Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okullarda çocuklara andımızın okutulması doğru mudur? Çocuğun devletin resmi ideolojisine bağlı olacağına dair bir and içmesi ne kadar etiktir?

hazır olda dikilirken ayağını bastığı yer o devletin toprağıysa bal gibi etiktir.
 • Paylaş
Sayın sevgiseli düşüncenizi ayakta alkışlamak gerekir. Güzel yorumunuz için çok çok Teşekkürler.
 • Paylaş
1

Sevgiseli, Övgüye gerek yok bu toprakta yaşayan herkes bu düşünceye sahip olmalı bence normali bu zaten.

Türküm aslım Laz demeniz daha doğru olur. Başka ülkelerin gözünde ne değerde olduğunuz sizin ülkenizin hakkında düşüncelerinizi etkiliyorsa evet, bunda gerçekten başarılı olmalarına izin veriyorsunuz demektir!
 • Paylaş
Yolunmuş hindiye döndürmelerine bozulmuyorsunuz da hindi demelerine bozuluyorsunuz! Halkımız zaten böyle onca madenlerimizin diğer ülkelere satılmasına bozulmaz da bir çuval kömür dağıtımı için yaygara çıkarır!
 • Paylaş
bence gereksiz eger o cocuga ideoloji işlenmeye calışılıyorsa her sabah kafasına vura vura degilde bazı özel günlerde coccuga akıcı ve etkileyici biçimde anlatılması daha uygundur
 • Paylaş
Tabiki etiktir. Okuduğu okulda TÜRK bayrağı dalgalanıyorsa ve o okulda okumayı tercih ettiyse o andı da okuyacaktır...
 • Paylaş
eğitimin bir propaganda aracı olması doğru mudur?
 • Paylaş
etik değildir.
 • Paylaş
bu ulkede etıklık tartısılacaksa tartısılması gereken en son noktaya degınmıssınız
 • Paylaş
FAZLA HÜRRİYET VAR BİZDE FAZLA...
 • Paylaş
30 yilda okutsan bisey degismez
 • Paylaş
1

Xxx Yyy, isminle çelişiyorsun:D

bence sadece formalite.
 • Paylaş
hiç düşünmediğim ve şu anda derin bir hmmmmm çekip düşünmeme sebep olan bir soru ama hızlı bir yanıt; hiçte etik değil
 • Paylaş
bence dogru
 • Paylaş
Atatürk'ün yolunda yürüyüceksek eğer doğrudur!
 • Paylaş
"Türk'üm, Doğruyum, Çalışkanım" demekten kim gocunuyorsa Türk'iye hudutlarında yaşamayabilir, başka üllekere gidebilir, insanlar özgürdür!
 • Paylaş
okullarda andımız okunuyorsa bu tamamen meşruluk aracıdır kürtlerle ilgli sorunlar olmasaydı acaba bunlar sorun olurmuydu kavramları karıştırıp spekülasyon yaratmaktan başka birşey değil bu
 • Paylaş
sen bunca şeyde kalkıp hindi lafına mı kızıyorsun yani!
 • Paylaş
Ya Türkleri hala fesli resmediyorlar hangi imajdan bahsediyorsun ?!
 • Paylaş
Senin dünyadan haberin yok bu şükran gününde kesilme dikkat et :)))
 • Paylaş
Kim haber veriyor ? :)
 • Paylaş
Bizimkinlerede selam söyler misin abi :)
 • Paylaş
:DDDD
 • Paylaş
doğaç koptum ya...
 • Paylaş
Konuyu ben açmadım ben sadece yorum yazıyorum. Ayrıca hiç bir zaman kimsenin yorumuna kişisel algılayıpta bir şey yazmadım yaptığın çok yersiz. Sadece bana gönderme yapan söylemlere cevap veririm. Türk olmaktan her zaman gurur duydum iyi ki Türk olarak dünyaya gelmişim. Bu ülkenin ayranından çayda çırasına kadar her türlü kültürel değerini çok seviyorum. Atalarımız zaten bir yerlerden bir yerlere göç etmiş tarih boyunca her milletin bir damlası vardır kanımızda. Gene de ben Türk'üm diyorum! Her milletin içinde kötü insanlar çıkabilir. Bu insanların kötü olduğunu gösterir milletlerin göstermez!
 • Paylaş
Türklüğün yarışı olmaz saçmalamayın lütfen
 • Paylaş
Sen ufak işlerle uğraşmaya devam et ben büyük projelere imza atarım :)
 • Paylaş
glu glu diyesim geliyor bu yazdıklarına ama neyse :) konu sapmasın kapat
 • Paylaş
sana glu glu diyom yaa :D of bak uzatıyon :D
 • Paylaş
Andımız tören esnasında ayakta okutuluyor. bazen soğukta bazen sıcakta. sırtında bi ton çantasıyla bazen. yani genelde itici uyaranlara maruz kalırken andımızı okuyor. ve klasik koşullanma gerçekleşiyor, artık andımız da çocuğa itici gelmeye başlıyor.
 • Paylaş
bencede gereksiz sadece sıkıldığımı hatırlıyorum okurken
 • Paylaş
Özetle; doğruyum, çalışkanım, küçüklerimi koruyacağım, büyüklerimi sayacağım, devletimi ve milletimi seviyorum demek bana çok da kötü gelmiyor.
 • Paylaş
Özetle, o dediklerini şu anda demiyorsun, hiç aklının basmadığı kelimelerin anlamı olmadığı bir zamanında ıkına sıkıla söylüyorsun. Ne var ki doğrudur ya da yanlıştır diyemeyeceğim,
 • Paylaş
1

Yade Dorbek, hala olabildiğimce doğruyum, hala çalışkanım, hala küçüklerimi korurum büyüklerimi sayarım vatanımı milletimi de severim. Özetle o dediklerimi hala diyebiliyorum

Bu sorunun çıkış noktası "Türküm" kelimesidir.
Türklüğü nasıl algıladığınızla alakalı olarak doğru bulmayabilirsiniz. Ben şahsen Türklüğü bu ülkenin vatandaşlığı olarak algılıyorum. Genetik anlamda ne olduğumu açıkcası bilmiyorum, bir çok kişinin doğruyu bilmediğinden de EMİNİM. Genetik olarak Türk olduğunu zannedenler kendilerini kandırıyorlar.
Andımız çocukları vatanseverlik açısından motive etme amacıyla icad edilmiştir diye düşünüyorum.
 • Paylaş
1

Yade Dorbek, genetik türk nedir ya :D söylemesi bile komiğime gitti :)))

bence tamamiylen yanlış ve gereksizdir. 1. sınıfa giden bir çocuk her sbah andımız okumakla kaynettiği zamanı sınıfta geçirse bence daha ii olur bir de istiklal marşını okullarda özel gün harici okunması bile doğru değil.
 • Paylaş
Doğru mudur diye bir soru sorulması bence baştan başa yanlış. Neden yanlış olsunki!!!
 • Paylaş
Yaşadığınız toprağa sahip çıkın TÜRK insanı zira herkesin özerklik istemek gibi planları var...önce devlet kanalının bir kolunda devletin ana dili olmayan bir lisanda yayın yapıp sonrada kendi dillerinde eğitim göremedikleri için yakınanlar var....bir ülkenin 1 dili 1 bayrağı 1 marşı olur!! yiyorsa savaş açıp alsınlar topraklarını...sonra marş okutmak istemiyorlarsa okutmazlar.
 • Paylaş
15

Şaman, Pardon. Faşist misiniz?

Yade Dorbek, Millet olma bilincinden ne kadar uzaklaşmışsınız... Tabiki de 1 ülkenin 1 dili 1 bayrağı 1 marşı olur aksi bir durum mu var başka yerlerde? Neresi faşist bunun?

Şaman, Bayrak ve marş tamam ama dünyada bir çok ülkenin bir çok resmi dili var. İstiyorsanız ikinci bir defa araştırma yapar ve hangi ülkelerin birden fazla resmi dili olduğunu yazarım. Bir defa araştırmıştım çok dilli ülkeler içinde geri kalmış ülkelerden 1. dünya ülkelerine kadar onlarca var.

Yade Dorbek, Çok hgüzel olur araştır, bir de lütfen yanında faşisti araştır. Kimdir, nedir, ne yer, ne içer, nerelerde gezer, kimlerle takılır...

Şaman, Faşistin ne olduğunu gayet iyi biliyorum, bilmiyorsan kendin de araştırabilirsin. Ağız dalaşı oldu sanki. Birden fazla resmi dili olan bir kısım ülkeleri de bu listede bulabilirsin ki bu sadece küçük bir kısmı: tr.wikipedia.org/wiki/resm%c3%ae_dil

Şaman@anti_social bence listeye dini de ekleyin tam olsun...

Yade Dorbek, Birden fazla resmi dili olan, içinde özerk alanlar bulunan, eyaletlere bölünmüş, sömürge olan bir çok farklı devlet yapısı var bu dünyada kabul. Ama bizim bir bayrağımız, bir marşımız ve bir resmi dilimiz olması faşist olduğumuz anlamına gelmez ben sana bunu anlatmaya çalışıyorum, dalaşmıyorum da, kızmıyorum da, sadece başkasının ezberlettiği düşünceler ile konuşmayın istiyorum.
Listeye dini neden ekleyeyim, bunu sataşmak için söylemişsin sanki, birçok kişinin aksine ben laik cumhuruyeti seviyorum lütfen konuyu dine getirip provakasyona daha açık bir hale getirme.

Şaman, Başkalarının ezberlettiği düşünceler nasıl bir aşağılayıcı önyargıdır? Faşizmi yakinen yaşadım, gördüm. "Çok hgüzel olur araştır, bir de lütfen yanında faşisti araştır. Kimdir, nedir, ne yer, ne içer, nerelerde gezer, kimlerle takılır..." bunun tamamı sataşmak için yazılmış...

Zaten çelişki de aynen bahsettiğin yerde. Çok ırkın yaşadığı devletler, azınlıklar çoğunluğun seçtiği hükumetlerle yönetilemeyeceği için eyaletlere ayrılmış durumdadır. Bu sadece başkan mı, başbakan mı gibi yönetimsel bir kavramdır, ülkenin bölünmesi anlamına gelmez bilakis ülkenin bütünlüğünü sağlar.

Başkalarının ezberlettiği resmi tarihle burada tartıştığınızın da farkında olmanızı isterdim. Kaldı ki ülkeden aldığınız haberler de baskı altında sindirilmiş hükumet medyasının verdikleri. Dikkatinizi çekmek isterim zamanının başbakanının askeri kamyonlarla kaçırılan 2 ton eroinle bağlantısı ortaya çıktığında Avrupa çalkalandı ve bu ülkede kimsenin ruhu duymadı.

Demokratik bir ülkede medya özgür olmalı yanı sıra özerklik, çok dillilik gibi Türk halkına tu kaka olarak ezberletilmiş konular da tartışılabilmelidir. Devlet tüm halkın devleti olmalıdır, sadece çoğunluğun seçtiği hükumet doğrultusunda kadrolaşıp sadece çoğunluğa hizmet götürmesi yanlıştır.

E. Sedef , Zaten bende hiçbir ülke birden fazla dil kullanmıyor vs. demedim.kendi görüşümü dile getirdim ayrıca faşist olmak suç mu ?Bence değil...hatta dediği gibi işin içine dini değilde sözde dinci takımınıda katmalı evet ...çünkü anlamadığım bir biçimde Humeyniyi savunan hatta o kişiyi demokratik bir kişiymiş gibi gösteren insanlarda var bu ülkede bence onlarda ülkenin baş düşmanları.Onlarda çok istiyorlarsa iran a göç edebilirler bir sakıncası yok bence......faşizm bir takım tutmak gibidir..%90 fenerbahçeli %10 galatasaraylı olunmaz.herkes safını bilsin

Şaman, Bütün tartışma fuzuli, ben faşistim diyorsun yani. Yoo faşist olmak yasalara göre suç değil...

Yade Dorbek, Bütün tartışma fuzuli doğru, çünkü senin yorumuna göre dünyada ki tek marşı, tek bayrağı, tek resmi dili olan tüm ülkelerde yaşayan insanlar faşist. Ben senin faşist tanımın dışında hiçbir şeyini eleştirmedim cevaplarımda, hala da öyle yapıyorum. Şu anda ülkede faşizm hakim kabul ediyorum ama bunun sebebi ne bayrak, ne dil, ne din.

Şaman@anti_social onlar bile değil bana faşist dedirten. Almanca'da çok güzel bir atasözü var "Der ton macht die Musik" (Müziği tını yapar) ki yazarının ifadesine göre doğru duymuşum... Bence "kendi dillerinde eğitim göremedikleri için yakınanlar var....", "yiyorsa savaş açıp alsınlar topraklarını..." ifadeleri rahatsız edici. Bunlar sence hükumet borazanı (zorunlu olarak) medyadan alınan bilgilerle ülkedeki azınlığa meydan okuma değil midir?

E. Sedef , medyada bu kişiler ezilen insanlar olarak tanıtılıyor..halbuki kendi ülkemde ben ezik durumdayım kimsenin haberi yok.....bırakın bu halkların eşitliği hikayelerini...benimde rahatsız olduğum nokta arkadaşında dediği gibi millet olma bilincinden uzak kalmak...

Şaman, Yazık size sayın tekstil ve moda tasarımcılığı öğrencisi hanım. Yanınızdayım, bu ülke çöplerden temizlenmeli, hem de en kısa sürede...

E. Sedef , çöpün kim olduğu belli,temizlenmesi için elimden geleni yapacağım

Devletin olduğu yerde milli duyguları canlandırmak için bu tarz yöntemlere başvurulur. 
mesela bizim küçük gördüğümüz, yiyecek ekmeği zor bulan hindistanlıların kendilerini en yüksek ırk olarak gördüklerini biliyormusunuz? anadoluluk anlayışında olan bir türkiye cumhuriyeti çok daha kucaklayıcı olabilir. ben türküm ama türk ırkının üstün olduğu gibi bir inancım olmadı, olmazda. dünyada kendi ırkının ne olacağına karar veren bir tek insan varmı? her gün aldığı yüzlerce kararın arkasında duramayan biz insanlar ne hikmetse kendi seçimimiz olmayan ırkımızın arkasında çok sağlam duruyoruz. 
kısaca ifade etmek gerekirse ''katıra sormuşlar atan kim diye, at benim dayım olur demiş'' :) türk, kürt, falan, filan olmaktan çok insan olalım ;)
 • Paylaş
ben rüek değilim türkiye cumhuriyeti vatandaşoyım. varlığım türk vbaelığına armağan olmasın .varlığım çanakkalede savaştığım vatanıma armasğan olsun. kürdü kürtçeyi kürtçeyi kürtçe hizmeti yasaklayan bir zihniyete varlığım armağan olmasın .ne mutlu anadoluluyum diyene. sanki marşlar çok iyi insan yetiştirdi de öyle konuşuyorsunuz .öyle olsaydı. türkiyede başa gelen iktidarkların çoğu yolsuzluk yapmazdı. en mhp li geçinen adamlar bir top kağıttan bile yolsuzluk yaplazlardı. yazık yazık. ne mutlu insanım diye o kadar eğer ki ırkınızı tatmin ediyorsanız ne mutlu kürdüm dediğime. hoşunuza gidiyor mu .eminim beyininze çivi çakılmış gibi . çöübkü empati kuramıyorsunuz siz milliyetçiler.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2513 Görüntülenme28 Takipçi39 Yanıt

Konu Başlıkları