Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oksitosin nedir?

Hipofiz bezinin arka bölümünde salgılanan ve yalnız kadınlarda önemli görevler üstlenen hormondur. Kadınlarda önemli görevleri; döllenmeyi kolaylaştırma, doğum olayına katkıda bulunma ve emzirmeye yardımdır.

Cinsel ilişki sırasında bazı sinirsel uyarılar, sinir lifleri içinde taşınarak hipotalomusa ulaşır. Bu uyarıları alan hipotalomus, oksitosini bu yolla kadının rahmine yollar. Bunun sonucunda rahim oksitosin hormonunun etkisiyle ritmik olarak kasılmaya başlar. Vakum etkisini gösteren bu kasılmaların etkisiyle spermatozoitler, fallop tüplerine doğru çekilmeye başlanır. Çünkü rahim bölgesi asidiktir ve spermler burada yaşayamaz. ancak döl yolunda spermatozoitler bir süre yaşar.

Oksitosin hormonu, doğum sırasında hamile kadının rahminin güçlü bir biçimde kasılmasını sağlar. Doğum olayı başlarken çocuğun başı rahim boynunu gerer. Sinirler aracılığıyla hipotalamus bu uyarıyı aldığında oksitosin hormonu salgılanmasını başlatır. Kana karışan oksitosin hormonu rahime geldiğinde, güçlü kasılmasını sağlar. Bu kasılmalar sonucunda çocuk, daha güçlü bir biçimde rahim dışına itilir.

Bebek meme emmeye başladığında, annesinin meme ucunu uyarmış olur. Bu uyarılar sinir lifleriyle hipotolomusa iletir. Uyarıları alan Hipotolomus,oksitosin salgılamasını artırır. Memeye kan yoluyla ulaşan oksitosin, süt kanallarının çevresindeki düz kasların kasılmasına yol açar. Bu kasların kasılması bir sağma etkisiyle anne sütünün, bebeğin ağzına fışkırmasını sağlar.
  • Paylaş