Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okul çantalarını baba ya da annelerin taşıması toplumda yaşanan kötü olayların ailede, çocuk için bir endişe oluşturduğundan mı kaynaklanıyor?

Hayır, örnekliyorum hemen.
Özellikle de 1. Sınıflar için hazırlanmış sistemde bu bir gereklilik olarak görülüyor. Neredeyse kendi ağırlığının yarısı kadar olan çantaları hiçbir veli çocuğunun taşımasını istemez.
Hem, gelişiminin daha başında olan o minik vücutlar için o kadar büyük bir yükün ileride ne kadar kötü sonuçlar doğuracağı da belli değil mi?
Öğretmenler her ne kadar, yapmayın etmeyin onların da sorumluluklarını bilmeleri gerekir deseler de kendi çocukları için aynı davranışı sergiliyorlar. Altındaki en büyük neden de olsa olsa koruma içgüdüsüdür.
Sorudaki "toplumda yaşanan kötü olaylar" kısmı için ayrı bir açıklama daha gerekiyor. Toplumda yaşanan hangi olay buna neden olabilir veya çantayı velinin taşıması toplumsal hangi olayı nasıl değiştirebilir?
  • Paylaş
2

Arif N., 1. Sınıflar için dediğinize katılıyorum ancak
3 ve 4 sınıfa giden sınıflardaki çocukların okula gidişinde ve gelişinde de aynı davranışları görüyorum ondan kelli toplumda yaşanan kaçakçılık organ mafyası tarzı olayların dışa durumundan mi kaynaklanıyor.

Fazlı Özdemir, Sorudaki bu kısmı tekrardan belirtmemin tek nedeni sadece çanta taşıma ile bağdaştırılmış olmasıdır.
Çanta, her zaman çocuğunu korumak ve yanında bulunmak isteyen velinin en kolay bahanesidir.
Tabi ki bu tür olaylar yaşanırken çocuğunu kimse yalnız bırakmak istemez. Ayrıca bu durum sadece çevresel olarak dar bir alanda da değil bazı az yoğun ve bu tür olayların hiç yaşanmadığı kesimlerde de aynı şekilde işlemektedir.

Kimse bir çocuğa ebeveynleri yanındayken saldırmaz, hatta vahşi hayvanlar bile bunu yapmaz. Ebeveynlerin çocuklarının okul çantasını taşımaları ya o çantanın gerçekten küçük bir çocuk için çok ağır olmasından ya da çocuklarını çok şımartmalarından kaynaklanıyor.
  • Paylaş
1

Yüksel Tan, bu ikisi arasında ben de hiçbir mantık görememekle birlikte cevabı çok basit aslında çantanın çocuk için ağır olması.