Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okullarda yıllarca gerekli gereksiz bir çok ders öğretilirken neden girişimcilikle ilgili dersler verilmiyor?

Bence bunun için eskiden büyüklerin hep dedikleri "icat çıkarma" cümlesinin temeline inilmesi gerekir. İşte bizim toplumumuzun maalesef girişimciliğe ve icatlara nasıl baktığının yanıtı burada saklı. Eskiden beri toplumsal olarak, eski köye yeni adet getirmekten korkmuşuz, eğitim sistemimize de bu şekilde yansımış.

 • Paylaş
2

Özden Alperen Çal, Eskiden beri gelen kavramlardan bir tanesi de; küçücük çocuk, ne bilsin? işte problem aslında buradan başlıyor :)

Kuzeymavi, Tespitinizi çok beğendim. Tebrik ederim.

20 yıllık bir girişimci olarak, girişimciliğin dersle öğretilebileceğini düşünmesem de, girişimcilik kavramının çocukların kafasına erken yaşta girmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. Bunun için de ders şeklinde değil de, haftada bir ya da en azından ayda bir okullara çeşitli iş kollarından başarılı ve başarısız girişimcileri çağırarak seminer verilmesi öğrencilere çok daha fazla yarar sağlar sanıyorum. Bunun dışında yine ders şeklinde olmadan, okulların çocukları işin içine sokarak okula para da kazandırabilecekleri girişim denemeleri yapmaları özendirilebilir. Yaşayarak öğrenmek girişimcilik için en önemli yöntemdir diye düşünüyorum.
 • Paylaş
1968 yılında bitirdiğim ortaokulda üç yıl boyunca Ticaret Bilgisi dersi okumuştum. Derslerimiz bir yıl Matematik Öğretmenimiz Erdoğan Demirkapı iki yıl da beldenin İşbankası Müdürü gelmiş ve bu derslerde bize kök söktürmüşlerdi. Varın anlayın Eğitimde nereden nereye geldiğimizi!
Not: 37 yıllık emekli öğretmenim, yani topu namlusundan görenlerden. Bu konuda çenemi açarsam susmadan birkaç gün konuşabilirim ama bu yanıtı bir kitap ismi vererek bitireyim. Harun Karadeniz - Eğitim Üretim İçindir.
 • Paylaş
Bu yıl (Lise 11. sınıf) müfredatı içerisinde seçmeli ders olarak alabileceğimiz Girişimcilik başlıklı bir ders vardı lakin çok değerli(!) okul yönetimimiz bizler için en makul ve iyi olanını düşünerek tüm sınıfa seçmeli tarih dersi aldırıyor :)

Diğer bir ironi ise böyle bir dersin seçilebilir olması, seçilmesi durumunda ise derse gelecek öğretmenin okulun mevcut kadrosundan olmasıdır. Bu kişi bize ne kadar destek olur orası tamamen farklı bir tartışma konusuna girer.

Bu arada @lorquina'a katılıyorum, okullarda girişimcilik ruhu kesinlikle öğretilemez ama girişimci olmak isteyebilecekler, o konuda yeteneği olup o ana kadar farkedemeyenler için kesinlikle faydalı olacaktır. Ayrıca derslerin konusu, girişimdeki süreçler, yatırım süreçleri vb. gibi teknik konularda olması öğrencilere en azından hayatlarında işlerine yarayabilecek değerler kazandıracağını düşünüyorum :)
 • Paylaş
Militarist eğitim sistemi girişimci olmamızı değil sistemin işçisi, memuru olmamızı istediği için bu düzen böyle kurulmuş.
 • Paylaş
Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir okulda Muhasebe Finansman Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aslında Ticaret Meslek Liseleri'nin Muhasebe Bölümlerinde "Girişimcilik ve İşletme Yönetimi" dersi bulunmakta şu anda lakin Girişimcilik ruhu anlamında öğrencide olumlu tutum geliştirecek bir içeriği sahip değil bence. Daha çok "Piyasa Çeşitleri" "Para Kavramı" vb. Tanımlamalarla boğulmuş durumda. Yine de bazı temel teorik bilgiler kazandırılabilir bu içerikle belki ama kendim de bu alana ilgi duyduğumdan dersi renklendirmek adına inovasyon örnekleri ve çeşitli internet girişimlerini sınıfa getirdiğimde daha ilgi çekici ve faydalı oluyor. Tabi ki eğitim sistemimiz bu konuyu bu kadar ciddiye almadığından bu çalışmalar sınıf içinde ya da okul içinde sınırlı kalacak gibi görünüyor şimdilik.
 • Paylaş
Doğa Koleji 5. Sınıftan itibaren girişimcilik ve mucitlik dersi veriliyor. Diğerlerini bilmiyorum.
 • Paylaş
Veriliyo meslek lisesinde
ders 1 girişimcilik nedir
ders 2 okul bölümleri gezilir
ders 3 diğer bölümler gezilir
ders 4 kalan bölümler gezilir
son hafta bölüm secme muhabbetleri
böyle böyle harcanıyoz valla bak
 • Paylaş

Güzel soru.Bence girişimciliğin okullarda öğretilmeye çalışılması çok mantıklı olmaz çünkü fikrini savunmak, o fikrin peşinden koşmak, olumsuzluklara rağmen vazgeçmemek çok da öğetilebilir şeyler değil. Bunun için gerçekten o kafada olmak gerekir bunlar da herkeste olamayacak özellikler.

 • Paylaş
Ben lise üçteyken sanırsam, girişimcilik dersimiz vardı, okul müdürümüz giriyordu ama olay bir şeyler ezberleyip sınavda kusmaktan öteye gitmiyordu açıkçası. Bizim eğitim sisteminde yenilikçi ruhlar bayağı sindiriliyor, çünkü şekilci öğretim anlayışının kalıplarına ayak uyduramazsanız eğitim hayatınız çarçabuk bitebiliyor.
 • Paylaş
Maalesef ``girişimcilik`` adlı dersimize ``beden eğitimi`` öğretmenimiz girerek bizi çayıra salıyor. maalesef böyle kötü bir eğitim sisteminin öğrencileriyiz hepimiz. sorular önceden öğrenciye verilip evde yapıp gelin denmesi ise ayrı bir olay. gelecekten endişe duyuyorum artık..
 • Paylaş
Ülkemizde çoğu okulda Güzel konuşma ve yazma dersi öğretmen yetersizliği olduğundan kaldırıldı,(Görev yöneticisinden baktığımızda arka planda olup biten olay : çoğu öğretmen doğu illerimize imam olarak atanmaktadır) bu nedenle şuanki hükümetimize bu ders olsun diye tepkimizi dile getirmektense,maddi durumu oldukça iyi şirketlerin veya eğitime destek gönüllülerimizin Eğitim ve kültür merkezleri açıp buralarda girişimcilik,güzel konuşma ve yazma,çevreyi koruma,anne baba eğitimi ve aile eğitimleri verilerek desteklenebilir,Dipnot:Yanlış anlaşılmasın doğu illerimize öğretmen atanmasına karşı değilim,sadece şu an öğretmenden çok imam atanmaktadır ve yeteri kadar öğretmenimiz mevcuttur.
 • Paylaş
Ben düz lisede okumama rağmen girişimcilik dersi almış biriyim. Fakat ne gördünüz derseniz hiç bir şey! Hocası bile beden eğitimi hocasıydı. Sınavda elinde gazete, kafasına kadar çekerdi. Bu şu demekti benim gözümde, '' Ben de bir şey bilmiyorum ki, bari onlar kopya çekerek öğrensinler. '' Bence bu eğitim sistemi içerisinde hangi dersi koyarsanız koyun bu şekilde sırtarır ve bireye bir şeyler vermez; amaç yalnızca saat'i doldurma olur. Girişimcilik dersiyle diğer derslerin tek farkı, birinde kopyaya izin veriyorlarken diğerlerinde vermiyorlardı. Temelde hiç birinde bir şeyler öğretme değildi amaç.
 • Paylaş
Bir memur girişimcilik öğretemez ama muhasebe öğretiyorlarsa ne ala.Ben on yıldan uzun bir süre özel sektörde memur olarak çalıştım ve şimdi taze girişimciyim. Bu işe girişirken girişimcilik konusunda hiçbir şey bilmediğime ve son yedi ayda girişimcilik hakkında bildiklerimin logaritmik olarak arttığına kendim şahit oldum. Bir de ben özel sektörde memurdum, devlet memurunun girişimcilik hakkında bilecekleri ya da sahip olacağı girişimci ruhunu siz düşünün artık. Muhasebe ama süper olur ve bir memur bence o dersin en güzelini verebilir.
Memur ve öğretmen arkadaşlar, lütfen yanlış anlamayın, hepimiz bu çarkın dönmesi için eşit şekilde gerekliyiz yalnız hepimizin yetileri ve sorumluluk alanları farklı. İstihdam edilenle istihdam sağlayan arasında dağlar kadar fark var ama bir ilkokul öğretmeninin ya da bir ebenin üstlenmesi beklenen sorumluluk da başka hiç kimsede yok.
 • Paylaş
1

Eski Inploider, bence çok doğru hiç böyle düşünmemiştim.

Ne kadar ders verilsede kader de var işin içinde

 • Paylaş
Ben bilgisayar programcılığı bölümünü okudum. Biz de girişimcilik dersi vardı. Başlangıç için iyiydi diyebilirim. Fakat ben okullara inanmam, okullar hükümetlerin adam yetiştirme programıdır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2404 Görüntülenme22 Takipçi16 Yanıt