Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okul fobisi olan çocuk nasıl belirtiler gösterir? Fiziksel hastalık belirtileri gösterir mi? Ne yapılmalıdır? Çocuğa nasıl davranılmalıdır?

National Association of School Psyclogists şöyle yazmış (İngilizcesi çok basit, okuyun anlayacaksınız, sonuçta psikolog yazmış) : Development of School Refusal School refusal may be a child’s response to anxiety over separation from a parent, anxiety about performance situations such as taking tests or giving speeches, social anxiety, or other stressful situations at school or home. These students show extreme distress about attending school, including high rates of physical complaints (stomachaches, headaches). Their parents have knowledge of the absences. Those students who are truant, in contrast to school refusal students, generally hide their absences from their parents, may be involved in antisocial activities, and typically do not show emotional distress about attending or missing school. School refusal occurs at all ages but has been found to occur more frequently during major changes in children’s lives such as entrance to kindergarten or the change from elementary to middle school. School refusal also tends to occur with greater frequency following vacations and weekends. Stressful events that may trigger school refusal include a move, changing schools, the death of a loved one, or parental divorce or even academic difficulties for some children. When left untreated, school refusal causes significant stress for parents. Potential consequences of prolonged school refusal are severe, from lack of academic progress, failure to develop satisfactory social relationships, and significant family conflict to adult emotional disorders.

nasponline.org/families/schoolrefusal. P...

Yani böyle bir fobi kayıtlı olarak varmış. Gelişmiş ülkenin gözünü seveyim, yeteri kadar çocuk okula gitmek istemeyince kayıtlı bir fobi oluyor. Emin olun birçoğumuz okula gitmeyi sevmedi. Kendimden biliyorum ilkokulda sürekli gevezelik yaptığım için arka köşede ayakta bekletiliyor, ödevlerimi de yapmadığım için kulak memelerim manyak öğretmenin tırnaklarına maruz kalıyordu, ismimden dolayı çocuklar İnek Şaban diye peşimden koşuyorlardı zaten ilkokul müfredatını okula gitmeden önce öğrenmiş olduğumdan asosyal inek muamelesi de görüyordum. Tabii ki hem öğretmen hem de öğrenciler tarafından dışlanan ben de okulu sevmiyordum. O zaman kafamız çalışıp da birlik olup bu fobiyi bizler icat etmiş olsaydık ne güzel olurdu. Ben de derim kiDilara (@dilara_ozgur) gibi; bugün okul fobisi olanın yarın da iş fobisi olacaktır, sonuçta orada da okul arkadaşlarından daha hain, insanın ayağını kaydırmaya çalışan iş arkadaşları, öğretmenden daha hain müdürler vb var. Aaa tabii karın ağrısı ve baş ağrısı şeklinde fiziksel belirtileri de olduğunu yazıyor yukarıda, aynı bizlerin de çocukken okulu asmak için uydurduğumuz hastalıklar gibi. Neyse bence madem soruyu sordunuz çocuğunuzu bir psikologa götürün, biraz para öderseniz çocuğunuzun fobisi ve sizin de cüzdanınız hafifleyecektir.
  • Paylaş
Geçen sömestr sonu bir çocuğun karnesine baktım. Gerekliden çok gereksiz ders var. Kimisi seçmeli kimisi mecburi.
Mesela Din Kültürü ve Ahlak dersi var, üstüne birde Hz. Muhammed'din Hayatı dersi var. Yani ders üstüne ders bindirilmiş durumda bu çocuklara. Ve bu çocuk neden sevsin ki bu okulu?

Yahu yeter oranda ciddi eğitici ve öğretici ders ver ve bu dersler mümkün olduğunca sınıf dışı uygulamalı dersler olsun. Çocuk sabahın 7'sinde o sınıfa girmesin mesela. Onun yerine o sabah tembelliğini üzerinden keyifle atabileceği uygulamalı bir program yarat ki çocuk okulunu sevsin.

Çocuğa mevcut düzeni sevmesi için ne yapılabilirden çok bence dövizinizi yazın çocuğunuzu da yanınıza alarak ailecek M.E. B. Kapısına dikilin. Okula göndermeyin çocuklarınızı.
Bence okula yaptığınız masrafın yarısından daha azına temel dersler için öğretmen tutabilir yıl sonu sınavlarına sokarak çocuğunuza sınıf atlattırabilirsiniz. Hatta bu uygulamayı 3-5 aile bir araya gelerek de çocuklarına sunabilir. Böylece artan paranızla da çocukların sosyal aktivitelerine ivme kazandırabilirsiniz.

Bence okul şart değil.
  • Paylaş
3

Şaman, Yav milleti çocuğu da alıp eylem yapmaya kışkırtıyorsun üstat da çocukların o yaşta biber gazı tatmaları dinimizce caiz midir?

Ayhan Şimşek, Fena mı belki gün gelir biber gazını tatmış bir başbakanımız olur da yol alırız şu çamurdan :)

Okul fobisi nedir? Okulu kim sever, tamam istatistiği bozmayacak kadar OKUL SEVEN ÇOCUK MUHAKKAK vardır. Ama normal de çocuk okulu sevmemeli zaten, bun adı da fobi olamamalı. Olsa olsa okulda ki olaylara karşı fobi geliştirilebilir. Örneğin dayak, aşağılanma, dışlanma, aileden ayrılma gibi. Ama bu okul fobisi değildir bir başka olaya geliştirilen fobi sebebiyle okulu sevmemedir, ki bu da bir çocukta olması gereken bir özelliktir. Sabah mışıl mışıl uyumak, kahvaltı yaptıktan sonra çizgi film izlemek , sokakta top koşturmak, anneyi babayı delirtmek, hele hele bilgisayrda oyun oynamak varken , çocuk sabah 7 de kalkıp yalandan bir kahvaltı yapıp, servise yada arabaya binip, ona göre 1 ton ağırlığındaki çantayı sırtlayıp, zar zor geçinen öğretmenin mutsuz ders anlatmasını dinleyip okulu nasıl sevecek. Okul sevilmez sevilmemeli. :)
  • Paylaş
Okul fobisi özgül fobilerdendir. Okulu anımsatıcı her türlü olay ve olgu kişide anksiyete(nedeni belli olmayan endişe durumu) yaratır.Belirtiler büyük ölçüde psikolojik tepkiler şeklinde seyreder. Kİşi aslında korkmadığını ve okula gitmek istemeyişinin başka sebepleri olduğunu ifade eder. Bir sürü bahaneler üretir. Kaçış için her yolu deneyebilir. Bilinç altına bir kere işlemiş olan tablo korkunçtur ve dönüşü çok da basit değildir.Fiziksel belirtilere gelecek olursak; kişinin korktuğu durumla karşılaşması halinde panik atağı gelişecek ve bu yönde ağız kuruluğu, baş dönmesi, titreme, nefes darlığı gibi belirtiler gözlenebilir.Ancak her anksiyete panik atağı şeklini almayabilir. Böyle durumlarda ise korku geniş bir zamana yayılır ve kişide hafif depresif belirtiler gözlenir.Sonuçta iştah kaybı ya da artması, uykusuzluk ya da aşırı uyuma, duygu durum bozukluğu, agresiflik, her an kötü birşey olacakmış endişesi gibi belirtiler ortaya çıkar. Bunlar dışında belirgin fiziksel belirtilere pek rastlanmaz. Bu tür olgularda en iyi tedavi yöntemi ebeveyin desteği ile maruz bırakma tedavisi; yani korkulan şeyle yüzleştirmedir. Dikkat edilmesi gereken bireye yüklenmeden sabırlı ve yavaş ilerlemektir. Güven vermek ve yanında olduğunu hissettirmek çok önemlidir. Bunun dışında farmakolojik olarak SSRI(seretonin geri bildirim inhibitörleri) hekimlerin genelde reçete ettiği tabletlerdir. Bu ilaçlarla amaç seretonin hormonunu yükselterek enerjiyi ve özgüveni arttırmaktır. Ayrıca ''Bilişsel Davranışçı Terapi''nin SSRI'larla birlikte uygulanmasının çok etkili olduğu bilinmektedir. Bir psikiyatriste başvurulmasında fayda var.
  • Paylaş
Okul hobisi derstir aklın varsa kullan akıl kullanmak bile derstir yetenektir hepsi okul hobisine geçiyor fobisi ile canavar kopmalık haylaz derslere peeeeeeeh diyendir ve öyle olsun canım accıkkkkkkk
  • Paylaş
Bir yerlerinizden yeni fobiler uydurmayın. Bugün okul fobisi olduğunu iddia eden çocuğun yarın da iş fobisi olur. Tabii öğretmeni biz ilkokuldayken olanlar gibi egoman, çocukları ezen, aşağılayan bir yaratık olabilir. Bence yeni fobiler uydurmak yerine gidip öğretmeni bir gözlemleyin. Eğitim fakültelerine şempanzeden biraz fazla zekası olanlar da girebiliyor, çıkınca torpilleri de varsa öğretmen olabiliyorlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

137 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt