Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okul öncesi çocukların sosyalleşme konusunda çekingenlikleri (kaçınmaları) nasıl giderilebilir?

Soruyu okuduğumda aklıma gelen birkaç öneriyi şöyle sıralayabilrim:
Çocuk konuştuğunda dikkatinizi ona vermeli, sözünü kesmemeli, fikirleriyle dalga geçmemeli ve önerilerini hayatınızda kullanmalısınız. Bunun kendini önemli hissetmesinde yardımı olur.
Yaşına uygun olan konularda kararını kendisinin vermesine müsaade etmelisiniz. (Giyim, yemek, çalışma ve dinlenme saatlerini belirleme gibi)
Çocuğu kalabalık ortamlarda küçük duruma düşürecek, utandıracak durumlara düşürmemeliyiz. Konuyu açmak gerekirse, çocuklar böyle yerlerde inatlaşma, şımarma, isteklerde bulunma gibi şeyler yaparlar. Başka insanlar var diye aslında yapmak istemediğiniz bir şeye evet demek ya da kurallarınızdan ödün vermemek için çocukla inatlaşmak ebeveyni zor duruma sokar. Bu durumda ben çocuğumu dışarıya çağırır, ona bakar ve neyi yapıp yapamayacağımı anlatırdım. Konuyu uzatmadan birlikte yapabileceğimiz bir şeye onu davet ederdim. "Seninle kuşlara bakalım mı?", "Oyun oynamak ister misin?" gibi.
Çocuğa yaptığı bir yanlışlıkta kızdığımızda bakıyoruz ki çocuğumuz da diğerleriyle iletişimini böyle kurmak istiyor: Arkadaşına kızıyor. İletişim sorunu problem davranışları ortaya çıkarıyor.
Herkesin birileriyle iletişim kurmaya ihtiyacı var. İletişimde sorun yaşan birey iletişim kurmayı vurarak, kızarak, inatlaşarak, argo kelimelerle sizi inciterek devam ettirir. Aslında o bize "Ben de varım." diyordur.
Bunlar benim fikirlerim. Eminim okul öncesindeki rehber öğretmenlerin iletişime geçme konusunda daha yaratıcı, faydalı bilgileri vardır.
  • Paylaş

çocuğun ailesi ve sosyal çevresinden kaynaklı bir sorundur.Öncelikle ailenin bilinçli olması gerekir.Öyle değilse maalesef Türkiye de uygulanan bir yöntem değil fakat doğum sonrası kurslar verilmelidir annelere ve babalara

  • Paylaş

anne babadan kaynaklananan genetik durumdan mı bahsediyorsunuz ? anne baba sosyalleşme konusunda sorunlu değil fakat çocukları bir geziye dahi gitmekten kaçınıyor, ziyaretlerde utangaç ve suskun kalıyor. desteğiniz için teşekkürler

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

682 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt