Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okullarda zorunlu Osmanlıca dersinin getirilecek olmasının maksadı neler olabilir?

Osmanlıca bir dil değil , Türkçe'nin Latin alfabesiyle değil de Arap alfabesiyle yazılmış olanıdır. Bugün İtalya'da liselerde Latince öğretiliyor. Çünkü Latince neredeyse tüm avrupa için edebiyat , tıp ve hukuk terminolojisinde kullanılıyor. Biz de Türkiye olarak gerek hukuk sistemimizde gerek edebiyat metinlerimizde (ki NUTUK un orijinali Osmanlıca yazılmıştır) eski dilimizden ve kültürümüzden kalıntılar buluruz . Yani Osmanlıca öğrenmek kimseye birşey kaybettirmeyeceği gibi tam tersi kelime dağarcığı olarak genel kültür seviyemizi yukarı çeker . İnsanların buna karşı çıkma sebebini ben ya RTE yi sevmemelerine yada üslubunun hoşuna gitmemelerine bağlıyorum . Yoksa başka türlü izahı yok
 • Paylaş
7

Ayhan Şimşek, Osmanlıca dersi; zorunlu değilde seçmeli bir ders olmuş olsaydı dediklerinize katılabilirdim.
Lakin zorunlu bir ders olarak isteyen-istemeyen herkese bu dersin itelenmesinin de bir başka türlü izahı yok.

Akif Can Kılıç, Güzel bir noktaya değinmişsiniz.

Volkan Yilmaz, benim yazacaklarımda bunlardı, teşekkürler. katılıyorum.

Sengoz, İnsanların buna karşı çıkma sebebini ben ya RTE yi sevmemelerine yada üslubunun hoşuna gitmemelerine bağlıyorum . Yoksa başka türlü izahı yok.

imzamı atıyorum bende.

Kamil Fatsa, Kendi adıma söylüyorum, tamamen üslupla alakalı. Dikte ederek öğrenmek isteyeni de soğutuyorlar.

Özgür Şenocak, Osmanlıca dersi seçmeli bir ders olsada pek bişey farketsin zannetmiyorum. Öğretim hayatım boyunca seçmeli ders seçtiğimi hiç hatırlamam.....

Genius, Kaş yaparken göz çıkartıyorlar.

Devlette türkuaz uygulaması yıllar önce milli takımımıza türkuaz forma giydirterek başladı. TL oldu günün birinde Avro sembolü gibi bir sembol. Oradan, buradan T.C. İbareleri kaldırıldı. Küçük aralıklı bir cami ağı kuruldu. Atatürk ve İsmet Paşa'ya iki ayyaş denildi. Bayrak satıcısı tutuklandı. Akapenin polisi halka Atatürk'ün piçleri diye sadırdı. Gericiliğin üniforması türban Çankaya'ya da çıktı, meclise de girdi. Kadınların kapanması için bir çok çalışma yürütülüyor. Sıkmabaş olup akapeye üye olanlara bizlerin ceplerinden maaş bile bağlandı. Çoğu lise imam hatip lisesine dönüştürüldü. Din dersleri ana okuluna kadar indirildi. Okul müfredatlarında din dersleri arttırıldı. Fen derslerinin zorunluluğu tartışılır oldu. Yolsuzluklar günah kategorisinden çıkartıldı yerine hamile kadınların sokakta gezmesi ayıp oldu. Oylar satın alınır oldu, milli irade milli koyunlara dönüştürüldü. Demokrasiden bizi en çok uzaklaştıran önce Evren'in koyduğu %7 ardından akapenin arttırdığı %10 seçim barajı uygulaması devam ediyor. Artık atamızın mirası Çankaya da tedavülden kalktı, ülkemiz kaçak saraydan paralel başbakan tarafından yönetiliyor. Hedef başkanlık yasası çıkartılarak tüm demokratik yapıyı çökertmek. Sonuçta cumhuriyetimizin tüm değerlerine akape tarafından defalarca tecavüz edildi. Cumhuriyetimizin önemli değerlerinden biri de dilimizdir ki son zamanlarda cumcumumuz ona da göz dikmiş durumda. Akape Türk düşmanlığını her fırsatta gözler önüne seriyor.

Gelelim Türklerin Osmanlı'daki yerine. Devletin yönetim kademelerinde hiç olmayan bir halk. Osmanlı devleti bir Arap, Pers imparatorluğuydu, Türkler imparatorluk için manyak olduklarından dolayı iyi askerler olarak görülüyorlardı. Ölüme gönderilen piyonlardı. Cumcumumuzun gelmek istediği nokta da bu.

Osmanlıca hepimizin bildiği üzere tamamen Arapça ve Farsça'dan devşirilmiş, sarayda kullanılan yapay bir dil. Yazı dilinde sesli harfler kullanılmadığından yazılan şeylerin doğru anlaşılması sadece şansa bağlı. Alfabesi Arapça.

Şimdi cumcum ister ki tüm halkımız Osmanlıca öğrensin, öğrenemeyen de öğrenemesin, günü geldiğinde resmi dilimizi de değiştirsin cehalet arttıkça artsın, kendisi de hem halife, hem şeyhülislam, hem de padişah olsun. İşte bu nedenle zorunlu Osmanlıca...

kaynak:neredeyaziyor.blogspot.com.tr/2015/01/ne. . .
 • Paylaş
2

Elifsena Cetin, Ben merak ediyorum neden başörtülüler Atatürk düşmanı gibi tavır takınıyorsunuz ?

Şaman, Hala bunu merak ediyorsanız ben size yardımcı olamam sanırım.

AKP'nin tekrar saltanatı getirme isteğine yavaş yavaş toplum hazırlanıyor. Osmanlıca zaten saray diliydi yani amaç kültür değil.
 • Paylaş
8

Fat Ma, sarayda mı yaşayacağız artık :) çok iyi o zaman :))

Şaman, Haftada bir anahtarı verecekmiş, parti yapacaz.

Fat Ma, çook iyi o zaman yaa :)) halâ Osmanlıcayı istemiyor musunuz

Şaman, Parti nasıl deniyordu Osmanlıca'da?

Fat Ma, partiyi hazırlayan sizsiniz :)) bilmiyor musunuz? neyse ayıp değil,öğrenebilirsiniz :)

Şaman, Onu da sizden öğrenecez artık, benim nesil Osmanlıcaya uzak büyüdü. ☺

Fat Ma, bence ben sizden de yeni nesilim ben de bilmiyorum :))

Şaman, Onu diyorum ama tersten diyorum, sizler deyyup neslisiniz, bayağı bir Osmanlıca terimler sözlüğüyle yetiştiniz. Yani öyle bir sözlük açmamış olsanız da her hafta yeni bir Osmanlıca gündem maddesiyle büyüdünüz.

Osmanlıca öğretimi verilsin, karşı değilim. Ama bırakın da bu dersi öğrenmek isteyenler hayatına katsın. Bu dersi zorunlu kılmak istemeyenlere büyük haksızlık.
Ayrıca; Bana bu Osmanlıca'yı zorunlu bir ders olarak itelemeye kalkacak güruha ve benim adıma da karar verdiğini bilmeyerek veya bilerek(çünkü; zorunlu ders olması, kişinin verdiği destekte beni bağlıyor)seçmeli bir ders olmasını desteklemeyenleri en ağır dil darbeleriyle kınıyorum.
 • Paylaş
Osmanlı imparatorluğunda Osmanlıca denen karma dil (Arapça, Farsça, Türkçe gibi bir çok dilin karışımından oluşuyordu) saray çevresinde , gelişmiş Osmanlı tebaasında ki zenginlerin konuştuğu bir dildir. Halka inememiş bir dildir. Bugünün iktidar sahipleri Osmanlı gibi bir toplum özlemi çekmektedirler.Demokrasinin olmadığı , belli bir zümrenin egemen olduğu bir toplum hayal etmektedirler. Dil Osmanlıca' ymış Farsça 'ymış, çok önemli değil onlar için . Önemli olan toplumu hazırlamak , bu fikri onlara da benimsetmek. Yoksa bu vakitten sonra Osmanlıca öğrenmenin kimseye bir faydasının olmayacağının onlar da farkında.Amaç okullarda bu zihniyet yerleştirilsin ki gelecek kuşaklar amaçlarına hizmet etsin. Zorunlu din dersi , Osmanlıca dersi, hepsi bu fikrin ürünüdür.
 • Paylaş
Önce doğru yerden başlamak lazım Osmanlıca diye bir dil YOKTUR. Hiç olmamıştır. Türk kavminin dili TÜRKÇE dir. Günümüze kadar 3 değişik alfebe ile yazılmıştır diye biliriz.

1. Orhun alfabesi.
2. Fars/Arap alfabesi.
3.Latin Alfabesi

orhun alfabesi orta Asya dönemine denk gelir ve Çin etkisi ile şekillenmiştir özgün harfler vardır ve neredeyse Türk kavminin kendine ait tek alfabesidir.

Fars /Arap islam ve göç savaşları ve Arap iran etkisi ile özellikle ve öncelikle Selçukluyu etkilemiş sonrasında gelişerek osmanlının Türkçe yi yazmak içinde kullandığı bir alfabe olmuştur .

işte Osmanlıca diye uydurulan element budur.

Üçüncü yü anlatmaya pek gerek yok, ş, ü, ç, ı, ö I gibi harflerle özgünlük kazandırılmış Türkçe dilinin son alfabesidir.

Her alfabe değişimi coğrafi ve siyasi etkiler taşımaktadır.

Osmanlıca diyenler, Selçuklunum hangi dili yazdığını söyleyebilir mi ?

Selçuklucamıydı, o halde Osmanlıca temelini aldığı fars ve Arap harf ve seslerini selçukludan almış olmazmı?

Bu da sakat bir önerme, çünkü Selçukluca da yok, hiç olmadı tıpkı Osmanlıca gibi. Bunların tamamı Türkçe idi alfabeleri başkaydı o kadar.

neymiş efendim, Osmanlıca uyduruk bir element miş.

Tartışılması bile abesle iştigal dir. Onun adı eski Türkçedir yani eskidir, tıpkı orhun alfabesi gibi.

bence her çocuğa öz dilimiz orhun alfabesi ile öğretilmelidir.

bunu konuşabilecek tartışabilecek kültüre sahip akp li de henüz anasından doğmadı.

bugün elime geçen orijinal bir osmanlıca belge paylaşacağım . osmanlıca diye bir dil olmadığının kapak gibi ispatı yıl 1906 ve istanbulda kesilmiş bir fatura.

İSTANBULUN ADI CONSTANTİNAPOL.

EYYY AHMAK OSMANLICA SEVDALILARI UYANIN OLM .
Eğitim
 • Paylaş
24

Sengoz, yahu kardeşim Taahir efendi Uygurca mı konuşuyor ıtri şarkılarını orhun alfabesiyle mi yazıyor. ? Ben bu türkleri nasıl anlayacağım ?? 100 yıl önceki tarihi mi nasıl okuyacağım .Namık kemalin eserlerini nasıl yorumlayacağım ?

Hakan, Orhun anıtlarını nasıl okuyacağım ben peki?

Hakan, O kitapların hepsinin Türkçesi satılıyor bey efendi gidip kitapçıdan alacaksınız. Ayrıca bu dil ve alfabe değişimleri her çağdaş toplumda olur misal vermek lazım gelirse. İngilizcenin en önemli yazarlarından William Shakespeare ( şekspir abi deriz kendisine) in kullandığı ingilizce de bugün kullanılan ingilizceden farklıdır. Ve anlaşılmamaktadır, fakat şekspir abinin eserleri günümüz ingilizcesi ile çinden Amerika ya okumaktadır. Çinli İngiliz şekspiri okuyur anlıyor ama siz namık kemali anlamıyorum çünkü Osmanlıca bilmiyorum diyorsunuz. Doğrusu pek saçma gerekçe.

Hakan, Aynı dili konuşmuyoruz. Türkçe varken Farsça Arapça eserler veren devşirmelere hayransanız gidip özel kurs alın. O saçma ve uydurma alfabeyi benim çocuğum niye okumak zorunda olsun kardeşim. Abuk subuk işler bunlar . Avrupa astroide uydu indiriyor biz Türkçeden vazgeçmiş Farsça ve Arapça ile eser yazmış devşirmeleri anlayamadım diye dert yanıyoz. Rica ediyorum bu sığ ve gerici kafadan sıyrılın. Bu konuyu tartışmak bile abesle iştigal. Ve ben bu abesliğe malzeme olmayacağım. Dedim ya Osmanlıca elementini benimle konuşacak kültürde be zeka muhafazakar daha anasından doğmadı. O yüzden zerre kadar değersiz yazdığınız klişeler.

Hakan, Kendi yazdıklarını, kendine muhalif bir gözle bir oku basitliğini görürsün. Yazduklarının her kelimesi hükümet yalakası tiplerin ağzından ezberlenmiş klişeler. Seni çözmek için dahi olmaya, zeka sahibi olmaya gerek bile yok, hani market raflarına dizilen, aynı fabrikadan çıkmış ürünlerin sadece son kullanma tarihi farklı olur ya hah! işte sen ve senin gibilerde aynısınız birinizi tanımak hepinizi tanımakla aynı. Ama üzülme sen gene standartsın birde üretim hatalı olanlarınız var sizin ağa babanız, akıl hocanız oluyor. Üstün güçlerim, yüksek zekam, sınırsız kültürümle bile, sizin gibi minimal zekaya sahip bir kafanın nasıl oluyorda kendinden daha kötü durumdaki insanların etkisinde kalıp onların dümen suyuna gark olduğunuzu anlayamıyorum.

Bu cümle senin için biraz karmaşık oldu yahu, düşün, özgür ol, standart olma filan gibi suç teşkil edecek şeyleri yazmadan gönderme yoluyla ifade etmeye çalıştım. anlamadın dimi. Hımmmmm anlamadın sen gerçekten.

Tamam tüm yazıyı unut, yok say.

Ne diyorum özetle biliyon mu :-)

Aklını imama, sırtını babaya ruhunu paraya teslim edip internette ahmak kesmek ne güzel hayat yahu.

Up to shift :-)

Hakan, Senin gibi insanları seviyorum yahu, iyi ki varsınız :-):-) okuduğunu anlamayan. İma ve göndermeleri çözemeyen gurüh olmasa nasıl eğleneceğiz. :-) neyse yaşın da aklın da daha küçük bu yazıları kayıt et bilgisayarına anlayabilecek düzeye geldiğinde ki hiç birşey imkansız değildir! tekrar üzerine düşünürsün.

Ayhan Şimşek@hakkan arkadaş son yorumunda 3 tip insan var deyip açıklamış sonra 4. tip insandan bahsetmiş. Ağzından çıkanı kulağı duymuyor demek böyle bir aptallık olsa gerek. İyi sabır eyleyip, eğlenmişsin :)

Ayhan Şimşek, Yani işte sorunda burada! kanıtlanmış olarak dünyada 4 tip canlı türü olduğu yazıyor 5. sınıf ders kitaplarında.
Bunlar:
1-Bitkiler 2-Hayvanlar 3-Mantarlar 4-Mikroskobik Canlılar (Buda linki dersteknik.com/2011/10/canlilarin-sinifl... )
Şimdi bilime karşı gelemeyen biri olarak düşünüyorum İnsanlar bu 4 gruptan hangisine aittir acaba...
Aslında buradaki 4 gruptan da İnsanla ortak bağları olan bir çok benzerlik bulabiliyorum. Yani İnsanı bu nedenlerle bu 4 gruba da dahil edebilirim. /Nedenleri merak edenlere ayrıca yazarım tabii ki )
***
Fakat birilerinin Namık Kemal'in vatanseverlik adı altında "Tanzimat geldiii, Azınlık hakları artık Müslümanlarla bir olduuu, vatan elden gidiyoOr" gibi faşizan yaklaşımlarını yazarın yazdığı ana dilde okuyacakmış diye hatta hatta kendisi ve gibilerinin bu hislerini tüm ülke hissetmez ve bu dili öğrenmezse aman ki kıyamet kopacak, din elden gidecek benzeri fetvalarla ortaya çıkmalarının MANTIĞINI,
MATBAANIN GEÇ GELMESİYLE AYNI NEDENLERE BAĞLIYORUM.
Kaldı ki, bunlar insan olanın benimseyeceği şeyler değil. İnsan olmak seçme ve seçilme hakkıyla başlar.
Dikte edemezsiniz HİÇBİR ŞEYİ.
Dikte etmek yani zorunlu olarak Osmanlıcayı okuyacaksın demek; ihtisasını bu dil ve getirileri yönünde kullanmak istemeyecek birine ne büyük haksızlıktır.
Arkadaş sana İNCİL OKUYACAKSIN diyor mu adam. Veya Pastafaryanizmi ezberleyeceksin, soru sorucam bilemedin mi sınıfı geçemeyeceksin, kalacaksın, öğrenip kabul edene kadar bu böyle demek DİKTATÖRCE gelmiyorsa bu gibi uygulamaları kabullenenlere; İŞTE ACINASIDIR BİLMEDİKLERİ TÜRK TARİHİ ORTADA.

Ayhan Şimşek, Sevgili Mimarlık öğrencisi Hasan Sengoz, "canım benim" hitabınızla başlayan cümleniz elbette ki beni rahatsız etti. Her şeyden önce seviyenizin ergenliğinden sizin adınıza üzüldüm. Belki anneniz, babanız abiniz veya evet ablanız okusa şu cümlenizi benim kadar üzülmezlerdi.
Bu kadar söyleyeceklerim.

Hakan@zindoz98 görüyorum da tanışmışsınız Mim arlık öğrencisi ile. Lakin kızmayın azizim o daha cücük, öğrenci, büyücek muhtemelen insana dönüşecek, belki içinde bulunduğu örümcek kafalı ortamlardan paralel evrene geçip arlanacak, yani şans tanımak lazım bu cücüğe.

Ayhan Şimşek, Sorma azizim sorma terbiyesizlik almış başını yürümüş, beklicez artık 77 sini :)

Hakan, Bunların en uzunu bir hafta yaşıyor. :-) 77 yıl insan ömrü :-)

Ayhan Şimşek, Sanırım 4. tür Mikroskobik Canlılar grubundan amiplere dahil canlılık bu olsa gerek. Yani eE eşeysiz olarak çoğalırken zekadan nasibini alamayan bir familyaydı sanırım bu türler!! emin olamadım, şimdi!.. :(
İnsani duygularım beni sıkıştırıyor belki öyle değildir diye .. Gerçekten değil midir?

Hakan, Yorma kafanı azizim evren düzeltir hatasını.

Hakaninploid.com/hasansengoz çocuk son düzeltmem de ki resme engin kültürünle bi yorum yap ta aydınlanalım :) montaj dublaj deme ama. rezil olursun :)

Hakan, hahahahahaa dümbelek yorum bile yapamamış, kapağı nasıl koyduysam altından kalkamamış bile, çıngıl çıngıl ötüyor alüminyum tencere :). kör gözüyle katarakt tahlili yapmış way aMpül waaaay :))

Ayhan Şimşek, yau @hakkan bırak şu kunteper mağdurunu salla getsin

Hakan, Yok aga azmettim. Bu bebenin gözünü açacam . O da günü geldiğinde lan molla takımı. Uyandım artık diyecek. O kedi buraya gelecek.

Ayhan Şimşek, bence yıllar sonra bunları okuduğunda utancından intihar veya intizar edecek kendisine

Hakan, işin komik ve aslında can acıtan tarafı 1906 da ki bu faturadaki içerik zaten latin harfleri ile yazılmış :) ama gorecekleeeer bunları . gorecekleeer :)

Muharrem Şahin, Üniversite'de en azından bir tane hukuk dersi almış bir kişi kesinlikle Osmanlıca'nın zorunlu olmasını isteyecektir. Çünkü hukuk kitabını eline aldığında hiçbir şey anlamıyorsun kardeşim. İşin diğer boyutu ise Osmanlıca'nın bir dil değil bir kültür birikimi olmasıdır ki öyle bir dil yoktur. Bunun içinde Türkçe de var falan da var fisman da var. Benim fikrim latin alfabesi yerine arap alfabesinin ülkemize kısa zamanda uygulanacağıdır. Ve bunun önüne kimse geçemeyecektir(muhalefet mi dediniz, güldürmeyin be hangi muhalefet) kaçınılmaz sondur. Harf inkılabı olduğunda zaten Osmanlıcaya geçmiş olacağız. Benim asıl korkum ise bu değil, bunlar gerçekleştiğinde zaten kirlenmiş, yozlaşmış olan dilimizin daha da kötü de olacağıdır.


saygılarımla
dipçe: Yukarıda yazmış olduğum metinde bile birçok yabancı sözcük bulabilirsiniz(Üniversite, Hukuk, Kitap,Kültür...vb). Bu da bize verilen eğitimin ve TDK'nın kusurudur.

Hakan, Güzel tespit. Dipçe kelimesini sevdi hakkan :-)

Muharrem Şahin, Yerleşkeden sonra gündelik yaşamıma yerleşen bir sözcük :) bizden olanları bende seviyorum

Hakan, Kampüse alternatif okarak külliye diyenlere gelsin yerleşke :-) dünyadan, dilinden haberi olmayanlar nasıl oluyorda lider oluyor anlamıyorum Wallahi.

Avrupalıların Türkiye ile ilgili çektikleri filmlerde ve belgelesellerde mutlaka bir fesli adam olur. Ya şıracıyı ya da niyetçiyi normal vatandaş gibi çekerler. Çoğunlukla ülkemizi Arap ülkesi gibi gösteren o sarı filtreyi de dayarlar. Hatta bir kere yine Türkiye ile ilgili bir belgeselde yarım saat develeri gösterdiklerine bile şahit oldum. Yaratmaya çalıştıkları algının ve bizim ile ilgili hedeflerinin en müspet delilleridir bunlar. Osmanlıca'da bu hedefin bir aşaması. Milli bir ülke olsak hayır demezdim. Fakat memlekette 40 tane Amerikan üssü olunca, insan herşeyden şüpheleniyor haliyle.
 • Paylaş
3

Hakan, Beğenmedim, çok beğendim

Gökçe`n, O zaman fessiz devesiz gercek Türkiye yi gösteren bir belgesel çekte, bos konusmaktan öteye git. Hadi bakalım. Dünyaya göster gerçek Türkü.

Muhammet Davaslı, Söyleyen değil söylenen bir zat-ı şahsı muhterem daha ..

Bizim kültürümüz, bizim ceddimiz, bizim tarihimiz diyerek; sadece padişah ve yalakalarından oluşan, kendi halkını kendi topraklarında katleden bir gruptan bahsettiklerinden, zavallı genç beyinlerimizin maalesef haberleri yok... Anadolu'da, köylerimizde düğünlerimizde kim kullanmış Arapça ve Farsça karışımı bu dili söyleyin bana. Bu dil değil midir, gerçek Anadolu insanıyla, devletin arasına duvarlar ören dil? .. Hatice Ana, kendisi, öz temiz Anadolu Türkçesi konuştuğu halde, saraylıların süslü püslü dilini, süslü püslü alfabesini kullanamadığı için, yüzyıllarca cahil görülmüştür, dikkate alınmamıştır, ezik görülmüştür. Bu yüzden bırakmadık mı biz bu dili ve bu alfabeyi? Sadece padişah ve çevresinde konuşulan bir dil, sadece edebi ve ilmi eserlerde kullanılan bir alfabe, nasıl bizim asıl ceddimiz olabilir? Kendi kültürümüzün ait olduğu dil, Yunus Emre'dedir, Karaca-oğlan'dadır, Pir Sultan Abdal'dadır, Hacı Bektaş-i Veli'dedir, Aşık Veysel'dedir... Anadolunun gerçek kültürünü, gerçek dilini arıyorsanız aradığınız insanlar bunlardır. Osmanlı zırvası değildir...

Eski metinleri, eski kültürel eserleri anlayabilmemiz için öğrenmemiz gerekir şeklinde kendileri savunuyorlar. Neden "zorunlu" olarak öğreneyim ki o zaman? Ben tarih araştırmacısı mıyım, edebiyat araştırmacısı mıyım? İskandinavya ülkelerinde okullarda zorunlu olarak Viking alfabesi mi öğretiliyor? Bu gün konuşulan İngilizce bile Orta Çağ'dan önce bambaşka bir dildi aslında... Sırf eski eserlerini anlasınlar diye, okullarda zorunlu olarak eski İngilizce öğretildiğini duydunuz mu hiç? Mantıklı mı sizce? .. Meraklısı varsa, öğrenmek isteyen varsa, elbette doğal hakkıdır, üniversitede seçmeli ders olarak alabilir öğrenebilir. Veya kursları vardır zaten, kurslarda alır bu dersi. Ama bunu temel eğitimin bir parçası yapmak, cahilliktir. Bozulmuş yozlaşmış niyetlerini açıkça ortaya dökmektir.
 • Paylaş
Osmanlıca'nın Türkçe olduğu, sadece yazı dilinin Arap alfabesiyle yazıldığını bilmeyenlerin desteklediği , bunu bilen ama Osmanlı'yı kendine reklam malzemesi yapmak isteyenlerin gündeme getirdikleri bir durum. Osmanlı Türkçesi öğrenmek ister miyim ? Hem de çok. Fakat bunu siyasi malzeme yapan ve Battal Gazicilik oynayan tiplerin zorlamasıyla değil, bu konuda akademik bilgisi ve çalışmaları olan kişiler aracılığıyla öğrenmek isterdim. Ne yazık ki Osmanlıca dersi projesini samimi bulmamakla birlikte tarihimizi sadece Osmanlı'dan ibaret sayan ve Arap fanatizmi olan bir grup insanın şovu olarak görmekteyim
 • Paylaş
Türk insanı kendi dilini doğru düzgün konuşamazken osmanlıca öğrenerek uzaylılarla mı iletişime geçecek :))
 • Paylaş
5

Belgi Saygı, Uzaylılar Osmanlıca konuşuyorsa hepimiz öğrenelim. Paylaşacak çok şey vardır, mutlaka ;)

Ayhan Şimşek, Geçmişteki yalanlı süslemelerden oluşan Osmanlıca arşivleri okuyabilecekmiş işte çocuklar, olay bu :)

Fat Ma, uzaylılar Osmanlıca mı konuşuyormuş

Adem Şahin, eğlenecek başka bişey bulun kendinize yazık gerçekten

Ayhan Şimşek, Eğlendiğim şey cahilin kör bir şekilde bildiğini iddia etmesidir...
**
OSMANLI TARİH ANLAYIŞI
-Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı tarihine bile sahip çıkmaz. Tanzimata kadar Osmanlı tarihi okutulmaz. İslam tarihi okutulur.
(Osmanlı kuruluş 1299 Tanzimat 1839)
-"Kavm-i necip" sayılan Araplara baş rol tanınır. Türk ve Türkmen deyimi gerek Osmanlılarda, gerek Selçuklularda göçebe anlamında kullanılır. ---
-Kentlerde Türk ileri gelenleri kendilerine 'rumi' derler.
-Osmanlı, yerleşikliğe geçen Türkmen için 'Türkmenlikten çıktı' deyimini kullanır.
-Anadolu için Rum (Roma) ve Yunan diyarı sözleri geçerlidir. İlk kez Anadolu'ya "Türkiya" adını Haçlılar verir. Anadolu deyimi de Bizans kökenlidir.
-Selçuklu ve Osmanlı'nın gözünde Türk, "uygarlık dışı, yağmacı, göçebedir." Mevlana, tıpkı Danilevski gibi, Tanrı'nın Türkleri yıkmak için yarattığını ileri sürer. Bu nedenle, medreselerde okutulan İslam Ümmeti Tarihinde Türk'e hiçbir yer verilmez. 19. Yüzyıl'da yurtseverlik duygusunu geliştiren Namık Kemal dahi, Osmanlı ümmetinin milletçe İslam, Hıristiyan ve Yahudiden meydana geldiğini yazar. Millet, "ulus" değil, dinsel topluluk anlamınadır.
Bu tutum, Türkçülük akımı gelişince, sonradan çok eleştirilir. Örneğin Atatürk'ün görüşlerini yansıtan Prof. Afet İnan şöyle der:
-Türkler, 9.Yüzyıl'da İslamlığı kabul ettikten sonra, özellikle Osmanlı Devleti zamanında İslam tarihi temel alınmış, İslamdan önceki Türk tarihine önem verilmemiş ve Türklerin İslam uygarlığına katkıları belirtilmemiştir.
Türk Tarihi 1. Kitap 14. sayfa

Bu konuda tek söyleyeceğim şey var, o da Osmanlıcanın TÜRKÇE olmadığı. Kaldı ki bizim şu an konuştuğumuz dil de Türkçe değil, Türkiye Türkçesi olarak geçer ve Eski Ozturkçe'ye Osmanlıca'dan daha yakındır. Osmanlı hele, Farsça, Arapça, Fransızca, Rumca, Türkçe ortaya karışık; gereksiz zor bir dil. Kaynaklarda kullanılan dil zaten saray dili, halk dilinin okuduklarımızla alakası olmadığı gibi yine bugünkü konuşma dilimize de benzer. Özümüz özümüz diyenler herhalde böyle ortaya karışık bir imparatorluktan geldiklerini, padişahların haremlerinin, cariyelerinin eşlerinin çoğunun devşirme misali Rusya'dan, Ukrayna'dan, Kırımdan vesaire gelip sonradan Müslüman olduklarını; ecdad dediğimiz padişahlarımızın Osmanlı devleti Kurucusu Osman beyle genetik ve köken benzerliklerinin git gide azaldığının umarım farkındadırlar. Osmanlı bir milletten değil, milletlerden oluşan bir imparatorluktu. Aman ecdadımızcılar bunu nedense hiç konuşmaz.
 • Paylaş
8

Sengoz, Bana türklerin tarih sahnesinden bugüne kadar , hadi fazla uzatmayayım selçuklulrdan itibaren yazar mısın ?

Ayhan Şimşek, Alt yorum dikkate değer görülmediğinden cevaplanmamış olsa gerek. Çünkü elimde Doğan Avcıoğlu'nun yazmış olduğu Türklerin Tarihi kitabı var. Her biri ortalama 600 sayfadan oluşan 5'li bir cilt. 1950'lere kadar da geliyor. Yani sizin ki epey bir ilginç istek olmuş. Şey gibi,
çocuksu gibi..

Portakallı Ördek, Kaldı ki bir de bunun Selçuklu'dan öncesi var. Kaldı ki Moğol istilasından öncesi kaynak çok az. Ben Türk tarihinin neresini yazayım.

Ayhan Şimşek, İyi ama P.Ördek, zaten Moğol tarihini, Selçukluları falan okul ders kitabında da 1.5 sayfa da işlemiyor muydu M.E.Bakanlığı?.. Buradan hareketle; Belki ikisi bir arada yarım sayfaya düşürülebilir:)

Sengoz, Sorduğum sorudaki kinaye yi anlayamamanız ,ardındaan gelen 3 yorumlada bribirinizi tatmin etmeniz gerçekten üzücü.Söylemeye çalıştığım şey,eğer Orhun alfabesi de zorunlu olsa idi eğer yine karşı çıkar mıydınız ? Yoksa düşmanlık sadece Osmanlıya olduğu için mi ?

Ayhan Şimşek, Ölenle ölünmez dostum. Sağlıcakla kal.

Ayhan Şimşek, Canım ciğerim diye başladım cümleme ama fark ettim ki gerek yok çok benimsemeye.
Gördüğüm kadarıyla Türk ve Osmanlı Tarihine meraklısınız!
Eğer öyleyse bildiklerinize belki bilmediklerinizi veya bildiklerinizin gerçekçiliğini sorgulayıcı bir gruba davet etmek isterim sizi. Hoşçakalın.
facebook.com/groups/yabilmediklerimiz

Ayhan Şimşek, Koklaşmaktan sıkıldığınız gün de gelir elbet :)

4+4+4 sisteminin getiriliş nedenin de olduğu gibi, maksat pedagojik değil sadece ideolojik tir.
 • Paylaş
Aslında saçma yani osmanlıca eksik bir dil olduğu için Türkçe ye geçilmiştir.Eskiye dönmenin anlamı yok saanki
 • Paylaş
Ayran kafasını yaşıyorlar. Osmanlıca harf devriminden sonra ek ders olarak öğretilmeliydi. Mesele sadece arap harfleriyle türkçe okumak değil. Eski türkçede okadar güzel kelimeler, anlatımlar var ki konuşurken yağ gibi kayıyor tabiri caiz ise :) Birde şimdiki benim kullandığım dile bakıyorum, facia. Birde kaç kelimeyle türkçe konuşuyoruz? Mesela türkçeyi çok iyi kullanan şairlerden biri Fuzuli'dir. 3000 kelime. Önce bunların çözülmesi lazım, bu bilincin aşılanması lazım. Arap harfleriyle türkçe okumak için tarih vesikalarının peşinde koşman gerekir. Mesela benim öğrenmem gerek çünkü tarihe meraklıyım ama tarihe merakın yok yine öğreniyorsun, boşa öğreniyorsun kullanmadığın için unutacaksın çünkü.

Adamların derdi başka. Kalkmış kimyayı neden tartışmıyoruz diyor. Çüş derler çüşşşşş. Kaldırın tüm temel bilim derslerine fıkıh, kelam vs dersler koyun, kabul edecek koyun çok zaten.
 • Paylaş
Gündemi değiştirmek, saçmalamak, Neo-Osmanlıcılık, kendi kitlesine yaranmak, Cumhuriyeti kötülemek, vs. . .
 • Paylaş
Küçücük bir ilçede yaşıyorum. Osmanlı dönercisi , osmanlı yufkacısı ve osmanlı pastanesi açıldı. Döner dagıtısı çocuklar fesli , diğer çalışanlar yarım metre sakallı ve cübbeli falan. Ayrıca istisnasız her okula mescit yaptılar.Zaten AKP en çok egitimle oynuyor. Daha bir çok icraati yerine koyarsak yapboz netleşir.Cumhuriyetin hedefleri ile şu anki yönetimin hedefleri çelişiyor. Bu ülkenin gelişmemesi gerekiyor.Mecburi osmanlıca bu gerçeğin açıkça ifadesidir. Iyi niyet olsaydı mecburi değil seçmeli olmalıydı. Zaten vekilimiz de buyurmadı mı. 90 yıllık reklam arası bitmiştir .
 • Paylaş
İlber çokça yanıtladı bunu. Osmanlıca dil değil bir ağızdır. Jargondur.
Konuşurken Türkçenin ağdalı halidir. Ağızda yuvarlanır.
Yazarken Arap ve Fars karışımıdır.
Latin alfabesi bile daha çok yakındır Türklere 1000 kar daha fazla.
Gelelim zorunlu osmanlıca dersine. Eğitimin içine etmektir. Kafaları boşuna mesgul etmektir.
Tarihçi için gereklidir arabın alfabesi. Her Türk için gerekli değildir.
 • Paylaş
Dil iletişim içindir. Ingilizceye ağırlık vermek yerime, olmayan bir dili sırf kendi amaçları uğruna millete dayatmak ....... Tır.
 • Paylaş
Padişah II. Bayezid'in Osmanlı tarihinin öğretimine dair bir sözü ile başlamak istiyorum:
"Havass ü avama nâfi-i âm olmağçün Türki mekalin minvali üzre rûşen ta’bir ve tahbir oluna! ”
Anlamı:
(Osmanlı tarihi)seçkinlere de, halka da tam anlamıyla yararlı olabilmesi için Türkçe söyleyişe uygun olarak açık seçik biçimde anlatılmalı(1)
İncelenebilmesi için özellikle yakın olması bakımından, 19. yy'ın sonlarında Osmanlı tebaasının okur-yazarlık yüzdelerine bakıldığında ulaşılan sonuçlar ortadadır. Zorunlu Osmanlıca öğrenimi yapıldığı zaman atalarının izini süreceğini düşünenler başlangıç olarak şunu bir okuyabilir:
"Düşünün, okuma yazma seferberliği Avrupa’da 17. Yüzyılda başlamıştır! Oysa Osmanlı’da yaprak kımıldamıyordu o tarihte: 19. Yüzyılda, yani “1800 yılında Osmanlı Devleti’nin hiçbir yerinde okur yazar oranı % 5’i geçmemekteydi ve ülke genelinde ortalama okur yazar oranı muhtemelen % 1’di… Tanzimat dönemi sonunda Ahmet Midhat Efendi okuma yazma bilmeyenlerin nüfusun % 90-95’i kadar olduğunu, bunların kalemsiz ve dilsiz olduklarını yazmaktaydı. (Prof. Dr. Muhteşem Kaynak, Gazi Üniversitesi)."(2)

Şimdi, Atatürk'ün biz gençliğe söylediği: "Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler başarmak için kendinde kuvvet bulacaktır. " sözüne göre ecdadını tanımak genellikle saray ve entellektüeller içine sıkıştırılmış Osmanlıca'dan mı geçer? Osmanlıca diye yaratılan Arapça ve Farsça'dan kırma saray ve entellektüel dilini, halkın %90-95'inin zaten okuyup yazamadığı sözleri mi inceleyerek tarihimize sahip çıkacağız? Atalarımızın tarihi bütünüyle Osmanlıca'da değil ki! Tarihçiler Osmanlıca, Arapça, Farsça, Antik Yunanca, Göktürkçe bilmek zorundadırlar araştırma yapabilmek için. Hangi lise öğrencisi bir tarihçi kadar kütüphanelere gidip tarih araştırabilir Osmanlıca, Uygurca, Göktürkçe vs. kaynak bulup okuyarak? Ben burada şahsen art niyet seziyorum.
Şurada yazılanlara da göz atmakta fayda var:
Türk tarihinde kullandığımız alfabelere bir bakış: bilgicik.com/yazi/turklerin-kullandikla...
Uygur alfabesi:tr.wikipedia.org/wiki/Uygur_alfabesi
Yunus Emre'nin kullandığı dil:yee.org.tr/Yunus/tr/yunus-emre/yunus-em...

Kaynaklar:
(1) .serenti.org/latin-alfabesine-neden-gect...
 • Paylaş
1

Enes Çevik, Siyasi amaçla da yapıyor olabilirler.

