Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okuduğunuz kitaplarda (roman veya öykü) adı geçen ya da anlatılan hayali "olağanüstü kitaplar" var mıydı?

Hem orjinal kitabın hem de hayali kitabın adını yazarak belirtirseniz sevinirimDüzenle
Murathan Mungan-Şairin Romanı.....Murathan Mungan-Cenk Hikayeleri....
  • Paylaş
Lovecraft'ın meşhur Cthulhu mitosunu dayandırdığı, 6. Yüzyılda yazıldığı idda edilen, hayali kitap Deli Arap Abdül Al-Hazred'in Necronomicon'u vardır. Lovecraft'ın yazdığı 13 Cthulhu öyküsünün neredeyse hepsinde bahsi geçer bu hayali büyü kitabının. Kitaptan yapılan en meşhur alıntı ise Cthulhu'ya dair epey bir ip ucu içerir;
"Sonsuza dek uyuyabilen o ki ölü değildir,
Tuhaf çağlar ilerledikçe ölüm dahi ölebilir"
  • Paylaş
5

Solsoledo, Evet, Necronomicon bu kitapların babası sayılır. Evil Dead serisinde de bahsi geçen, kötü ruhları uyandıran kitaptır. Cthulhu Mitolojisi'ni anlatmak için de ciltlerce kitap gerekir...
inploid.com/post/imkansiz-kitaplar-proje...

Bulut Tar, Unutmadan Clark Ashton Smith'in öykülerinde sıkça geçen Eibon Kitabı da bu kategoridedir. Lovecraft Cthulhu mitosunu ciltlerce kitapla değil 13 tane kısa hikayeyle anlatmıştır. Yakın mektup arkadaşları Robert Ervin Howard, Clark Ashton Smith, Seabury Quinn, Frank Belknap Long gibi yazarlar (ki ünlü korku dergisi Weird Tales'in yazar kadrosunun en önemli isimleridirler) Lovecraft'ın sağlığında kendi yazdıkları Cthulhu öyküleriyle bu efsane mite destek vermişlerdir. Bu yazarlara her ne kadar onlardan çok genç olsa da ünlü Sapık romanın yazarı Robert Bloch'u ve August Derleth'ı da katabiliriz. Lovecraft'ın ölümünden sonra Cthulhu hikayesi yazanlar epey artar ve zamanla Cthulhu, Stephan King'e kadar gelir. Türkiye'de Cthulhu mitolojisini en iyi anlatan kitap, sevgili hocam Giovanni Scognamillo'nun Dehşetin Kapıları kitabıdır. Lovecraft; Evren Kurucu bölümünde Cthulhu mitolojisinin nasıl ortaya çıktığını, arap kültürünün ve sümer mitolojisinin Lovecrat üzerindeki keskin etkilerini anlatır.
Çoğu insanın favori Cthulhu öyküsü Innsmouth'un Üzerindeki Gölge olsa da benim favorim Karanlıkta Fısıltıyla Konuşan Adamdır.
Korku ve bilimkurgu edebiyatına çok ilgili biri olarak Lovecraft ve Cthulhu mitolojisi tartışmak çok hoşuma gitti :) Saygılar.

Solsoledo, Evet, verdiğim linkteki yazıda bahsettiğiniz kitap da vardı. Lovecraft, günümüz korku edebiyatının temellerinden biri olarak kendi köklerini antik çağlardan alır. Lovecraft yanında onun en iyi arkadaşı R.E. Howard'ı anmamak olmaz tabii. Zira Conan ve Fatih Kull'da, hatta Solomon Kane'de etkisi veya katkısı açıkça görülebilmektedir. Her ikisi de hem edebiyat hem de sinema için atlanamayacak bir külliyattı bırakmışlardır arkalarında. Benim en üzüldüğüm taraf Lovecraft'ın öykülerinin şanına yakışır bir sinema filmine dönüşememiş olmasıdır (B Movie tarzı olanları saymıyorum burada ama Lovecraft hayranı olarak çoğunu seyretmişimdir)... Evet, ben de Dehşetin Kapılarını çok uzun zaman önce okumuştum; hatta şimdilerde benzer bir isimle bir Türk yazarın daha bir kitabı var (adını tam hatırlayamadım şimdi ama bakacağım)...

Bulut Tar, Benim de en çok üzüldüğüm konu odur Lovecraft'a yakışır bir sinema filmi olmayışı. Fakat yine de Roger Corman'ın The Hounted Place'ini (Charles Dexter Ward Olayı'nın filmi) B filmi sever biri olarak çok severim. Sonuçta Roger Corman efsane bir yönetmendir. Richard Matheson yazar o yönetir :) Dario Argento kariyerinin başında Lovecraft filmleri çekmeyi düşünmüş fakat sonra vazgeçmip kendini Gialloya vermiş. Argento'yu çok severim keşke bir Lovecraft filmi çekseymiş.

Solsoledo, Bence de Argento bu iş için en iyi yönetmen olabilir. Hatta ben onun "Üç Ana" üçlemesinin yoğun şekilde Lovecraft esintileri taşıdığını düşünürüm. Ancak neredeyse bütün Lovecraft uyarlamalarını filme aktaran Stuart Gordon'un da imkan sağlandığı taktirde bunu çok daha iyi yapacağını sanıyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1149 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları