Bilmek istediğin her şeye ulaş

Öğretmen olmak nasıl bir histir?

Öğretmen olmak öncelikle her gün farklı tecrübeler edindiğiniz ve değişik şeyler yaşadığınız bir meslektir. Aynı şeyleri öğretseniz bile bir gününüz asla başka bir günle aynı olamaz. Bu nedenle bence sıkıcı olmaktan çok uzak bir iş. İnsanların hayatına önemli zamanlarda girersiniz ve bir şekilde o hayatları etkilersiniz. Zor olduğu doğru ama emek verirseniz karşılığını alırsınız.
  • Paylaş
Öğrencilerinizin hayatına yaptıklarınızla ve kişiliğinizle örnek olmak ve onları etkilemek... Aslında düşündüğümde çok sorumluluk istiyor ama bir o kadar da güzel. Kesinlikle sıkıcı değil. Yıllar sonra eski öğrencilerinizle karşılaştığınızda bunu daha iyi anlıyorsunuz.
  • Paylaş
Öğretmenlik öncelikle bir meslekten çıkarılması gerekir.. Bu iş, garanti iş veya para kapısı olarak değil de gönülden, hakikatten paye almış kişilerce yürütülmeli. Bu meslek öyle bir şekilde istenmeli ki; Sokrates'in, onun yanına gelip de hakikati öğrenmek isteyen gençlere yaptığını yapmalı ve isteği sorgulanmalı. Sokrates, ona gelen kişileri dere kenarına götürüp kafasını bir süre suya daldırıp çıkardıktan sonra şu soruyu sorarmış: "Az önce bir nefesi isteyeceğin kadar hakikati öğrenmek istiyor musun? Eğer öyleyse gel..." İşte öğretmenliği istemek de tabir-i caizse böyle istenmeli.. Ve bu şekilde insanlığa bir şeyler vermiş olmanın evrenselliği hissini yaşayabilirsiniz..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

691 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt