Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce öğretmenler 'ben her şeyi bilirim' edasında mı davranırlar? Belli bir alana hakim olmak yerine konulara tam hakim olmadan insanlara ders verir gibi konuşurlar mı? Bunun nedeni 'bilmiyorum' demenin zor gelmesi midir?

Öğretmenlerin affına sığınarak sordum. Üzgünüm ama gözlemlerimden edindiğim izlenimlerde durum bu. Düzenle
Bir öğretmen kendi alanı ile ilgili zaten yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Mesleğin ilk yıllarında biraz eksikler oluyor ama yıllar içinde insan kendini geliştirdikçe taşlar yerine oturuyor (tabi geliştirirse...). Ama yine de her şeyi bilemeyiz. Bilmiyorum demek erdemdir. Sınıfta öğrencinin sorduğu sorunun cevabını bilmediği halde biliyor gibi davranmak ve yanlış bilgi vermek öğrencinin gözünde ancak sizi küçük düşürür ve güvenilirliğinizi etkiler. Soruyu daha sonra araştırmak ve cevabını bulmak da gerekir. Sürekli kendini geliştirmek her yerde olduğu gibi öğretmenlikte de çok önemlidir.
  • Paylaş

Bir eğitimci olarak bilmiyorum kelimesini üzerine basa basa söylerim. Bu bence olumlu bir durumdur. Eğer alanımla alakalı bir soru sorulmuşsa ve ben cevabını bilmiyorsam. Sorunun sınıfça araştırılıp, doğru cevabın sınıf ortamında paylaşılmasını sağlarım. Bu arada sorunun cevabını kendimde araştırırım. Gelen cevaba ilave olarak bende eksik kalan kısımları tamamlarım. Hiç bir öğrencimden olumsuz tavır görmedim.

  • Paylaş
Her insanın mesleğinde bilmediği konular vardır ve bu da gayet doğaldır. Nasıl ki bir tamirci tamir için getirilen bir araç sahibine bilmiyorum, yapamıyorum diyemiyorsa, öğretmen de aynı şekilde bir çaresini buluyor:)
  • Paylaş
Öğretmen kendini biliyor muş gibi yapmamalı. Kendi alanını bilmek zorunda öğrencilerin hakkı var .

Yani bilmeli biliyor muş gibi yapmamalı
  • Paylaş
Nasıl bir doktor görünce bütün insanlar uzmanlığı olmasa bile bütün sağlık sorunlarının sebebini bilmesini bekliyorsa bir öğretmen görünce de branşı olmasa dahi sorduğu sorunun cevabını bilmesini bekliyorlar.
  • Paylaş
Bende aynı fikirdeyim, araştırdığım teknik bir konuda hiç bilmeden yorum yapmıştı bir öğr. arkadaşım.ısrarla tam tersi olduğunu söylüyordu hem de :D
  • Paylaş

Öğretmenlere her şeyi bilen muamelesi yapmasınlar ama. Ben bilemediğimde söylüyorum. Ama komik olanı (bu bir özeleştri) bilinmeyen konunun ev ödevi verilmesi... :/

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1126 Görüntülenme13 Takipçi7 Yanıt