Bilmek istediğin her şeye ulaş

Öğrenme güçlüğü olan çocuklarla nasıl çalışmalar yapılabilir?

Tamamen kendi tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak yazacağım, büyük bir ihtimalle de yazdıklarım yanlış olacak :) Günümüz de hastalık olarak nitelendirilen bazı hastalıkların zorla literatüre sokulduğu kanısındayım. Öğrenme güçlüğü de bunlardan bir tanesi bence.

Mesela reflü ile kolesterolünde bu tür hastalıklar olduğu kanaatindeyim.

Öğrenme güçlüğüne gelirsek, böyle bir hastalık yoktur. Öğretme güçlüğü vardır. Gerekçelerim ise şöyle;
1. Tüm insanlar standart kabiliyetlerde ve ortalama zekalı insanlara göre düzenlenmiş bir eğitim sisteminin içerisinde eğitime başlıyorlar.
2. Tüm insanların beyinlerinde ki kıvrım sayısı aynı değil,
3. Tüm insanlar aynı sosyo kültürel yapıda yetişmiyor,
4 Tüm insanlar aynı ekonomik varlığa sahip olmadığı için aynı gıdalar ile beslenemiyor,
5 Tüm insanların sayısal ve ya sosyal bilimlere yatkınlık seviyesi aynı değil.
6. Tüm insanlar çevrelerindeki doğal hayatta aynı dikkat seviyesi ile yaşamda kalmıyor.
8, Tüm insanlar becerileri ile aynı övgü yada yergi sistemi ile yetişmiyor.
9. Tüm insanlar olmasa da insanların önemli bir kısmı az önce madde yedi yi yazmadığımı fark edemiyor.
10. Tüm insanlar uyaran ve uyarılardan sonra aynı tepkiyi vermiyor.
11. Tüm insanların standart testlerden geçmesi umuluyor halbuki madde dört ve beş te rakamlardan sonra nokta koymadığımı bu testleri yapan insanların bile çok azı fark ediyor.

Bu kadar değil elbette insanlar arası farklılıklara binlerce temel örnek verilebilir. Ancak okulda başarısız olan hemen her çocuğa standartize olmuş bir kaç test ile öğrenme güçlü teşhisi konuluyor.
Hatta ve hatta standart kalitede ki ilaçlar ile şifa bulması amaçlanıyor. Bizim toplumumuzda hiperaktif ve dikkat bozukluğu olan çocukların aileleri onlara yazılan ilaçları çocuğa içirmiyor biliyor musunuz?

Tıpkı benim de içmediği gibi.

Bende cücüklüğümün bir bölümünde öğrenme güçlüğü çekmiş, algı ve dikkat bozukluğu sebebi ile hiperaktif çocuk sınıfına alınmış tembel teneke bir bebeydim 6 kere 9 u öğrenmem 15 yılımı aldı yaa :) hala sekiz rakamını ters çizerim ve zaman zaman yön tabelalarını yanlış yorumlarım, kapadokya ya giderken abanadan çıkmışlığım bile vardır :)

Dangalak bir öğrenci olduğumu anlamam çok zor olmadı çocukluğumda, fazlaca akıllı bir babanın, aptal oğlu olmak çok tatlıydı walla çünkü adam konuyu çözmüş demek ki, beni gaza getirerek, sık tekrar yaptırarak ve yeteri kadar döverek :) o standart eğitim basamaklarını geçmemi sağladı, ne zaman ki ergenlik bitti, parmaklarımın dokunduğu şeyleri hafızama kaydettiğimi ve görsel hafızamın eğitimimi tamamlama yeteceğini keşfettim ondan sonra hem akademik hemde fiili bilgileri almakta hiç zorlanmadım.

Sonuç olarak çocuklarda ergenlik bitimine kadar öğrenme güçlüğü olabileceğini bunun yukarı da saydığım sebepler gibi binlerce sebep nedeni ile doğal olduğunu, ancak tüm hayatını etkileyecek bir hastalık olmadığını özellikle ergenlikten sonra gelişebilir ve üstün bireysel yönlerini hem ailenin hem de çocuğun keşfederek görece başarılı bir yol çizeceğini biliyorum.

Çocukluk döneminde bu sorunun aşılması için sabır, sık tekrar, sınav öncesi hatırlatıcı not ve görsellerin ( ki buna kopya diyoruz) hazırlanması öğrenme sorunu azaltır belki de tamamen giderir belli mi olur. :)

kalın sağlıcakla be yaa :)
 • Paylaş
Bir birey neden öğrenme güçlüğü çeker? Bunun bir kaç nedeni var. Öğretileni alma hızı farklı olabilir, öğretilen konunun sunulma şekli bireyin anlayabileceği formda olmayabilir. Ya da geçici sayılabilecek duygusal etkenler buna sebep olabilir. Öğrenme güçlüğünün neden olduğunun tespiti bazen kolay bazen ise zor olabilmektedir. Eğer sınıf atmosferinde öğrenme güçlüğü çeken bir öğrenciniz var ise bunu gidermek için bire bir görüşüp öğrenme güçlüğünün neden kaynaklandığını tespit etmek lazım. Sonraki aşamada öğrenme güçlüğünün giderilmesi için çalışmalar yapmak gerekli. Tam öğrenme kuramının temel bir sayıltısı vardır: "Öğrenemeyen öğrenci yoktur, öğretemeyen öğretmen vardır" Ben bu söze katılırım. Çoğu eğitimci öğrenemeyen bireylerin neden öğrenemediğini araştırmak yerine kapasitesinin az olduğunu savunarak kendini rahatlatma yoluna gider. Çünkü bu enerji ve sorumluluk gerektirmeyen bir iştir. Öğrenme güçlüğü çeken bir bireyin bu güçlüğünün giderilmesi için izlenmesi gereken yol:

-Bireyin farkına varılması
-Bireyin yakın çevresindeki değişkenlerin saptanması
-Bireyin kişisel özelliklerinin saptanması
-Öğrenme güçlüğünün neden kaynaklandığını saptanması
-Saptanan tüm değişkenleri hesaba katarak öğrenme güçlüğünün giderilmesi için bir yol çizilmesi

Bu çizilecek yolda Bireysel Öğrenme Tekniklerinin kullanılması önem arz eder.
 • Paylaş
1-Okuma çalışması.
2-İlgi-sevgi.
3-Fazla sıkmayarak zeka oyunları. Ama kağıtta. Bilgisiyardan olmasın.
 • Paylaş
Ben de çoğu disleksi üzerine de olsa bazı tecrübelerime dayanarak bu konuda bir şeyler söylemek istiyorum. Öncelikle öğrenme güçlüğü olan bireyler öğrenemez gibi bir düşünceden kurtulmak gerekiyor. Ben özel eğitim alanında da kendi alanımda da çalıştım ve öğretmen olarak bu çocukların yapamayacaklarından çok yapabileceklerine odaklanmamız gerekiyor. Bu onların öz güvenini arttırdığı gibi yapamayacağını düşünüp sıkılmasına engel oluyor. Ben kendi dersimde herkesin ama herkesin mutlaka bir şeyler öğrenmesine dikkat ediyorum. Bu tabi ki karmaşık gramer kuralları olmak zorunda değil. Ne olursa öğrensin ama eve boş dönmesin. Bizim en sık karşılaştığımız öğrenme güçlüğü disleksi oluyor. Maalesef bu öğrenciler çabuk bunalıp dersten koptuğundan, sınıfta gerizekalı damgası yiyor fakat bu durumun zekayla hiç bir alakası yok. Disleksi olan öğrencilerde özellikle writing ve reading aktiviteleri yapmak çok zor oluyor. Fakat speaking aktivitelerinde oldukça başarılı oluyorlar. Biz onların güçlü tarafına daha çok ağır vermeliyiz, hatta mümkünse değerlendirme ona göre yapılabilir. Disleksi durumunda yapılacak ve yapılmaması gereken şeyleri kendime göre listeledim, umarım faydası olur.
 • Kullandığımız bütün yazılı materyaller büyük fontlarda olmalı. (Tahtaya yazılanlar da büyük yazılmalı.)
 • Çocuğun yaptıkları sürekli övülmeli, özellikle arkadaşları arasında.
 • Kesinlikle sınıf içinde çocuğa sesli reading aktivitesi yaptırılmamalı.
 • Çocuk ön taraflara oturtulmalı.
 • Üniteler 1-2-3 diye gider ama sürekli geriye dönülmeli ve tekrar yapılmalı. (Bu öğrenme güçlüğü olmayanlar için de geçerli tabi.)
 • Çocuğa hafıza geliştirme teknikleri öğretilmeli.
 • Çocuk hangi öğrenme tarzına yatkınsa ona göre grup, çift veya tek olarak çalışması sağlanmalı.
 • Diğer öğrenciler de disleksi hakkında bilgilendirilmeli ama bunu dalga konusu yapmayacakları bir şekilde.
 • Çocuk sürekli gaza getirilmeli, özgüven problemi mutlaka aşılmalı. Bu aşamada disleksisi olan başarılı insanlardan bahsedilebilir. Albert Einstein, Leonardo Da Vinci, Galileo Galilei, Steve Jobs, ben : P (Bu insanlardan sınıfın ortasında herkesin duyabileceği şekilde bahsedin ki çocuk övülmüş olsun.)

Not: Bende disleksi yok ama sınıfta var diye yalan söylüyorum bazen. Kendimce işe yarar bulduğum beyaz bir yalan öğrenciyi yabancı dilde başarılı olabileceğine inandırmak adına.
 • Paylaş
Şahsi görüşüm, yaparken haz duydukları şeyler de can alıcı kısımlarına katarak sunarsak bilgiyi neden olmasın.
 • Paylaş
İlginizi ondan eksik tutmayın yeterli
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

103 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt