 TL limit sunuyor öğrenci kartlarına ki bu da rakamlar zaten aylık zaruri harcamalarla dolduğu için fazladan harcama yapmaya teşvik edilmiş olmuyorum. :)

Akbank, ING Bank ve Ziraat Bankası ile de çalışıyorum. Ne bankalarındaki personellerin tutumu ne telefon bankacılığı hizmetleri ne de internet bankacılığı hizmetleri kaliteli.
En önemlisi saygı kuralları çerçevesinde hareket etmediklerini düşünüyorum. Sebebine gelince; insan tanımadığı birisine "sen" diye samimi bir dille hitap etmez. Bireysel bankacılık işlemlerinde bu bankaların çalışanları adeta emir verir nitelikte ve saygısıza konuşuyorlar, sadece bir şubelerine bakarak infaz ettiğimi düşünmeyin hayat koşullarımdan dolayı sürekli olarak Ankara, İstanbul ve diğer pek çok şehirde bulunuyorum ve pek çok banka şubesine girip çıkmam gerekiyor.

"Kimliğini alabilir miyim?", "Şurayı imzala.", "Olmadı yarın gelip alırsın.", "Adresini söyle yazayım." cümle kurguları Akbank, ING Bank ve Ziraat Bankası çalışanlarına ait. Oysa Yapı Kredi ve İşbankası'nda her koşulda, beyefendi, hoş geldiniz, buyurun, kimliğinizi alabilir miyim? size nasıl yardımcı olabilirim şeklinde cümleler ve hitaplar kullanılıyor. İnsana saygı var. Yaş, mevki önemli değil İNSANA saygı, müşteriye saygı.

Şayet bu bankalar da beni hayal kırıklığına uğratırlarsa önce kendilerine mesajla ya da telefon bankacılığı ile ulaşır derdimi anlatırım, olmadı ŞikayetVar'ı kullanırım ve burada da mutlaka paylaşırım. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

598 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt