Bilmek istediğin her şeye ulaş

Öğrenilmiş Çaresizlik nedir?

Ek olarak köpek balığı deneyini eklemek istiyorum;
Bir köpek balığı aç halde akvaryuma konulur. Daha sonra akvaryumun cam ile ayrılan bir bölümüne küçük balıklar konur. Köpek balığı aç olduğu için hemen küçük balıklarla saldırır. Ama cama çarpar. Sonra bir daha dener, yine kafasını cama çarpar. Yaklaşık 48 saat sonra köpek balığı küçük balıkları yemek için uğraşmayı bırakır. Çünkü ne yaparsa yapsın o küçük balığı yiyemeyeceğin…e inanmıştır.

Deneyin ikinci aşamasında bilim adamları aradaki cam bölmeyi çıkartır. Tam bu esnada çok enteresan bir şey olur. Köpek balığı günlerdir aç olmasına rağmen, hiçbir engel olmadığı halde küçük balığı yemek için hiçbir şey yapmamaktadır.

İşte bu durum öğrenilmiş çaresizlik olarak adlandırılır. Öğrenilmiş çaresizlik, bir canlının defalarca denediği halde istediği sonucu alamaması durumunda, bir sonraki denemesinde başarısız olacağını beklemesinden dolayı, deneme cesaretini kaybedip hiçbir şey yapmaması halidir…
  • Paylaş
1

Russel Westbrook, bitlerin zıplama deneyi de vardı ya kavanoz içi onlarda kapağı kapalı kavanozda zıplayıp bir müddet sonra kapağı acılınca aynı yükseklikte zıplayıp cıkamamayı kabulleniyolardı. senınkının baska türüymüş oda

Birilerinin sizin için yaptığına alışıp normalde yapabileceğiniz birşeyi yapamamaktır.  Veya birileri sizi yapabileceğiniz birşeye yapamadığınıza inandırır, yapamazsınız siz çaresiz olmayı öğrenirsiniz:)
  • Paylaş