Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okullarda serbest kıyafet uygulamasının faydaları nelerdir?

Öğrencilerin daha rahat bir ortam içerisinde eğitime devam etmek olabilir amaç ama eğer öğrenciler derslerden çok kıyafete takılıp kalırsa ki %90 ihtimalle ve sınıf farklılığı oluşacağından zararı karından çok olacak diye düşünüyom

  • Paylaş

Pek faydalı olacağını sanmıyorum ve yakın zamanda da bu uygulamanın kalkacağını düşünüyorum. Olan var olmayan var şimdi. Okullarda bu uygulama yokkende olan bir çekişme vardı: gömleği dışarıda, kravatı aşağıda, üstünde okul hırkası yada ceketi dışında başka bir giysi... Şimdi dahada beter olacak. Kızlar mini eteklerle, taytlarla gelince okula asıl kıyamet o zaman kopacak. Hayırlısı diyelim hayırlısı olsun ama düşündüm düşündüm bir fayda göremedim. Aksini iddia eden varsa şaşarım...

  • Paylaş
Öğrenciler tektiplikten kurtulacak. Bu beraberinde daha rahat bir ortamı sağlayacak. Hiçbir öğrencinin okul üniformalarını severek giydiğini düşünmüyorum, serbest kıyafet uygulamasıyla öğrencilerin okula olan soğukluğu biraz da olsa azalır diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Serbest değil de esnek kıyafet uygulaması getirilseydi daha yararlı olurdu örneğin gömlek kravat yerine mavi ya da kırmızı tişört denilseydi
  • Paylaş
Sanıldığı gibi öğrencilerin kendini daha rahat hissedeceği ve okula olumlu tutum geliştirmelerini sağlayacağı, başarılarını artıracağı söylenemez. Aslında gerçekten bu işin felsefesini edinmiş olaya Kpss müfredatından bakmayan bir eğitimci bu durumun öğrencilerin okula aidiyet duygularını azaltacağını, derslerde ve okulun sosyal atmosferinde bireyin genel uyarılmışlık düzeyini düşürerek zamanla yerini atalete bırakacağını bilir.

Okullarında serbest kıyafet uygulaması olan pek çok yabancı ülkede eğitim kalitesiyle şöhret edinmiş pek çok özel kolej kendi amblemlerini taşıyan prestijlerini yansıtan üniformalar giydirir öğrencilerine. Lakin öğrencilerinin gözden çıkarıldığı çoğuna tesisatçı, temizlikçi, ayakçı olacak gözüyle bakılan devlet okullarında (İstisnalar hariç ABD'de çok vardır) öğrencilere kıyafet de serbesttir zaten eşitlik de pek umursanmaz.

Evet eşitlik bir sebebi de okul formasının devletinin öğrencisine hem de hepsine aynı mesafede olduğunun bir göstergesi olmalı. Bir genel müdür çocuğu da bir kapıcı çocuğu da aynı sınıfta aynı kıyafetle oturmalı yan yana.
  • Paylaş
Hiç bir faydası yok.Faydası olmadığı gibi zararı da çok...Çocuklarının psikolojik gelişimlerinin en kritik dönemlerinde geri dönülmez yaralara sebep olacak.
  • Paylaş
Bence öğrencilerin okuldan uzaklaşmasına neden olacak
  • Paylaş
1

Yüksel Tan, Şu an da ülkemizde serbest kıyafetin çocukta yarattığı zarar faydasından kat kat fazladır. Çocuk kıyafetini kendi seçiyorsa evet faydalıdır. Ama maddi imkanları elvermeyen ailelerin çocukları bunu yetersizlik olarak algılayabilir.

Hedef İlkokullara Kadar Türbanı Sokmak

  • Paylaş
1

Rengin Kandemir, aslına bakarsanız,olumlu ve olumsuz yönleri var bu yöntemin..her şey böyle degılmıdır ?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4947 Görüntülenme14 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları