Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okul dediğin nasıl olmalıdır?

"School / Okul" kelimesinin antik Yunanca'daki "boş vakit"ten geldiğini biliyor muydunuz? ...
 • Paylaş
3

Merdo Perdo, Evet. Ama o dönemin şartlarıyla bu dönemin şartları bir değil. İnsanların aklına ilk gelecek olan şey öğrenmek değil karınlarını doyurup ihtiyaçlarını gidermekti. Yani bu yüzden ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitli işlerde çalışıyor bunlardan geriye kalan vakitlerde ise okula gidiyorlardı. Benim tahminim bu yönde.

Gökhan Çancılar, Bu "boş vakit" den gelme olayı normal bence. Çünkü insanları 16 saat çalıştırırsanız, uyuma haricinde zamanları kalmaz. İş saatleri kısaldıkça insan daha çok yaşar, daha çok öğrenir. Çalışma saatleri düştükçe kültür, sosyal etkinlikler artış gösterir. Çalışma harici zamanlarda kurslara gitmiyor muyuz? Ben işten çıktıktan sonra gitar dersine gidiyorum.

Eğer 2 gün daha tatil olsa 4 günüm olurdu. Bu sürede daha fazla gitar egzersizi yapmış olurdum, ders programını da artırırdım. Mesela 2 aydır yoğun çalışmam neticesinde lynda.com a boşa 50$ ödedim, çünkü zamanım olmuyordu. Şimdi işler hafifledi online kurslarıma devam etmeye başladım.

Beyza Hilal Nur, antik yunan dünyası derin ve bilgi doludur öncelikle bunun altını çizeyim... bu dönemde bir çok filozof ve düşünür vardı. okul meselesine gelince bence de okul dediğimiz şey boş iş. bir öğrenci olarak devam zorunluluğu olduğum derslere katılıyorum diğer derslere de arada bir giriyorum. bunun bölümümle de bir alakası yok lisede de böyleydim ama gayet de başarılıydım. eğitim sistemi bozuk olunca okulun da benim gözümde bir değeri kalmıyor. okuldan da gençlik hareketinden haz etmiyorum bildiğin flört hareketi. bunun çağ ile bir alakası da yok yozlaşmaya açık beyinlerle alakası var tabii sıkıntılı mesele. batılılaşmak ile modernite/modernizm anlayışı ve algısından kaynaklandığı açık. bilgi okulda verilecek kadar basit bir şey değil okul ortamı buna müsait de değil. okul ortamı bilgiden ziyade saçmalık dolu matematik denkleminin günlük hayatta kullanılacağını sanmıyorum bunun yerine başka şeyler öğretilebilir.müfredatta o kadar saçma şey var ki açıp gülebilirsiniz...hayatı bu çocuklar okulda öğrenmeyecekler öğrenemeyecekler ne yazık ki...bir insan bilebilir ama önemli olan bilgi yorumudur.bilgiyi alıp yorumlayamayacaksa hiç bilmesin ama okul sadece bilsin istiyor ve öğrettiklerini isteyen öğretmenler var .okul prosedürden ibaret bana göre.

Çocukların okuldan kaçmak istememesini sağlayacak şekilde diye kısaca bir cevap vermek istiyorum.
Sanırım bunun en güzel adı kampüs sistemidir. Bundan 5 yıl önce kadar Almanya'nın Oldenburg yakınlarında Edewecht diye bir köy - kasabaya Comenius projesi için gitmiştim. Öncelikle kasaba denilip geçilmemesi gereken bir yerdi. En azından ülkemizde kasabalarla kıyaslayamadım.
Bu realschule'e o çevrenin her yerinden okul servisleriyle öğrenciler geliyordu. Hani bilirsiniz Forrest Gump'ta Forrest'ın otobüse bindiği yer gibi mevkilerden öğrenciler geliyor okula.
Ben bu proje gezisinden sonra ülkeme geldiğimde eğitim sistemimize birazcık lanet ettim ve küstüm açıkçası. Neden peki? Çünkü orası bizim burada hissettiğimiz gibi bir "hapishane" değildi. Ders saatleri makul ölçüdeydi, sanırım 5 ders olması lazım. Alman arkadaşlarıma ülkemizdeki Anadolu liselerinin çoğunda 7-8 ders görüldüğünden bahsettiğimde şaka yaptığımı sanmışlardı.
Bizim gibi saçma sapan bir müfredatlarının olmadığına eminim. Sınıflarındaki ekipmanlar ilgimi çekmişti. Matematik derslerinde hesap makinesi kullanmaları ve tükenmez kalem kullanmaları gerçekten ilginçti. Bu anlat anlat bitmez.
O okulda bir öğrencinin vakit geçirebileceği her şey vardı. Yani okul saati bitse bile okuldan gitmek istemezdi, okulda keyifli ve güzel vakit geçirebilir.

Öğlen saati olunca okulun iç avlusuna masalar kuruluyor ve yemekler veriliyor. Onun haricinde küçük bir büfesi var içeride. İçeride sayısını bilemediğim kadar çok laboratuvar ve kütüphane var. İçerisinde langırt masaları var.

Toparlamak gerekirse,
Okulu hapishane sıfatından çıkarıp sosyal bir yaşam yeri yapmalıyız.
 • Paylaş
Bireyleri koyun sürüsü gibi güden değil, her bireyin yetenek ve isteklerine göre hayatlarına yön vermeleri için yardımcı olan, her çocuğa hitap eden, potansiyallerini fark edip ona ulaşmaları için güdüleyen, hiçbir çocuğu sıralamayan veya sınıflandırmayan, hayallerine köstek değil destek olan, kitaplar kadar hayatın kendisini de öğreten, ihtiyaçlarını bir ölçüde kendi başlarına giderebilmeyi öğreten, sorunlara göz yuman değil çözüm üreten, girişimci, üretken, verimli insanların yetiştirildiği bir yer var benim hayalimde... .
 • Paylaş
Okul arazisi içinde her çocuğun derslerinin yanında bir spor dalıyla ilgilenmesine olanak sağlayacak spor salonu veya tesisi vb. Şeyler olması lazım. Avrupa ve ABD de bu yıllardır var. Bu durum çocukların derslerine pozitif etki yapar emin olun...
 • Paylaş
Cocuklari kendilerini hapisanede hissetmelerine neden olan okulu cevreleyen yuksek duvarlar yada sacma sapan teller olmasin. Okul icinde ogrenciye ondan beklenilen sekilde saygili davranilsin. Ozaman eminim hic ogrenci-idare sorunu da olmaz. Sadece ogretim gorevlileri degil ogrencilerin de bir birey oldugunu ne yazik ki çoğu okul (yonetimi) unutuyor.
 • Paylaş
Olmamalı
 • Paylaş
1

Gökhan Çancılar, Okul olmaması gerektiğini düşünüp, bir üniversiteye devam etmeniz manidar. Bunun hayata da yansıması gerekir. Ben AÖF'yi askerlik durumumda değişme olduğu için bıraktım. Finansal yönetim, Türk Vergi Sistemi, Maliyet Muhasebesi ilgimi çeken şeyler değildi.

Şimdi AÖF'yi ben de bırakırım diyebilirsiniz ama eğer mezun olsaydım Kosgeb'den 20.000 TL başlangıç AR-GE hibesi alırdım. Engelliyim, engelli kadrosundan memur olsam daha çok maaş alırdım vs..

Eğer istersem şuan "Finansçı Olmayanlar İçin Finans" kitabımı okuyabilirim. Ama bunu bana okulun dayatmasıyla okumam. O dersi geçemem. Zaten iş görüşmelerinde kimse bana okul sormadı. Laf arasında söylendi hep.

Ama okul kavramı ilköğretimi de kapsıyor. Çocuğunuz dahi ise, Chopin gibi evde eğitim verip piyano ile yaşamasını sağlayabilirsiniz. Ama çocuk evde, sokakta zaman geçirirse hayatının ilk yıllarını yuvarlanan kaya gibi geçirir. Okul olmalı fakat insanların kendi kendine bir şeyler öğrenmeye başladığında bitmeli.

Köy Enstitüleri gibi olmalı.
 • Paylaş
 1. Ortamın olmalı...
 2. Cool (yanlız takıl)
 3. Kendi çabanı göstert.
 4. Kimseyi sikleme
 5. Kendini kasma! Rahat ol.

Eğitim
 • Paylaş
1
Tek tip insan yetiştirme değil yeteneklere göre bir sistem kurmak
Bence türkyede en büyük sıkıntı bu tek tip insan yetiştirme
 • Paylaş
Sıkı ve disiplimli olmalı fazla sıkmamalı
 • Paylaş
Tektipleştirmekten uzak
 • Paylaş
Öğrencilerin bir yere tıkılıp seçmediği konular hakkında bilgiler verilip, devamsızlıkla şartlandırıldığı bir yer olmamalıdır. İlgi alanlarına göre okullar sınıflandırılmalı, öğrenciler yetenek testleriyle okullara yönlendirilmelidir. Okul zorunluluktan çok, yetenek geliştirici yer olarak görülmelidir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

601 Görüntülenme19 Takipçi12 Yanıt

Konu Başlıkları