Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okul derslerinde başarısız olmak gelecekte de başarısız biri olacağımızı mı gösterir? Başarısız öğrencinin sorunu nedir?

En iyi Anadolu-Fen liselerine ya da en iyi üniversitelerin en iyi bölümlerine girip orada okuyamayanlar, başarısız olanlar gördüm. Ya da edindikleri mesleklerde başarılı olamayanlar. Hiç unutmam dershaneye gidiyorum, kimyacımız odtü mezunu, çok bilgili bir adam, ama o basit lise kimyasını bile anlatamıyordu bize. Başarı için iq (Zihinsel Zaka) 'dan daha eq (Duygusal Zeka)'ya ihtiyaç var.

Ortaokulda bir öğrencim vardı çok çabalıyordu ama zor algılıyor ve çok zor öğreniyordu. Onu hep motive ediyor, yüksel sözlü notlarıyla sınıf geçmesini sağlıyordum. Bu sebepten kendi kendime acaba onu kandırıyor muyum, diye de üzülüyordum. Sonra lisede yine öğrencim oldu. O kız gitmiş, yerine sınıf birincisi bir kız gelmişti. İyi bir üniversitede istediği bölümü de kazandı ayrıca :)

Başarısız öğrencide azim eksiktir. Bir hikaye vardır, sokaklarda çöplerden baslenen alkolik bir adamın iki oğlu varmış. Biri hapiste işlediği bir suçtan hapis yatarken diğeri büyük bir şirketin başındaymış. Hapistekine neden bu hale düştüğünü sorduklarında babasını anlatıp "başka şansım yoktu, hiç destek görmedim" demiş. Şirket yöneticisine nasıl bu kadar başarılı olduğu sorulduğunda "başka şansım yoktu, hiç destek görmedim, kendim çabaladım" demiş.

