Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okullar arası yatay geçiş şartları nasıldır?

 • Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılır?Yatay Geçiş birinci dönemin sonundan itibaren yapılabilir. Fakat bazı üniversiteler geçiş için dönem aralarını kabul etmeyip ilk yılın sonunda yatay geçişe izin veriyorlar. Birinci yıldan son yıla kadar geçiş yapabilirsiniz fakat son yıl geçiş yapamazsınız.
 • Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? Yatay Geçiş başvuruları yarıyıl ya da yaz döneminde geçmek istediğiniz üniversitelerin web siteleri aracılığıyla yapılır.
 • Yatay Geçişte Not Ortalaması Kaç Olmalı? Geçiş yapmak isteyen öğrencilerin not ortalaması en az 2.00 olmalıdır. Fakat kontenjanlı bir alım olacağından ne kadar yüksek bir nota sahipseniz geçiş yapma ihtimaliniz o kadar artacaktır.
 • Yatay Geçişte Bölüm Değiştirme? Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız ve bölümler arası bir denklik sağlanıyorsa bir bölümden başka bir bölüme geçme şansınız da bulunmakta.
 • Özel Üniversiteden (Vakıf) Devlet Üniversitesine Geçiş Yapılabilir mi?Devlet üniversitelerinden özel üniversitelere ya da özel üniversitelerden devlet üniversitelere yatay geçiş noktasında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Fakat bazı özel üniversitelerin geçişi engellemek için transkriptleri yatay geçiş başvuru tarihlerinden sonraya bıraktıkları da konuşulanlar arasındadır.
 • Yatay Geçiş’te Hazırlık Sınıfı Okunur mu? Okuduğunuz üniversitede yok fakat geçmek istediğiniz üniversitede varsa üniversite tarafından yapılan bir yabancı dil sınavına girmelisiniz.
 • Yatay Geçiş’te KYK Bursları Kesiliyor mu?Kyk bursu alıyor ya da Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı bir yurtta kalıyorsanız bir dilekçe yazarak bu haklarınızdan yararlanmaya devam edebilirsiniz.
 • Yatay Geçiş’te Millilik Bursu Kesilir mi?ÖSYM tarafından size sağlanan özel haklar üniversite öğrenciliğiniz süresince devam edeceğinden yatay geçiş yapmanız halinde de bu hakları kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Paylaş
Yatay geçiş yapacağınız üniversite senatosu okuduğunuz bölüm için kontenjan açmış olmalıdır.
Not ortalamanız üniversitenin kabul şartlarından yüksek olmalıdır. (Not ortalaması için istenen değer değişkendir.)
Geçiş yapacağınız üniversitenin kabul tarihlerini kendi İnternet sitesinden takip etmelisiniz.
Okumakta olduğunuz üniversitenin dersleri ile geçiş yapacağınız üniversite dersleri arasında denklik bölüm başkanlığı tarafından belirlenir. Bazı derslerden muaf tutulurken bazı dersleri tekrar alabilirsiniz.
Geçiş yapıp, kayıt yaptırdıktan sonra 1 ay içerisinde tekrar eski üniversitenize dönebilirsiniz.
Devlet yurdunda kalıyor iseniz geçiş yaptığınız yerdeki yurt durumununa göre ve yurtta boş oda mevcut ise yurtta kalmaya devam edebilirsiniz.
Burs veya kredide herhangi bir kesilme olmaz.
 • Paylaş
Alttan ders kalmaması lazım, not ortalamasının 100 üzerinden 60 olması lazım. Bunun dışında her okulun kendi şartları vardır. Geçmek istediğimiz okulun şartlarına bakmak lazım.
 • Paylaş
Okuldan okula değişir. Kimisi ortalama ister, kimisi ilk iki yarıyılda izin vermez yatay geçişe vs.. .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

202 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları