Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okullarda Kürtçe'nin seçmeli ders olması ne kadar doğru? Kürtçe de Lazca gibi ülkemizde konuşulan bir lehçe değil midir?

Sadece Türkiye de değil Irak, suriye, iran gibi mezopotamya çoğrafyasında yaygın olarak konuşulan bir dildir kürtçe hatta kendi içerisinde kırmançi, sorani olarak iki ayrı lehçesi de vardır ve dahi hatta zazaca da kürtçenin ayrı bir alt dili olarak kabul görür. Farsça, Arapça, Türkçe az biraz da Fransızca karışımı bölgesel bir dildir denilebilir. Kendini etksinde kaldığı ana dile çok çabuk teslim eden bir yapısı vardır çünkü kelime sayısı azdır yeni kelime türetecek bir ulus millet yapısı olmadığı için hızla asimile olur. Okullar da öğretilmelimidir dersek seçmeli olarak olabilir sonuç olarak bu ülke yaşayan kürt insanlar var ancak bunları siyasi oy deposu olarak görüpte seçmeli ders koymak bağnazlıktır.
  • Paylaş
Bunu ancak Nazi Almanya'sındaki naziler ve yandaşları doğru bulmazdı. Ayrıca Kürtçe bir lehçe değil, 4 ayrı lehçeye sahip bir dildir. Seçmeli ders çok yetersiz, kesinlikle başlıbaşına bir eğitim olmalı. Türkler için seçmeli ders olabilir, ancak Kürt'ler için bu yetersizdir.  

Şu an Almanya'da, Amerika'da kendi dilimizde Türkçe ders görüyoruz, üstelik ülke çapında sayımız ise; 2 milyonun altında. Ama Kürtler 20 milyonluk bir nüfusa sahipken 21. yy'da bu haktan yararlanamıyorsa: şöyle bir durup düşünmek gerekir.  

Bu insanlar sizden eksik olarak ne yaptılar bu ülke için? ! Dışarıda savaş verdikleri ülkelerde bile bu haktan yararlanırken kendi topraklarında bu haktan mahrumlar.  Kendimiz için istediklerimizi başkaları için de isteyelim lütfen... Biraz empati... Bu bakış açınız size bir şey kazandırmaz: aksine kaybettirir.
  • Paylaş
Bence nasıl Amerika'da Hispanik azınlıkla konuşulabilmesi üzere İspanyolca seçmeli ders olabiliyorsa bizde de 20 milyona yakın nüfuslarıyla azınlık bile diyemeyeceğimiz Kürtlerle iletişim kurabilmemiz amacıyla Kürtçe seçmeli ders olabilir. Şimdi milliyetçi duygularla bana kızacaksınız, haksızsınız ama benim sektörümde Kürtçe bilmek bu ülkede çok büyük bir avantaj olur. Bakın soruya bir kere, nasıl bir faşizm ya da bilmezlikle sorulmuş. Soran arkadaş Kürtçe'nin bir lehçe olduğunu düşünüyor... .
  • Paylaş
İlk başda lehçe değiller
İkincisi gerekiz kimse sen kürtçe yada lazca konuşamassın demiyor ben lazca konuşuyorum bundan kimene yada kürtçe hiç fark etmez önemli olan kurumlarda anlaşılabilecek bir dil kullanmak oda Türkçedir. Okullara gelince kürtçenin seçmeli ders olmasında bi sorun görülmemesi gerekiyor isteyen seçer zaten adı üstünde seçmeli ders zorunlu değil. Burda amaç eğer ileriye dönük zorunluluk olursa işte ozaman işler değişir. Şu da var sen gidipde kürtçe yada lazca konuşan birine sen ana dilini konuşamazsın dedin mi orda işte olaylar çıkar
  • Paylaş
Türk'üm, Türk olmaktan utanmadığım gibi gurur da duymuyorum çünkü ben Kürt, Arap, İngiliz olabilir hatta İsrail'de de doğabilirdim. Türkiye'de Türk olarak doğmakta benim en ufak bir seçme hakkım yoksa bundan ne utanırım ne de gurur duyarım. Türkçe konuşuyorum ama İngilizce, Kürtçe, Fransızca konuşsam da umrumda olmazdı. İnsanın hangi dilde söylediğinden çok ne söylediğine bakmak lazım.

Belediye otobüsünde turistler İngilizce konuşurken ''ne güzel, ne medeni konuşuyolar'' diyen bizler Kürtçe konuşulmasına soğuk yaklaşıyoruz. Bir de şu var ki Türkçe bilen Kürt arkadaşlar yersiz Kürtçe konuşmak hiç uygun bi davranış değil bunu İngilizce bilen Türkler yapsalar da uygun olmazdı.

Aslında hangi dünya görüşüne bakarsanız bakın insanın hangi dili kullandığının bi önemi yok. hepimiz ya yok olacaz, ya cennet  cehennem yada reenkarnasyonla geçmişimizi sıfırlayarak geri gelecez.

''Yok olmak, ölmek, resetlenmek'' yolun sonu bu kadar ciddiyken insanların hangi dilde olursa olsun boş konuşmasını anlamıyorum.:)
  • Paylaş
Ben de doğru bulmuyorum. Zaten bu dersin amacı Kürtçe öğretmek değil, baskı sonucu verilmiş bir karar. Ayrıca çok da gereksiz çünkü Kürtçe'nin resmi dil olarak kullanımı yoktur, yurt dışında kullanımı hiç yoktur, yazı dilinde kullanımı yoktur. Zaten bütün Kürtler Kürtçe'yi ailelerinden öğreniyor.
  • Paylaş
1

Deisy, Yazılı dilinde kullanımı yok mu? Eğer bir şey bilmiyorsanız boş konuşmayın, rica ediyorum.. Kürt edebiyatı hakkında ne biliyorsunuz da "yazı dilinde kullanımı yoktur" diyebiliyorsunuz?

Evet  oyle  Ben  hiç doğru bulmuyorum 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

722 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları