Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okuldaki sınavlardan bazı öğrenciler az çalışarak başarılı olurken bazı öğrenciler çok çalışırak sadece geçebilecek kadar not alabiliyor.Bu durum sonradan geliştirilebilir mi?tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bazı öğrencilerin okul sınavlarında az çalışarak başarılı olması sınıf içerisinde biz öğretmenlerin uyguladığı ders konularını can kulağı ile dinlemesidir biz buna bir tür çözüm odaklı işitsel algı da diyebiliriz.
Örnek: kimi öğrenci işitsel algıya dayalı zihinsel gelişim sürecini olması gerektiği yaştan önce tamamlamış kimi öğrenci ise erken çocukluk dönemini henüz atlatamamıştır yani kendi yaşıtlarının bir tık gerisinde kalmıştır. Buna keza yeteri kadar çalıştığı kendisini hazır hissettiği düşüncesiyle sınavlardan sadece geçer not alabilen öğrencilerin algısal bi sıkıntı yaşadığı düşünülebilir ki bu öğrencilik hayatını olumsuz anlamda tetikleyen kritik bir süreç haline gelebiliyor. Öğrenme güçlüğü görsel algıya bağlıdır elbet bu durum ekarte edilebilir, ve hatta geliştirilebilir de. Algıda sorun yaşayan öğrenciler için önerilerim;
okul içi ve dışı etüt programlarına yönlendirilebilir, eğitici drama tekniği kullanılarak doğaçlama yoluyla rehabilite edilebilir ya da eğitici / öğretici materyaller yardımıyla görsel algıyı destekleyici paket programlar uygulanabilir. Hem işitsel hemde görsel algıda sorun yaşayan öğrenciler için sizde bilirsinizki özel eğitim merkezleri mevcuttur.
  • Paylaş
Şimdi olay şu ki her öğrencinin öğrenme türü, süresi, altyapısı, ilgileri farklıdır. Seviyesi aynı olan bir grupta bile aynı sonuçları bekleyemeyiz. Bazıları hiç çalışmayarak başarıyı yakalayabilir. Bunun sebebi o öğrencinin o dersteki yatkınlığı, yaşanmışlığının daha fazla olması veya kendine çok az çalışarak öğrenebileceği yollar bulabilmiş olması olabilir. Eğer siz de böyle bir durumda olmak istiyorsanız geliştirebileceğiniz şey kendi öğrenmenizden kendiniz sorumlu olmanız ve daha spesifik yollara gitmeniz. Çok çalışmak hiç bir zaman çözüm olmamıştır. Önerim diğer yanıtta bahsedildiği gibi dersleri iyi dinlemeniz ve dinlerken hayatınızdaki şeylerle bağlantı kurmanız. Beyin kavramlar arasında bağlantı kurduğunda öğrenme daha kalıcı olur. Ve çok zor gelebilir size bu ama dersleri ders olarak görmemenizi tavsiye ederim. Zorunluluk olarak geçmeye çalışmayın. Hangi eğitim seviyesinde olduğunuzu bilirsem daha ayrıntılı bir şeyler yazıp yardımcı olmaya çalışırım bir çok eğitim psikolojisi araştırmaları yapmış biri olarak.
  • Paylaş
1

Devrim Deniz Bardakcı, .. belirttiğiniz unsurlar eğitim alanında farklındalık yaratabilir zira bu konu sizle sempatik yaklaşımda aynı düşünceleri paylaşacağım anlamına gelmez peki ne olabilir sorusuna verilebilecek en doğru cevap ortak payda üzerinden ALGI/ ki bu önemlidir ;)

Bir şeyin mantığını kavramak ezberlemekten her zaman için daha az vakit alır. Genelde ezberci sisteme alıştığımızdan her şeyi ezberlemeye çalışıyoruz doğal olarak da çok zaman alıyor. ' Dersi dersinde dinlemek ' gerçekten çok önemli. Konunun mantığını kavrayarak anladıktan sonra sınavda bu konuya az çalışarak, tekrarlar ederek başarıya ulaşmak mümkün diye düşünüyorum. Eskiden sınavdan 1 gün önce çalışırken şimdi kendimi değiştirdim ve sistemli bir şekilde çalışıyorum. Bu konuda da kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum, 1 gün boyunca çalışmaktansa çalışmayı 1 haftaya yayıp azar azar çalışmak verimli oluyor.
  • Paylaş
Bazı öğrenciler sınıfta anlatılanları can kulağıyla dinlerken diğerleri saatine bakar ve teneffüs zilinin bir an önce çalmasını bekler. Dersi dinleyen ve anlayanların, sıra soru sormaya geldiğinde anlamadığı kısmı soranların tabii ki daha az çalışmaya ihtiyacı olur. Ayrıca her insanın ilgi alanları farklıdır, herkes ilgilendiği dalda daha başarılı olur, diğerlerinde başarısız bile olabilir. Kendimden örnek vermem gerekirse, lisede kimyadan hiç hazzetmedim, çok iyi olduğum matematik, fizik, biyoloji, edebiyat gibi derslerim sayesinde mezuniyetime kadar kimyadan kurul kararlarıyla geçmiştim. Üniversitede aynı şey su derslerinde başıma geldi, herkesin zorlandığı yapı derslerini çok yüksek notlarla geçmiştim, hatta evet sınıfta dinleyerek ve çokça çalışmayarak ama su derslerinden sonuncusunu orada da kurul kararıyla geçip mezun olmuştum. Üniversitedeyken işin ciddiyetini anlayıp su konusuna bol bol da çalışmıştım ama ilgi alanımın dışında olduğundan bir türlü becerememiştim. Oldukça iyi de bir öğrenciydim yani aslında yapı dersleri ortalamam zaten her şekilde yüksek ortalamayla sınıf geçmeme yetiyordu yine de su benim korkulu rüyamdı. Bugün mesleğimi icra ederken aynı korkulu rüyam sürüyor, neyse ki meslek aşamasına gelince her dalı uzmanı yapıyor :)

Bir de her derse ilgi duyup hepsini kolayca geçen insanlar var, ben onlardan hiç olmadım. Size tavsiyem öncelikle tüm dersleri sınıfta ilgiyle dinlemeniz, notlarınızı almanız, soru kısmına gelinceye kadar birkaç soru hazırlamış olmanız. İlgi duyduğunuz dersleri belirlemeniz, eğer tüm dersleri ilgiyle dinlediyseniz ilgi duyduğunuz derslere çok çalışmanız gerekmeyecektir, artan vaktinizi diğer derslere daha yoğun odaklanmaya harcayabilirsiniz... Hiçbir derse ilgi duymuyorsanız liseyi bir teknik lisede okumalısınız, sizi sıkan derslerden en çabuk öyle kurtulabilirsiniz. İlgi duymadığınız bir alanda üniversite okursanız ki eğer durum son yazdığım gibiyse ilgi duymadığınız alanda okuyacaksınız, mezuniyetinizden sonra işsiz kalmanız garantiye yakın olacaktır.
  • Paylaş
Kendimden örnek vermek gerekirse zevk aldığım derslere, 100 almak için açlışırım.Bana birşey katmadığını düşündüğüm derslere az çalışırım veya çok çalışsamda yüksek notlar alamam çünkü daha baştan kaybettim.Saatlerce ders çalısamda hiç biri aklıma girmedi ve mantığını kavarayamadım. Zevk aldığım derslereyse az çalışırım ama çoğu kişiden yüksek alırım. Çünkü bu derslerin mantığını kavramış olarak zaten ders çalışmaya başlarım geriye tek bazı önemli şeyleri ezberlemek kalır. Ve boş zamanlarımdada bu zevk aldığın derlerle uğraşırım çünkü bana ileride para kazandıracak dersler bu dersler. Okullarada bir sürü gereksiz ders anlatılıyor ve inanların kafaları bunlarala dolduruluyor. Önemli şeyler havada kalıyor. Çok çalış mühendis ol sonra gereksiz derslerle boğuş mesleğinle iligili birşey öğrenemeden okulu bitir.Sonra iş bulma hayali kur.
  • Paylaş
Öncelikle;
- Belirli bir sınavdan başarılı olan öğrencilerin tamamı kendi bilgileriyle mi bunu başarmışlar, yoksa kopya çekmek, hocadan yardım almak vb yöntemlerle mi başarılı olmuşlar?

Yukarıdaki soruya cevap verildikten sonra iş başka yöne kayabilir tabii ama şimdilik bunu es geçip fazlaca çalıştığı halde ancak geçebileceği kadar not alan öğrencilere bakalım. Söz konusu sonuca ulaşan bir öğrenci acaba sınav için onca vakti çalışarak değerlendirirken, çalışma yöntemlerini gözden geçirmiş mi? Bu kişinin fizyolojik bir problemi mi var, yoksa yanlış noktalara odaklanarak mı çalışıyor? Dersi derste dinliyor mu? Sınava kaç gün kala çalışmaya başlıyor? Söz konusu ders için temeli var mı?

Tüm bu soruların net bir şekilde cevaplanması gerekir ki her cevap işi başka bir yöne çekebilir. İlla özet gerekiyorsa (ki özetlenecek durum yok ama) şöyle denebilir başarı için:

- Dersi derste dinlemek ve anlaşılmayan kısımları o an hocaya sorup anlamak.
- Düzenli ve kararında ders çalışmak, gerekiyorsa kendince küçük notlar tutmak.
- Düzenli beslenmek, vaktinde uyumak ve kalkmak; çalışılan ortamı düzenli havalandırmak.
- Pskiolojik veya fizyolojik problemlerin olup olmadığını doktora giderek kontrol etmek, varsa öncelikle bunları çözmek.

esastır.
  • Paylaş
2. Durumdaki öğrenci tipi beni anlatıyordu bir zamanlar açıkçası, o yüzden geliştirilebilirin canlı örneği olarak hep arkasındayım. Yapılması gereken tek şeyin önünüze gerçekten isteyebileceğin kendine uygun gördüğün bir meslek seçmek ve bu meslek uğruna savaşmak. Şuan Okuduğum bölümü İsteyerek geldim.Başardım. Bunu isteyen daha doğrusu istemesini bilen herkes başarabilir bence!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

148 Görüntülenme9 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları