Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okulumu bitirmek için Sistem Analizi dersine bir proje hazırlamam gerek ama yazılımım çok iyi değil. Bu konuda en hızlı nasıl ilerleyebilirim?

Belki bana kızacaksınız, gücenensiniz ama söylemek zorundayım doğru bildiğimi. Bu ülkede maalesef eline tornavida almamış mühendisler üretiliyor. Bu şu demek: Aletleri ile haşır neşir olmamış fakat teoriyle yüklenmiş bir mühendisler zümresi oluşuyor. Mezun olup da işbaşı yaptığında klavyede Shift tuşunu bilmeyenlere denk geldiğim için söylüyorum. Neden bilmiyorlar, tanımıyorlar aletlerini? Çünkü mesleklerinin aşkı çekmemiş o branşa kendilerini çoğu kez. Puanlarıyla alabilecekleri en çok sosyal statü, karizma ve yaşam standardı getireceklerini umdukları ama geçmişini, geleceğini, kendileriyle uyumunu çok da irdelemedikleri bölümleri seçip, kazanmışlığın hatırına okuyoruz genellikle. Tıbbı kazanan eğer zar öbür yana yuvarlansaydı hukuğu da, mühendisliği de pekâlâ okuyuverirdi. Bundandır ki, iş hayatında çoğu mutsuzdur işinde, zorakidir eforu, asgari yapması gerekenlerin dışına çıkmayı rüya dahi etmez, inovatif bir atılım hak getire. Mesleğinde mutsuz insanın yaptığı da doğrusu, kimseyi mutlu etmez. Bitirme projelerini dahi para karşılığı, eli değmeden yaptıranları görüyorum. Bunlara göz yuman, anlayamayacak kadar henüz hocalığın vasıflarına haiz olamamış akademik kişilikleri ise yadırgıyorum ve bu ülke için yapabilecekleri en büyük kötülüğü yapmakla, görevlerini açıkça suistimal etmekle itham ediyorum. Yazılım dili de bir yazılımcının, bilgisayar bilimleri ile ilgili öğrenim gören tüm mühendislik öğrencilerinin tornavida gibi en temel aletidir. Bir sürü çeşidin içinden ilgi alanınıza uygun hiç olmazsa birini layığıyla kullanmayı bilmeden mezun olmak, akla zarar bir durum. Python, Java, C ve versiyonları, Pascal ve Delphi gibi versiyonları, hiç olmazsa Basic ve versiyonlarından biri yakın olmalıdır bilişim dünyasının müstakbel adaylarına. Aksi halde soyut düşüncenizi nasıl somutlaştırabilirsiniz, hep hayali kalır. Gelecekte analiz, tasarım gibi konularda çalışılacağı düşünülse bile, programlama dili bilgisinden yoksun haldeyken, topal ve kör bir iş çıkarmış olursunuz. Adı üzerinde dilden bahsediyoruz, iletişebilmek için sesle veya hareketle konuşabilmeniz gerekir, bir şekilde. Söz dönüp dolaşıp aşka gelir: İçine düşülmemiş aşk ile oyun oynayan, rol yapan insanlar cumhuriyetidir, mesleki hayat. En azından siz olmayın.
  • Paylaş
1

Emir Şenyer, Hocalarla ilgili söyledikleriniz kesinlikle doğru. En isteksiz ya da başarısız öğrencileri bile olayın içine çekmeyi başarabilen hocalar vardır. Ama yazılım gibi karmaşık bir konuda bunu yapmayı kimse tercih etmiyor. Şahsen algoritma ve programlama 1-2 derslerinde hocanın sadece 1 kez gözümüzün önünde kod yazdığını gördüm. Bu şartlarda öğrencilerin de yeterli duruma gelmesi çok zor.
Buna ek olarak yazılım dillerinin not kaygısı taşımadan öğrenilmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Ürünler konusunda zorlayan bir sistemin içinde olmak şart. Okulda öğrenilemeyen yazılım dilleri meslek hayatında öğrenilmeye çalışıldığında kişiye mutsuzluk getiriyor. Kendi açımdan bunun olmaması için elimden geleni yapıyorum.

Programlama, basketbol veya araba kullanmak nasıl öğrenilirse öyle öğreniliyor. Kolay yolu yok, çalışma istiyor. Hızlanmak için programmr.com/ bu siteye üye olup, hangi programlama dili amacınızsa o dilin sorularını çözün.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

144 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları