Bilmek istediğin her şeye ulaş

Öğretmen olarak kolay atanmak için bir farklılığımız olması gerekiyor mu? Mesela daha iyi üniversite olunca daha çok atanma şansı mı oluyor yoksa şans işi mi?

Kolay atanmak için KPSS'den yüksek bir puan almanız gerekiyor. Bu kişinin alan ve pedagojik derslerdeki bilgisinden geçiyor. Bilgiyle beraber mantıksal çıkarım yapabilme kabiliyeti de önemli, çünkü sınavlardaki sorular derslerde doğrudan öğretilen konular olmayabiliyor. Ayrıca sınav esnasındaki zihinsel ve psikolojik durum da sınav sonucunu etkiliyor. Daha iyi bir üniversitenin ya da şansın KPSS başarısıyla ilgisi yok. Kişi evde ders çalışarak bile bu sınavı geçebilecek yeterliliğe erişebilir.

Sorunuz "iyi öğretmen" olmak ile ilgili olsaydı, özel yeteneklerden bahsedilebilirdi. Çünkü bilgi sahibi herkes "iyi öğretmen" olamaz.
  • Paylaş
Kpss den yüksek alinca çok kötü bir ögretmen bile olsa insan atanabiliyor ama kötunün kriteri ne onu da sorgulamak lazim. Kpss çok yüzeysel oldugundan böyle bir sorun vargerçekte alaninda iyi olan insanlar atanamayabiliyor
  • Paylaş
Türkçe, ilköğretim matematik, fen ilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (Lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi yabancı dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarına başvuruda bulunacak adaylar atanacağı alanda KPSS P121 puan türünden taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecek.

Bu alanlar dışındaki diğer alanlara atanacaklar ise KPSS P10 puan türünde atanacağı alan için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecek.

Mezuniyeti birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, atanabileceği alan için öngörülen KPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alana başvuruda bulunabilecek.

Başvurular, 29 Ocak- 04 Şubat'ta kabul edilecek. Atamalar ise 6-7 Şubat'ta yapılacak. Atanan öğretmenler göreve 10 Şubat'ta başlayacak.

Başvurular için tüm alanlarda taban puan 50 olarak belirlendi.


Görüldüğü üzere KPSS P121 sınavıyla atanacak öğretmenler kendi branşlarında sınava girecekler. KPSS P10 sınavında ise genel yetenek, genel kültür ve eğitim bilimleri dallarında yarışılacak. Sonuçta mezun olunan okul bir kriter değil ilk kriter tabii ki atanmak istediğiniz branş ikinci olarak da sinavdan aldığınız sonuç olacak. Aşağıdaki listeye bakarsanız en büyük kontenjanın açıldığı Din kültürü ve Ahlak bilgisi, Rehber Öğretmenlik ve İngilizce öğretmenliği dallarında yarışacak adaylar daha şanslı görünüyorlar.


Milli Eğitimin Şubat 2014 için en fazla ihtiyaç duyduğu branşlar da şöyle:

Din kültürü ve Ahlak Bilgisi:
17.744
Rehber öğretmen: 13.992
İngilizce Öğretmenliği: 12.663
Sınıf öğretmenliği: 5874
İlköğretim matematik öğretmenliği:
7.579
Türkçe: 6.469
Beden eğitimi: 5.532
Türk Dili ve Edebiyatı: 5.224
Fen ve teknoloji : 4.985
Bilişim teknolojileri: 4.874
Okul öncesi öğretmenliği: 4.800
Sosyal Bilgiler: 2.740
  • Paylaş