Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okul öncesi öğretmenleri çocuk psikologu olabilir mi?

Okul öncesi öğretmenleri çocuk psikologu değildirler. Hatta her psikologun da çocuk psikologu olmadığı unutulmamalıdır. Psikoloji bölümü mezunu olmak bu alanda çalışmak için tek başına yeterli değildir ancak psikoloji ve ilgili bölümlerden mezun olmak alanda çalışmak için olmazsa olmaz altyapıyı sağlar. Çocukların sorunları çoğu zaman aile ile çalışarak çözüme kavuşturulabilir. Bu sebeple çocuk ile çalışacak bir uzmanın çocuk psikolojisi ve çocuk psikopatolojisi (anormal davranışlar psikolojisi) bilmesinin yanında aile psikolojisi, genel olarak psikoloji ve diğer sosyal bilimlerde bilgi sahibi olmaları gerekir.


Okul öncesi öğretmenin asıl görevi çocuğa eğitim vermektir. Bunu yapabilmek için psikoloji bilgisine sahip olması onun çocuk ile klinik anlamda çalışabileceği anlamına gelmez. Psikolojik danışmanlık v psikoterapi çok derin bir alandır ve bu alanda akademik eğitim dışında eğitim almadan ve deneyim edinmeden çalışmak çocuk için zarar verici olacaktır. Okul öncesi öğretmeni rehberlik etmek amacı ile bilgi verebilir ancak çocuk ile terapötik anlamda çalışamaz.

Çocuğun karşı karşı karşıya olduğu soruna göre çocuk psikologu/psikolojik danışmanı, çocuk psikiyatristi veya çocuk gelişimi uzmanından yardım alınabilinir.
Çocuk gelişimi uzmanı özellikle de gelişimsel problemlerde çocuğa ve aileye rehberlik seviyesinde müdahalede bulunur.


Psikolog veya psikolojik danışman eğitimini aldılar ise psikoterapi ile müdahalede bulunabilirler.


Psikiyatrist ise ilaç müdahalesinde bulunmaya yetkisi olan tek uzmandır ve eğer ayrıca eğitimini almış ise psikoterapi yapabilir.
  • Paylaş
:)))))))))) onlar daha çok çocukların psikolojisini bozarlar :))) neden varlar bilmiyorum , çocuklarını eğittiğini sanarak sert kullanan eğitimsiz annelerin , değişik versiyonu .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1474 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt