Bilmek istediğin her şeye ulaş

Öksürüğü kesecek bitkisel ürünler nelerdir?

  • Zencefil, okaliptüs, nane, ıhlamur ve hafif içecekler faydalı oluyor.
  • Asitli ve soğuk şeylerden,sigaradan da uzak durmak lazım.
Ayrıca bu konuda Reader's Digest dergisinin bir haberi var, rastlamışken paylaşıyorum,umarım faydalı olur:

1. Biraz kekik toplayın: Kekik, öksürük, üst solunum yolları enfeksiyonları, bronşit ve boğmaca gibi hastalıkların için geçerli olan ve resmi olarak onaylanmış Alman tedavisidir. Kekiğin küçücük yaprakları öksürüğü yatıştıran bileşenlerle doludur. Yeni başlayanlar için, kekik flavonoidleri öksürükle ilgili olan trakeal ve ileal kasları gevşetir. Bu flavonoidler aynı zamanda iltihabı azaltır. Kekik çayı yapmak için 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağını 1 fincan suda karıştırın, üzerini kapatın ve 10 dakika dinlendirdikten sonra süzün.

2. Keten tohumu, bal ve limon: Keten tohumlarını suda yoğun, yapışkan bir gel olana kadar kaynatın, bu boğazınızı ve bronş kanallarınızı yumuşatacaktır. Bal ve limon da antibiyotik görevi görüyor ve şurubu süper yumuşatıcı yapıyor. Hazırlamak için bir fincan suda 2-3 yemek kaşığı keten tohumunu koyulaşana kadar kaynatın. Süzün ve 3 yemek kaşığı bal ve aynı miktarda limon suyu ekleyin. Az gelirse 1 yemek kaşığı daha ekleyebilirsiniz.

3. Kara biber çayı demleyin: Bu tedavi iki farklı gelenekten geliyor: Yeni İngiltere halkından ya da geleneksel Çin tıbbından gelen karabiber, dolaşımı ve balgam akışını harekete geçiriyor. Bal ise doğal bir öksürük yatıştırıcı ve antibiyotiktir. Karabiber çayı hazırlamak için bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber ve 2 yemek kaşığı balı bir fincana koyun. Kaynayan suyu içine döktükten sonra demlenmesi için 15 dakika bekleyin. Süzdükten sonra ihtiyaç duydukça için. Bu tedavi özellikle balgamlı öksürüklere iyi geliyor. Fakat kuru öksürükler için uygun değil.

4. Ekşi bir tedavi: Çeyrek bir limona bolca karabiber ve tuz serpin, daha sonra hızlı bir iyileşme sağlamak için bu limon dilimini emin.

5. Biraz ılık süt için: Öksürük için popüler olan diğer birilaçbal ile tatlandırılmış bir fincan sıcak süt içmektir.

6. Bademi deneyin: Bazı eski geleneklere göre, badem öksürük de dahil olmak üzere bronşlarla ilgili problemlerin iyileşmesine yardım eder. Bir fincan portakal suyu ile birkaç çay kaşığı blendır ya da rondoda çekilmiş bademi karıştırın ve için.

  • Paylaş

Öksürükte balgamı arttırdığı için süt yerine zencefilli ballı limonlu ılık bitki çaylarını tercih edin.

Ben de şu anda öksürüyorum ve bu metodu uyguluyorum. Geçmiş olsun...

  • Paylaş
Ilık suya biraz bal ve karabiber karıştırıp içmek cok iyi geliyor...
  • Paylaş
Zencefil-bal karışımı hem öksürüğe hem de boğaz ağrısına karşı çok etkili...
  • Paylaş