Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okul Öncesi Eğitimi zorunlu olmalı mı?

Tabii ki olmamalı. Okul öncesi dönem ailenin çocuğunu kendi kültürüne göre yetiştirebileceği, onunla yoğun olarak ilgilenebileceği tek dönemdir. Tek tip insanlar yetiştirmek istemiyorsak ki istemiyoruz. Bu dönemde ailelerin seçim hakkı olmalıdır.
Kaldı ki pedagojik olarak baktığımızda da çocuk, doğumundan 1 yaşına kadar oral, 1-3 arası anal ve 3-6 arası da cinsiyetleri, onların görevlerini vb öğrendiği fallik dönemini yaşar. Fallik dönemde anne ve babadan yeteri kadar sevgi, babadan da yeteri kadar otorite almayan çocuklar ileride kendine güvensiz, erkeklerde bekaret düşkünü, kadın düşmanı, kadını döven hatta öldüren odipyus kompleksli insanlar olurlar, kızlarda hem odipyus hem de elektra kompleksi sık görülür. Kısaca psikolojik gelişimlerini dışarıya hazır bir şekilde tamamlayabilmeleri için çocukların 6 yaşlarına kadar mümkün mertebe çok aile içinde olmaları, aile ilişkilerine tanık olmaları gerekir.
 • Paylaş
1

Janset Akalan, Evet çocuğu eğlence döneminde rahat bırakıp eğlenmesini sağlamalıyız.Yoksa çocuğun psikolojisi bozulur.Hep kendini mahkum sanar .Çocukları eğitim döneminde de fazla sıkmamalıyız. İlk zamanlarında kesinlikle hataları olacaktır.O yüzden çocuğun psikolojisini bozmayacak şekilde eğitmeliyiz. Yine söylüyorum. Çocuğa sadece adını ve tel nonuzu öğretseniz yeter :)

Ben zorunluluklara karşıyım. Yalnız okul öncesi eğitimin önemine değinmek isterim. Erken çocukluk dönemi çocukların fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimi açısından çok kritik bir dönemdir. Doğumdan altı yaşına kadar geçen sürede bilişsel ve fiziksel yetenekler aşırı hızlı gelişir. Bu yüzden bu dönemde çocuklara bolca öğrenme deneyimi kazandırmalıyız. Çocuklar oyunlar sayesinde eğlenmenin yanı sıra sosyal becerileri, etik ve değer kavramlarını öğrenirler. Motor ve pratik becerileri gelişir. Okul öncesi eğitimde çocuklar, okul hayatına başlamadan önce sayılara, harflere, şekillere maruz kalırlar. Böylece okul öncesi eğitim almayanlara göre daha hazır bir şekilde başlarlar ve bir şeyler biliyor olmak onlara ekstra güven verir. Evet bunları siz de çocuklarınıza evde öğretebilirsiniz ama diğer çocuklarla, sosyal bir ortamda öğrenmek daha faydalı olacaktır. Kısacası zorunlu olmamalı çünkü her ailenin istekleri, fikirleri farklıdır. Ama ben okul öncesi eğitimi kesinlikle tavsiye ederim. Tabi Şaman Bayyurt (@chamacon) u ' un dediği gibi bu sırada çocuğun aileyle olan ilişkisinin güçlü tutulması gerekir.
 • Paylaş
2

Ece Naz Sonat, Gerçi siz de okul öncesi öğretmeniymişsiniz. Cevap vermeden önce görmemiştim. Çok daha iyi bilirsiniz anlattıklarımı. :)

Doğan Kutukiz, Zorunlu olması doğru değil, ama gerekli olduğu açıktır. günümüzde bir çok aile çocuk eğitimi konusunda oldukça yetersizdir. Çocugun güven kazanması, iletişimi gibi konularda okul öncesi eğitim yardımcı olacağını düşünüyorum.

Kesinlikle
 • Paylaş
3

Nurdan Taş, Egitim sisteminin düzelmeyisinin bir sebebi var.. insanlarin bilinçlendirilmesi istenilmiyor çünkü farkındalık kavrami genisletilecek. Bizce önemli olsada, uygulamaya gecirilip önemsiz kılınabilir.

Yunus Suat, Gerek yok bence. Normal okulla da orda yapılanlar aşılanabilir öğrencilere. Anaokuluna gitmemiş ne mühendisler doktorlar avukatlar tanıyorum. Adam gibi adamlar ayrıca

Kesinlikleee
 • Paylaş
Bence zorunlu değil isteyen okul öncesi eğitim almayabilir.
 • Paylaş
Bence olmamalı.
 • Paylaş
Bencede olmamalı iyice yaşı düşürüyolar okul öncesinde çocuklar okuldan uzaklaşıyor
 • Paylaş
Anaokulu düzgün bir yerse, çocuğun kaybı değil kazancı olur (Mecbur sa bilemem ama mecbur değilse 3 yaşında yollamasından bahsetmiyorum) Kaldı ki hem çocuk arkadaşlık, el becerisi, oyun hepsini bir arada gözetim altında yaparken okul psikolojisini hafiften alışır, hem de anne rahat nefes alır;)(çalışan anne yada ev hanımı olsun fark etmez) Düzene uyum sağlamak zor, ben uyku saatlerinde uyumadığı için anaokulundan alınan ve bunu anlatırken gurur duyan insanlar da bilirim:) Önemli olan okul ve orada ki öğretmenler dediğim gibi. Tek tip insan modeli sadece okul öncesi ile şekillenmez, önünde uzun süreç var, "mecburiyet" diye algılaması gereken çok şey ile karşılaşacak, o zaman hiç okula başlamasın:)
Dip not; ama bunun zorunluluğa dönüştürülmesi sevimsiz. Bu tepki, şu an ki "duruma" olan güvensizlikten ötürü, aksi halde sorun olarak algılanacak bir durum değil.
 • Paylaş
Tabi
 • Paylaş
Ben okul öncesi eğitime karşı değilim ama pek iyide bulmuyorum küçük yaştaki çocuklar daha oyun
çağı gelişimini tamamlayamadan belli kurallar içine alınıyor, belli bir yere konuluyor ve belli alt yapılar yapılıyor ben bunun ailede olması taraftarıyım.
 • Paylaş
1

Serdar, Aile eğer eğitimli değilse ya da iş-güç vb. etkenlerle çocuğu ile ilgilenemiyor sa, çocukların oyun ile kendini geliştirebildiği bir ortamdır. Okul öncesi eğitim alanlarla almayanlar karşılaştırılmış,uzmanlar değerlendirmeleri yapmışlar ve aradaki farkın öneminden dolayı zorunlu olarak görülmüştür.

Eğer zorunlu olmalı olsaydı okul ve öncesi diye bir ayrım yapmıyor olurduk. Fallik dönem sonu olan 6 yaş sonuna kadar çocukların muhtemelen psikopat olacak yabancılara emanet edilmesini fazlasıyla riskli buluyorum. Ben kendi öğrenim yıllarımdan biliyorum, belki %10-20 arası insani açısından iyi olan öğretmene rastladım, geri kalanı kendi psikolojik sorunlarını öğrencileri aşağılayarak, döverek tedavi etmeye çalışan zavallılardı. Günümüzde öğretmenler her ne kadar bir miktar daha fazla kazansalar ve dayak da oldukça yasaklanmış olsa da psikolojik terörün artmış olacağını tahmin ediyorum.
 • Paylaş
Çocuk ile annenin hatta babanın da diyebilirim , arasındaki bağın , iletişimin en fazla olduğu modelleri beğeniyor ve tercihimi bu yönde belirliyorum.

Avuç içi kadar minikleri , servis arabalarının camlarına kafalarını dayamış uyuklarken görmek içimi yakıyor.

Üniversitede bir arkadaşım vardı gene aynı fakülteden bir kız arkadaşı oldu ve nihayetinde evlendiler.
-Eğer çalışmak istersen asla karışamam bu senin hakkın ve buna daima saygı duyacağım ; dedi.
Ama bilmeni isterim ki , bebeğimizin en büyük ihtiyacı , kılavuzu ve gıdası sen olacaksın.

Eşi hamile kaldı ve bebekleri oldu. Bayan arkadaşımız , eğer ekonomik olarak sorun olmayacaksa bebeğimi ben büyütmek istiyorum, işten ayrılacağım, dedi. Hay hay dedi kocası.

Sadece bebek büyütmekle yetinmedi , temel düzeyde matematik ve Türk dili ve edebiyatı bilgisi , bu konularda verdiği emek sayesinde çok ilerledi. Evde boş zamanlarında konu çalışıyor , soru çözüyordu. Hatta takılıyorduk yeniden sınava mı gireceksin diye.

Bebeği büyüdü ve ilkokula başladığında , annesi sayesinde okuyor ve yazıyordu. Öğretmeni bu durumdan çok memnundu. Ve inanılmaz güzel bir terbiye almıştı. Biz de çok beğeniyorduk.

Hatta temel mantık ve felsefe öğretileri ile donanmış olduğunu görüyorduk. Küçücük çocuk , varlık yokluk konusunda sorular soruyordu. Çünkü anne ve baba , bir konuda tartışırken , anlamasa dahi onun da dinlemesine izin veriyorlardı.

Ve çok sosyal bir çocuk olmuştu. Kapalı alanlara asla hapsedilmedi. Annesi çok beğendiğimiz bir kadındı , eşitlik ve adalet olgusu gelişmiş bir ruhu vardı. Kediye , kuşa hatta solucan a dahi değer veren bir ruh. Çocuğun toprak ile bağı hiç kesilmedi.

Evladını böyle yetiştirdi. Etrafta adeta robotu andıran çocuklar doluyken , evrensel bir ruhun yetiştiğini farkettik.

Ve sonra neden ders çalıştığını anladık.

Osaçma sapan sınavlar yaklaştığında, ikinci el soru kitapları almaktan başka bir şey yapmadılar.

Çünkü Anne , evladını matematik ve Türk dili edebiyatında yetiştirdi. Öğretmenleri ile kurduğu sağlam iletişim ve takip sayesinde çocuk çok hızlı donanımlandı. (Çocuğa anneden yada anne modelinden başka kimse özgüven veremez ve öyle de oldu.)

Adını bilmediğim saçma sapan sınavlardan birini derece ile kazandı. Çok iyi bir okulda okuyor.
Ve Şimdi lisans sınavlarında da çok başarılı olacağını düşünüyoruz.

Bizimle oturup felsefe tartışıyor. Cep telefonu vb bağımlılıkları yok denecek kadar az.
Annesinin anlattığı masalları kuzenlerine anlatıyor.

Ben uzun zamandır masal anlatan çocuk görmemiştim. Onu her gördüğümde ağlamaklı oluyorum.

Anne , özel ders, dersane , kreş vb masraflarla yük olmadı hatta katkıda bulundu.
Evladına vereceği en değerli şeyi vardi. Annesi ile vakit geçirebilmek.

Ve eşi bunu daima takdirle minnetle karşıladı.
O çalıştı gibi görünüyordu ama aslında her ikisi de çalışıyordu. Dedeleri , gelininin sgk primini dışardan ödedi. Emeklilik Yaşı bekliyorlar diye hatırlıyorum.

Aile olmak.. Dayanışma ve içi dolu stratejiler..
Çocuklarımızı doyasıya sevgi kurtaracak..

Selamlar..

***Not : İğrendiğim sınavlardan birine girmeden önce dedesi ona bisiklet aldı (anne ve babanın rızasını alarak) Diğer çocuklara anne babaları "şu sınavı kazan sana şunu alıcam" derken , "sana bir şey alabilmek , bisiklete binebilme mutluluğunu yaşamanı sağlamak ve o mutluluğu yüzünde görmek için hiçbir koşula ihtiyacımız yok kuzum" diyerek aldılar.

Yazarken bile ağlarım hep..

Bu bakış açısı bence dünyayı ayakta tutan ahlaktır.
 • Paylaş
Eğitim sistemi bu kadar iğrenç ve genel olarak bi çok egitimci bu kadar cahilken kesinlikle olmamalı ve hatta komple yasaklanmalı!
Sert gelebilir ama öyle en azından hayal güçlerini yok etmemiş olurlar.
 • Paylaş
Olmamalıdır
 • Paylaş
Zorunlu olmamalı . Hatta eğitimin bütünü zorunlu olmamalı. Öğretim olmalı . Bana göre bir insanın bir başka insanı eğitmesi .. İşte bu kimsenin haddine değil. Ama çocuklar toplama çıkarmayı bir yerden de öğrenmeli . Okul öncesi için anaokulları ise kesinlikle tam gün olmamalı en fazla yarım gün. Çünkü hayal kurması , oyun oynaması için serbest zamanları olmalı. . Vesaire kısa kesiyorum. Bir çocuk okul dediğimiz yere okul öncesinde en fazla 2-3 saatliğine hiç bir öğretmen müdahalesi olmadan mümkünse doğa içinde arkadaşlarıyla sosyalleşmek için , ilk okul orta okul içinde lise içinde yine 2-3 saat arkadaşlarıyla sosyalleşmek ve sadece öğrenmek için ( okuma yazma , matematik gibi ) gitmelidir. Eğitilmek, şekillendirilmek, tuğla olmak için değil. Okullar ve eğitim dedikleri şey kapitale hizmetçi yetiştirmekten ayrılmalıdır. Tez vakitte :)
 • Paylaş
Bence olmamalı artık okulun amacı eğitim değil tam anlamıyla aptallaştırma ... O yüzden çocukları daha fazla yormanın bu duruma maruz bırakmanın mantığı yok... Bırakın orda burda çamura batsınlar oyuncaklarıyla oynasınlar
 • Paylaş
Zorunlu değil gerekli olmalıdır bence
 • Paylaş
Evet okul öncesi şart ülkemizde erken evlilikler den eğitimsiz anneler in elinde kalan çocukların kurtuluşu okullardır
 • Paylaş
Okul öncesi eğitim zorunlu olmalı ama çocuğa değil ailesine zorunlu olmalı. Doğumundan okul çağına kadar ilk eğitim aile tarafından verilmeli çocuklara. Ülkemizde iyi yetişen aile sayısı çok az olduğu için ilk aşamada bu durum oluşmayacaktır. Ama çocuğu olan aileye süresi değişebilir, okul çağına kadar çocuğunu yetiştirmesi için çeşitli eğitimler verilebilir. Hatta hamile kaldığı andan itibaren yapılabilir. Çünkü sağlıklı ve düzgün hamilelik bebeğin de kalıtsal bir rahatsızlık yoksa düzgün ve sağlıklı doğmasını sağlayacaktır. Okul çağına kadar ailelere verilecek eğitimin içeriği araştırmalarla belirlenebilir ancak modern çağın gereklerine uygun bir eğitim olmalıdır ki çağdaş nesiller yetiştirebilelim. Bu işlemden sonra çocuk okulda pek problem yaşamayacaktır ve kendisini daha rahat ifade edip geliştirebilecektir. Bu sayede hem çocuk hem ailesi eğitimli olacaktır ve 7 den 70'e toplumda bir aydınlanma gerçekleşecektir. Eğer ailesi tarafından gerekli okul öncesi eğitimini almış çocuklar yetiştirilirse, Özendiğimiz avrupa eğitim standartlarına ulaşabiliriz. Kolay bir iş değildir ama yapılamayacak bir şey de değildir! . . .
 • Paylaş
Kesinlikle olmalı benim kuzenim çok yaramazdı doğru dürüst konuşamıyodu ama okul öncesi eğitim sayesinde değil konuşmak şarkı söylüyo bize ve bir çok hareketindede düzelme var.............
 • Paylaş
Okulun ne olduğu, ne için ihtiyaç olduğu gibi konularda küçük çocukların anlayacağı şekilde eğitim verilmelidir.
 • Paylaş
Dünyanın pek çok ülkesinde eğitim sistemlerinin başlangıç süreci ile eş zamanlı olarak uygulamaya konulan okul öncesi eğitim, ülkemiz eğitim öğretim sistemi içinde sadece 15 yıllık bir geçmişe dayanmaktadır.

bugün ülkemizde %13 düzeyinde olan okul öncesi eğitimin uygulamaya geçirilmesi ile birlikte ciddi sorunlar da ortaya çıkmaya başlamıştır. gerekli alt yapı ve program hazırlıkları yapılmadan yürürlüğe konan sistem, uygulamada sorunların yoğun olarak yaşanmasına neden olmuştur.

# çocukta zeka gelişiminin %70'lik kısmının 7 yaşına kadar tamamlandığı ve öğrenme becerisinin bu yaşta geliştiği,

# çocuğun grup içine katılması, sağlıklı ilişkiler kurması, kültürel değerlerine sahip çıkması, sosyalleşmesi gibi olguların bu yaşta geliştiği,

# bu dönemdeki sapma ve olumsuzlukların çocuğun bütün yaşamını olumsuz yönde etkilediği,

# farklı kültür ortamlarından ve ailelerden gelen çocukların ortak bir yetişme ortamına okul öncesi eğitim kurumlarında ulaşabildiği, çocuğun kendine güven duygusunu bu kurumlarda kazanmaya başladığı,

# dilini doğru, yanlışsız, güzel konuşma özelliğini bu yaşta öğrendiği; toplumu, çevreyi, evreni ve insan davranışlarını tanımaya başladığı,

# nesneleri, eşya ve varlıkları, temel bir takım becerileri, davranışları, olumlulukları ve olumsuzlukları öğrenmeye başlama yaşının 4-6 yaşları arası olduğu,

# aile içi desteğin tek başına yetmediği, çocuğun kendi yaşıtlarıyla birlikte olabileceği, bedensel ve zihinsel gelişmelerini sağlıklı biçimde sürdürebilecekleri bir ortam olduğu için okul öncesi eğitim zorunlu ve gereklidir.
 • Paylaş
Kesinlikle hayır. Çok istiyorlarsa göndersinler ama ben eğitimin büyük kısmının gereksiz olduğunu, neredeyse hiç bir şey katmadığını, hatta topluma düşman insanlar yetiştirdiğini, insanların özgür olması gerektiğini düşünüyorum. Ailelerin çocuk yetiştirme konusunda eğitim alması ya da kendini geliştirmesi gerek. Tabi eğitim sisteminin değişmesi halinde bu fikrim değişebilir ama hiç de değişeceğe benzemiyor.

Öğrenmemi engelleyen tek şey eğitimimdi.
Einstein
 • Paylaş
Olmamalı. Çünkü çocuğun kafasına o yaşta istediğin gibi şekil verebiliyorsun ve özellikle Türkiye de bu kadar pislik, kurnaz insanlar varken olmamalıdır. Ayrıca ordaki öğretmenlerin tavırlarınıda görüyoruz bazıları şiddete eğilimli yani nerde nasıl insanların cıkacagını bilmiyorsun. Ha şöyle bir şey var asosyal bir çocuk olur okul öncesi onun çok işine yarar kaynaşma, arkadaş kurma açısından bu yönde olumlu ama ordan kötü şeylerde kapabilir mesela ben küçükken çok titizmişim dışardaki çöpleri toplar atar daha sonra heryerimi yıkatırmışım taki anaokuluna gidene kadarmış sonra sümüğümü koluma çalmaya başlamışım : D agassg Artık öyle değilde. Neyse buda böyle bir anımızdı köşede dursun.
 • Paylaş
Evet zorunludur
 • Paylaş
Öğrencinin kapasitesine bağlı bence ona herke istediği gibi göndersin çocuğunu
 • Paylaş
2

Salih, Bence olmamalı.Okul öncesi eğitimi almamış olmak herhangi bir eğitim dezavantajı değil.Bu eğitimi almadan da basarili olunabiliyor.

Janset Akalan, Evet çocuğu eğlence döneminde rahat bırakıp eğlenmesini sağlamalıyız.Yoksa çocuğun psikolojisi bozulur.Hep kendini mahkum sanar .Çocukları eğitim döneminde de fazla sıkmamalıyız. İlk zamanlarında kesinlikle hataları olacaktır.O yüzden çocuğun psikolojisini bozmayacak şekilde eğitmeliyiz. Yine söylüyorum. Çocuğa sadece adını ve tel nonuzu öğretseniz yeter :)

Bence olmamalı. Çünkü çocukların okul zamanlarında yoruldular ve bu vakitleri onların dinlenip anılarını bizlere açıklamaları lazım.
 • Paylaş
Olmalıdır çünkü:
insanlar aileleriyle geçirdikleri zamanlarda bazen kişisel gelişimlerini tamamlayamayıp özgüveni olmayan bireylere dönüşürler, asosyal yaşamları bi yana pasif vatandaş kalırlar. İşte bu ve bunlar gibi nedenler okul öncesi eğitimi zorunlu kılıyor.
 • Paylaş
Evet, olmalı. Okul öncesi eğitim alıp da birinci sınıfa başlayan çocuklar çok daha kolay uyum sağlıyor ortama. El ve parmak kasları geliştiği daha hızlı gelişim sağlıyor. Annesinin arkasından ağlamıyor. Sosyalleşmesi kolaylaşıyor.
 • Paylaş
Erken çocukluk dönemi, bireylerin bundan sonraki yaşamlarında bireysel gelişimleri, toplumsal adaptasyonları ve verimleri açısından kritik dönemdir. Bu dönemde alınacak doğru eğitimle, insanların başarı potansiyellerinin arttığı, toplumsal sorunlarda azalma görüldüğü defaatle kanıtlanış konulardır. "Zorunluluk" kelimesi insanı korkutsa da, bu "tatlı" bir zorunluluktur. Olması gereken, olduğunda olumlu, olmadığında olumsuz sonuçlar doğuran bir zorunluluktur.

Günümüzde maalesef okul öncesi eğitimin zorunluluğu, öğretmen atamaları ile ilişkilendirilip topluma sunulmaktadır. Bu da hem okul öncesi eğitimi itibarsızlaştırmakta, hem de konunun önemini tam olarak yansıtmamıza engel olmaktadır.

Okul Öncesi Eğitimin zorunlu olması demek, ailelerinden bağımsız tek tip insan yetiştirmek demek değildir. Okul öncesi eğitim, savunulan bu görüşün aksine, çocuğun doğuştan getirdiği potansiyeli açığa çıkarıp, onu çevresi ile harmanlayarak topluma kazandıran; dolayısıyla da farklı farklı, renk renk bir toplum oluşturma anlamında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ülkemizde uygulanan okul öncesi eğitim modellerini tartışabiliriz, üzerinde çalışabiliriz. Fakat okul öncesi eğitimin zorunlu olup-olmaması konusu tartışmaya bile mahal olmayan, ülkemizin ısrarla içinde bulunduğu ayıplardan biridir.
 • Paylaş
Kesinlikle evet, çünkü okul öncesi eğitimin çocuğun okula alışma sürecini kolaylaştıran bir dönem olduğunu düşünüyorum.
 • Paylaş
1

Insan, Yeterince eğitim olduğu yetmiyomuş gibi bir de alışma süreci.

Evet olmalı çünkü okul öncesi eğitim olmazsa öğrenci eğitim alamadığı için zorluk çekebilir. (ÖZELLİKLE İLK OKUL ÖĞRENCİSİ İÇİN)
 • Paylaş
Kesinlikle zorunlu olmalı çünkü zorunlu olmayan şeyler yapılmamaya mahkum olur her zamn. .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1207 Görüntülenme42 Takipçi33 Yanıt

Konu Başlıkları