Başarı için temel kural en iyi yapabileceğin alanı, işi bulmaktır. Sonrası azmetmek, çalışmak ve vazgeçmemek.
  • Paylaş
Bence kesinlikle değildir bunun en iyi örnekleri ise Einstein ya da Stephen Hawking olabilir. Hatta ben okul derslerindeki başarıya pek önem göstermem çünkü öncelikle okullarda verilen eğitim tek kelimeyle berbat, öğrenci adını ezberci diye değiştirmek lazım. Ayrıca emin olun gelecekte en iyi üniversiteyi kazanan ve en kötü üniversiteyi kazanan aynı işleri yapacak yalnızca diploma farkı olacak. Ama en önemli şey insanın kendini geliştirmesi.
Bunun yanında okul derslerinde gerçekten başarısız olduğunu düşünen ve geleceğini bu konuda yönlendirmek istemeyen bir kişi başka şeylere de yönlenebilir. Meslek kavramı her insanın düşündüğü gibi öğretmenlik, mimarlık, doktorluk, avukatlık gibi dar bir konu değildir. Ben her insanın içinde farklı konularda bir cevher, yetenek olduğuna inanırım önemli olan bu cevheri bulup sonuna kadar geliştirmek. Hatta bunu meslek edinirsek sevdiğimiz işi yaparak birçok insandan daha da mutlu olabiliriz.
  • Paylaş
Bence de bir alakası yok. Sadece iyi yetişmemiş bir insan olursunuz, o da sadece bir taraftan. Yüksek duygusal zeka sahibi bir kişi dört işlem bilerek başarılı bir tüccar olabilir. İnce, teknik bir iş yapmadığınız sürece problem olmayacaktır. İstisnalar tabii ki var ve kaideyi tabii ki bozmuyorlar. Beril (@raspberyl08) 'in de değindiği gibi Einstein, Stephen Hawking gibi dahiler basit derslere ve okuldaki disiplin düzenine uyum sağlayamadıkları için okumamışlardır ama değindiğim gibi bunlar ince, teknik iş yapmışlardır ama dehalardır. Deha değilseniz ve okulda başarısızsanız ince teknik iş yapamazsınız çünkü hesaplar için gereken eğitimi alamamışsınızdır. Bunun dışında her türlü işte başarılı olma şansınız okulda başarılı olanlar kadar vardır.
  • Paylaş
Hayallere giden yol, okumaktan geçmemeliydi. Ama derslerde başarısızsın diye hayatta başarısız olacaksın diye bir şey yok. Üniversite hedefin varsa eğer bunun için çaba sarf etmelisin. Ve düzenli çalışmanın sonunda başarıyı elde edeceksin tamamen sana bağlı bir şey bu.
  • Paylaş
Adam jeofizik mühendisi. Damacana tanıtımı işinde çalısıyo moruk o işler öyle değil anlıcaan önce ülkendeki eğitim sistemini sorgulucan
  • Paylaş
AÖncellikle okul hayatında başarısız olanlar çevreliri tarafından baskıya maruz kaldığı için bir olumsuzluk katacaktır. Aile bu durumda daha ılımlı yaklaşırsa çocuk büyük bir sorun yaşamaz. Mesele ilk etapta aileye bağlıdır. İkinci etapta ortama bağlı. Şöyle; çocuk arkadaşlarıyla iyi iletişim kuruyorsa yani; sosyal birisi ise bu durumu yine berteraf edebilir. Bu kişinin karakteri güçlüyse yani; zorluklarla baş etmeye çalışıyorsa o zaman bu durumu gayet kolay bir şekilde atlattır. Öğrencinin sorunu; mantığının farklı çalışması, derslerin eğlenceli olmayıp aksine yeterince zorlaştıran öğretmenlere sahip olması gibi örnekler çoğaltılabilir. Ama şunu açıklamak istiyorum; çocuğun mantığını değiştirirseniz bilinçlendirirseniz çocuk için daha sağlıklı olur.
  • Paylaş
Bence göstermez. Çünkü ben hocalarıma sorduğumda hepsi biz de düşüktük ama donradan yükselttik diyorlardı. Ben okuluma 470 puanla girdim ve şuan ders notlarım çok düşük ama bu ileride de böyle olacağı anlamına gelmez. Herşey çalışmayla bitiyor. . .
  • Paylaş
Bence başarısız bir lise öğrencisinin ileride başarılı ya da başarısız olduğunu tartışmaya vakti olmaz.
başarısız bir üniversite öğrencisi ise, ya müthiş bi deha olacaktır; ya da nitelikli işsiz...
dar pencereden bakmıyorum. Akış yönü bu şekilde fakat istisnalar saklıdır. Belirttiğim başarı kıstası da sistemsel başarıdır. Bence herkes başarılı olabilir lakin herkes aynı denizde yüzemez.
  • Paylaş
Gelecekte başarısız olup olmaman sana bağlı bir şey. Birçok dahi ve iyi iş adamı okullarından atılmış ya da kendi istekleriyle okullarını bırakmış insanlar. Ama başarılı olmak için de okulu bırakın diye bir şey yok kesinlikle. Okul iyi bir yer. Eğer çaba gösterirsen öğrenilecek çok şey var. Okulda derslerde aldığın notlardan çok öğrendiğin şeyler, tecrübelerin önemli bence. Okul hayata hazırlık sınıfı gibi.
  • Paylaş
Hayır ! Okulda başarısız olman gerçek hayattada başarısız olucağın anlamına gelmez. Okul hayatında başarısız olan tarihe geçmiş bir çok deha vardır.
Başarısız öğrencinin sorunu ; Hayatta öncelikli olarak yaşamak istedikleri vardır. Kanıfanızda sorunlar varken size daha önemsiz gelen sorunu çözemezsiniz. Okul hayatını bir kenara bırakın , daha genel olsun. Hayatta başarısız olan bir insan hayal edin . Bu insan çok zeki , hayat tecrübesi çok yüksek ama yinede başarısız. İstediğiniz kadar gücünüz olsun gücün bir KAİDESİ vardır. Bu kaide sağlanmadan güç aktive edilemez. O kaidede İSTEK 'tir. Kendinize öyle bir mekanizma kurunki sizi istekli kılsın. Hayat mücadelesinde adeta size kamçı vursun.
Konuyla ilgili kendi anımı anlatayım Benim fizik dersim çok kötüydü ve hiç sevmiyordumda üniversite hazırlık için dershaneye gidiyordum ve dershanedeki fizik öğretmenime aşık oldum öyle bir fizik çalıştımki inanamazsınız kısa sürede fizikte parmakla gösterilen adam oldum. Öğretmen soruyu tahtaya yazarken ben cevabı veriyordum ve bu başarı hep devam etti. Şimdi fiziği çok seven bir insanım.
İstek insanına göre değişir. Kimine göre para , kimine göre aşk , kimine göre saygınlık (Taktir edilme duygusu) vs. İnsan önce kendini tanımalı mücadele adına bu şarttır. İstekli ve başarılı bir hayat yaşamanız dileği ile.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

696 Görüntülenme11 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları