Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okuduklarımı aklımda tutamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Okuduğum kitaplar, makaleler vs kaynaklardan edindiğim bilgileri aklımda tutamıyorum. Bu sorun nasıl çözülür?Düzenle
Pareto ilkesini gözlemlemeyi en sevdiğim kategori sanırım bu kategori oluyor. Hiç tekrar edilmediği takdirde öğrendiğin bilgilerin sadece %20'si bir ayın sonunda seninle birlikte kalacaklardır.

Pareto kuralı da der ki en önemli %80, %20 dilim içerisindedir. Sen aklında kalacak %20 'ye en önemli kısımları sıkıştırabiliyorsan, detayları aklında tutamamayı dert etmemelisin.

Yine de ben okuduklarımın tamamını kavramak istiyorum diyorsan diğer yol 21 tekrardır. Bir şeyin öğrenme eşiği 21 tekrardan geçiyormuş.
  • Paylaş
Sadece okuyup geçme, okudukların üzerine düşün, kendi deneyimlerinle okudukların arasında bir bağ kur. Okuduğun her şeyi ezberlemen gerekmiyor zaten. Önemli noktalara, işine yarayacağını düşündüğün şeylere daha çok odaklan. Kullanmadığın, paylaşmadığın bilgi aklında zaten kalmayacaktır.
  • Paylaş
1

Kıbrıslı Gazeteci, Beyin egzesizleri ve bol protein sorununuzu en kisa zamanda cozecektir.

Bu bilgileri başkalarıyla ne kadar çok paylaşırsan o kadar hafızanda yer eder.
  • Paylaş
1

Derya Tanbastılar, Ben de aynı sorunla karşı karşıyayım. Merak ederek okumanızı tavsiye edebilirim.. ya da merak ettiğin konuları ...

Söz uçar YAZI kalır desem???????? ?
  • Paylaş
Okuduklarınız asla hiçbir çalışma şekli ile aklınıza kalmaz. O sebeple not almak büyük önem taşıyor. Söz uçar yazı kalır demişler. Önemli noktaların altını çizin. Altını çizdiğiniz konuları bir kenara not alın. Notları iyi bir not uygulaması ile etiketleyin. Bilgi gerekli olduğu zaman etiketler vasıtasıyla çağırmanız kolay olur. Böylelikle kolaylıkla ulaşırsınız. Aksi halde uçar gider.
  • Paylaş
Not al. aldığın notları oku ve birilerine anlatabiliyorsan anlat yada kendi kendine sesli olarak anlat böyle yaparsan akılda daha fazla kalır . Televizyon izleme boş zamanlarında bunun da faydasını görürsün.
  • Paylaş
Öncelikle okuduğuna odaklanmak gerekiyor. Yazının içindeki fikri yakala, o zaman okuduğun yazının hepsi olmasa bile genel hatları ile aklında kalacaktır.
Buna ek olarak , akıl defterin olsun cebinde okurken, düşünürken aklına gelen şeyleri not etmek için.
Şu bir gerçek , akıllı telefonlar olabilir.. Ama hala insanlara akıl defteri gerekiyor.
Telefonda not alırsın kalır görmeye bilir unutabilirsin. Ama Akıl defterinde yeni not alırken eskilerine göz gezdirmeden yeni not alamazsın.
İyi Şanslar
  • Paylaş
En az 3 defa oku, okuduklarının önemli yerlerin altını çiz, sonra bu altını çizdiklerini yaz işte bu şekilde hatırlarsın
  • Paylaş
1
Olabildiğince oku hem de her şeyi zamanla aklınızda kalmaya başlar.
  • Paylaş
İlgi alanında değil ve de merakın yoksa faydasız olduğunu bizzat yaşadım ve öyle olduğunu düşünüyorum. Onun için gerçekten ilgilendiğimiz ve veya takılı kaldığımız bilinç altı konular sebebi ile olabilir diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6569 Görüntülenme15 Takipçi10 Yanıt