bir osmanlıca tartışmasıdır gidiyor. Fakültelerde,"Osmanlıca diye bir dil yok, 1928 kasımı öncesinde arap alfabesi ile yazılan eski türkçe" dir . Evet o dönem dilimiz ortadoğu dillerinden asimile oldu diyemedikleri için öyle diyorlar, ayrıca Osmanlı devletinde ,İbadet dili,eğitim dili,bürokrasİ dili,hukuk dili,tıp dili. Arapça üzerinden gelişmiştir,saray dili, edebiyat dili , askerlik dili ise arapçanın üzerine farsça üzerinden şekillenmiştir. Böyle bir dil en fazla ne kadar türkçeyse osmanlıca da en fazla o kadar türkçedir. Osmanlıda kadınların binde 7si okur yazardı. Bugün okur yazarlık oranı yüzde 80 lere gelmişse, bu laiklik sayesindedir. Osmanlı yönetiminde dinsel otorite egemendi. Osmanlıda okul 1831 tarihine kadar mecburi değildi.İlk defa 1831 tarihinde İstanbul nüfusuna kayıtlı kadın ve erkeğe ilk okul mecburi hale getirildi. Okul mecburi değil ama okuyan çok değerli o nedenle İstanbul nüfusuna kayıtlı erkekler 1914 1. Dünya savaşına kadar savaşa görürülmemiştir. Amaç okur yazar insanlar şavasta ölmesin. Okumaya insanlar ise her zaman ön saflarda olmuş bir nevi cehaletleri dolayısıyla kullanılmışlardır. Osmanlıca esasında benimsenen bir dil değildi. Çünkü bugüne kalmış türkülerdeki dili yani anadolu türkçesi konuşuluyordu, alfabe türkçeye çok uyumsuz olduğundan okumayı yazmayı hiç benimsenmedi. Son dönemlerinde bile okuma yazma oranı % 10 un altındadır. matbaa 270 yıl geç geldi derler, kime göre , hiç söylenmez, gayri müslimlere göre, ermeni kendi mesopyan alfabesi ile, rum yunan alfabesi ile, yahudi ibrani alfabesi ile yazıyordu adamların alfabesi zaten kendi dilinin alfabesi uyumsuzluk sorunları yok. Okur yazar kitle, matbaaları, gazeteleri bizden çok önce vardı. Müslümanlarda okuma yazma oranı çok düşük olduğundan basılan kitapları satacak kimse bulunamadı iflas etti. Matbaalar Kapandı. Osmanlılardan kalan belgeleri okuyacak adam zaten edebiyat fakültelerinde tarih, arşivcilik, türk dili edebiyatı gibi bölümlerde 90 yıldır yetiştirilmektedir. Eski belgeler okunamıyor söylemi yalandır.Osmanlıca sadece bir yazı dili değildir, arapça ve farsça dillerine hakimiyetiniz yoksa harfleri bilseniz de önünüze koyulan metni çözemezsiniz. Bu öyle lise öğrencisinin falan yapacağı iş değildir uzmanlık ister. Matbu yazıyı okusanız bile el yazısı okuyamazsınız. O dönem halkın bile benimsemediği bir yazı ve dil sisteminden bahsediyoruz. Osmanlıca dersinin getirilecek olmasının maksadı ise kendine profesörüm diyeni bir zatı muhteremin son günlerde yaptığı halkın cehaletini kutsallaştırmasıyla ilgili sözlerine bakmak gerek.
 • Paylaş
Osmanlıca , Arapça, Farsça ve Türkçe kelimelerin karışımı çorbamsı , bir grup tarafınca kullanılan bir yapmacık suni bir dil olup, saray ve birkaç yazar şairin kullandığı bir dil olup, topluma gereksiz bir şekilde dayatılmadan başka bir anlam taşımaz.Gereksizlik diye özetlemek , saygısızlık olmaz sanırım.
 • Paylaş
Osmanlıca dersinin zorunlu olmasındaki amaçlar;
 • Diğer arkadaşların da belirttiği gibi siyasi çıkarlar ve emeller doğrultusunda yapılmış bir eğitim politikası olabilir,
 • Gerek siyasi kültürün gerek ise idari düzenlemelerin çoğunun özellikle de bürokratik yapılanmanın Osmanlı' dan devralındığı için gerçekleştirilebilir,
 • Devlet arşivlerinin çoğu Osmanlıca kaynaklara dayandığı için bu politika izlenebilir,
 • Son olarak, Siyasi iktidarın 2015, 2023, ve 2071 hedefleri için bu politika önem taşıyor gibi gözükmektedir. Bu politikanın yararları olarak gerek kendi alanımda, gerek ise uluslararası ilişkiler alanında tez yazan arkadaşların, yada akademik kariyer isteyen bireylerin, arşive ulaşması binbir dert ulaştığı arşivi Türkçeleştirmesi apayrı bir dert olarak gözükmektedir. Bunun için osmanlıca bu bireyler için önemli bir dil olarak gözükmekte ve bu alanlarda çalışacak ve uzmanlaşma isteyen bireylere pozitif bir etki sağlayacağı düşünülebilir. Ancak zorunlu ders olarak Osmanlıcanın Liselerde okutulmaya başlanması düşünülmektedir. Bu ise dediğim duruma paralelik gösteren bir durum değildir. Lise düzeyinde alınacak eğitimde halihazırda tüm kaynaklar Türkçeleşmiş gözükmektedir Son olarak belirtmek gerekirse soru kökünden de anlaşılacağı üzere maksat her şey olabilir. Bunun sadece politika belirleyenler bilebilir. Ama kesinlikle olaya subjektif değil objektif yaklaşmak gerektiğini düşünmekteyim. Bekleyelim ve görelim politika yürürlüğe girdikten sonra muhakkak ki amaçlarını ortaya dökecektir.

  Herkese İyi Çalışmalar :))))

 • Paylaş
Şahsi kanaatim, osmanlıcanın ders olarak müfredata eklenmesi ya da insanların osmanlıca öğrenmesi kimsenin umrunda değil. Osmanlıca üzerinden tarihimize bağlıyız vb imaj yaratılmaya çalışılıyor. Tribünlere oynamak da denebilir.
 • Paylaş
Osmanlı bir hanedan adı olduğu için Osmanlıca tabiri bana soğuk ve anlamsız geliyor. Ayhan Şimşek, @erguntutus'un belirttiği gibi madem Kentli Türk ileri gelenleri kendilerini Rumî (Rumlu) olarak tanımlıyordu, o zaman bu dile Rumîce, Rumluca ya da Rumî Türkçesi, Rumlu Türkçesi adını vermeliyiz. Zira bu dili konuşan ve yazanlar sadece Osmanlı hanedanı değil, Rumî denen şehirli insanlar (bazı Türk, Ermeni, Süryani, Rum/Grek, Arap daha sonra bazı Çerkes ve Kürt reayası) idi. Aynen Azerbaycan Türkçesi veya British English demek gibi.
 • Paylaş
Benim düşüncem bu konuda Kur'an'a yaklaştırmak. Çünkü osmanlıca bilmek için arap alfabesini bilmek temel şeyleri öğrenmek gerekiyor. Osmanlıca sadece bir ara basamak yani. Ha tabiki de yan sebepleri de vardır illaki ama esas sebep bence budur.
 • Paylaş
Ya neden hiçbir toplumda kullanılamayacak bir dili öğrenilmeye çabalansın ki?
Anlam veremiyorum gerçekten - "osmanlıca biliyorum" gel seni işe alayım . Yok öyle bir dünya
 • Paylaş
100 yıl önce yazılmış dedemizin mektubunu okuyabilmek olabilir. Ya da yüzyıllarca yaşamış bir devletin dilinin unutulmasını engelleyerek geçmişimize sahip çıkmak olabilir. Her ne açıdan bakılırsa bakılsın kültürel ve sosyal anlamada bir zenginliktir. Sadece Osmanlıca değil Türkiye coğrafyasında yaşamış her milletin (ermeni, rum, çerkez, laz vs.) dili veya tarihi okullarda seçmeli ders olarak okutulmalıdır. Osmanlıca'nın zorunlu olması tüm milletimizin ortak bir paydası olduğundan mantıklıdır.
 • Paylaş
Canları öyle istemiştir bence yaaa
 • Paylaş
2

Volkan Ceylan, Eskiye rucu ediyoruz.

Ece Derin, Amacını bilmiyorum ama gelse iyi olur bnce

Önümüzdeki yıl milletvekili seçimi yapılacağını unutmayalım...
Çok partili dönemin başlangıcından bu yana siyasetçilerin bir kesimi bu tür konularda (vatan millet Sakarya, ceddimiz, şanlı tarihimiz, geleneğimiz göreniğimiz, dinimiz imanımız vs.) ekmek (oy) olduğuna inanmış, olsun diye de ellerinden geleni yapmışlardır. Bu tür konuları adeta birer sihir kelimesi gibi kullanır ve sonuç da alırlar. Neden böyledir, ayrı bir mesele...
Osmanlıcanın ne olduğunu bilen birisinin böyle bir teklifte bulunması düşünülemez. Zaten pratik için tek bir soru yeter: Kim öğretecek?
"Resmi alfabeyi değiştiriyoruz" denilseydi durum daha farklı olurdu. Tabii, hayat bu, hiç belli olmaz. . .
 • Paylaş
Bunu baştan anlamamız gerekiyordu zaten başa gelen insanlar, oynanan diziler, tartışma programları belli etmeden bizi Osmanlıya yaklaştırmaya çalışıyorlardı. Bir insan tabi ki kökenini unutamaz ama bunu zorunla hale getirerek insanları karşınıza alırsınız. Bir nebze kaş yaparken göz çıkarmak.
 • Paylaş
Osmanlıcanın zorunlu olması neden sizi bukadar rahatsız ediyo anlamıyorum türkçe tabiki bizim ana dilimiz ama bunun olmasıda sakıncalı değil sadece neden bukadar rahatsız olunuyo anlamıyorum
 • Paylaş
1

Hakan, Rahatsızlık Osmanlıca (eski Türkçe doğrusu) da değil. Rahatsızlık. Aslında Arapçadan aparılmış harfler ile Türkçe olmayan bir dilin zorunlu ders olarak konulmak istemesinden, cahilin hayalleri yüzünden Cumhuriyetin kazanımlarının 300 yıl geri gitmesi sorun.

Osmanlıca da, Türbanın kamudaki serbestliği de başka konular da, bunların hepsi AMAÇ değil ARAÇ'tı. Türbanı özgürlük olsun diye, Osmanlıca'yı mezar taşını okuyalım diye getirmediler. Bunlar uzun yolun sadece kilometre taşıydılar. Asıl amaç Osmanlı'yı geri getirmek. Bu yolda önce tam bağımsız Türkiye'nin bağımsızlık ilkelerini, Atatürk devrimlerini bir bir yok ettiler. Geri getirecekleri Osmanlı ise içeriden halkın sömürüldüğü, dışarıdan Osmanlı'nın köleleştirildiği "hasta adam" olacak. Bu uğurda halka "sevgi barış kardeşlik" naraları atılırken 1984 romanında bahsi geçen "çiftdüşün" prensibi ile "kin savaş nefret" empoze ediliyor. Bu yüzden mesele Osmanlıca'yı getirmek ya da getirmemek değil ekonomi, sanayi ve kültür alanında diğer ulusların sömürgesi olan Osmanlı'yı getirmek.
 • Paylaş
Hiçbir fikrim yok
 • Paylaş
Osmanlıca Dersinden maksat; Latin alfabesinden kurtulup, Arap alfabesine geçmekse.... Bu niyet açık ve net olarak söylenmeli ve belirtilmelidir.
Geçmiş tarihimizi, kültürümüzü ve edebiyatımızı bilmemiz, anlamamız gerekir. Günümüz teknolojisinde, geçmiş tarihimizin çevirisini yapmak veya öğrenmek isteyenin zorunlu ders olmadan yapabileceği bir iş.
Dilimizi geliştirmek istiyorsak Kamusi Türki 'deki türkçe kelimelerimizi öğrenelim. Bunları öğrendiğimizde Yunus Emre'yi, Mevlana'yı anlamaya başlarız diye düşünüyorum.

 • Paylaş
Osmanlıca Arapça ve Farsça alfabelerinin kullanılmasından türetilmiş bir yazı dilidir. Dolayısıyla okullarda buna gerek ve de ihtiyaç yoktur. Üniversitelerin tarih bölümlerinde ve lisansüstünde ihtiyaç olabilir ama lise ve orta okullarda hiç gerek yok. İsteyen zaten dışarıda da öğrenebilir Osmanlıcayı. Birçok belediye bedava öğretiyor... Ayrıca Osmanlıca öğrenmek için önce elifba öğrenmek gerek.
 • Paylaş
Hiçbir mantığı yok biz boş boş oturuyoruz kalkıpta Osmanlıca öğrenecek halimiz yok haftada 2 derste.. .
 • Paylaş
Kutuplaşma üzerinden oy avındaki siyasetin bir hamlesidir.

Evet, bu ülkenin topraklarında yer eden bir imparatorluğun kullandığı dilin eğitiminin verilmesi lazımdır (İşi mezar taşı okumakla sınırlamadan söylüyorum). Yazılı belgelerde, arşivlerde yer alan dökümanlarda, duyurularda, hatta futbol maçı biletlerinde bile kullanılan dili öğrenme hakkı herkesin vardır, ve ne yazık ki bugüne dek ne Osmanlı arşivleri doğru dürüst irdelenmiştir, ne de bu tarihe ait dil eğitimi doğru dürüst verilmiştir.

Ama (koca bir "ama") tıpkı başörtüsü serbestliğinin istismarı gibi, bu konuda tam manasıyla istismar edilmektedir. Zaten sorun Osmanlıca, Kürtçe, Sanskritçe, Urduca, Göktürkçe, Hedece, Hödöce eğitiminin verilmesi değil, bu eğitimin verilmesindeki şekildedir.
 • Paylaş
"Yıllarca tarihinden kopuk kalmış, her nasıl oluyorsa doğan her çocuğun Kendi öz geçmişi olan Osmanlıya düşman olduğu Türkiye'de , belki geçmişi ile bazı ortak şeyler bulur da, geçmişini sevmesini sağlarız" diye düşünülmüş olabilir.

Hatta daha ileriye gideceğim; bu dersin gereksiz olduğunu söylemek, kimse kusura bakmasın, alçaklıktır, vicdansızlıktır. Bu yoruma cevap yazmadan önce elinizi vicdanınıza koyup, objektif bakmayın, dünya üzerindeki herkesin tarihini nasıl gördüğüne bakıp, daha sonra Türklerin nasıl gördüğüne bakıp öyle cevap verin. Ha belki bakamazsınız tarihimize, çünkü bizim tarihimiz değil. Ne dilimiz aynı, ne giyinişimiz ne de başka bir şeyimiz. Belki de o yüzden sevemedik. Bırakın dilini bari görünce bazı şeyler aşina olsun gözümüze, bırakın bazı harfler de tanıdık gelsin. Yazık...
 • Paylaş
3

Ergün Tuna, Yazında Türk sözcüğü geçtiği için, zorunluluktan cevap vermek değil soru sormak istedim. Osmanlı mı Türk yoksa Türk'mü Osmanlıydı.?. Osmanlı babadan oğula hanedanlık idi. diğerleri ise, reaya. Osmanlıca dilinin alfabesi farsça idi. arap alfabesi ile artı eksi harf farkı vardı. Anadoludaki Türk'ler Türkçe konuşurlardı. Türkler, Osmanlı hanedanlığı ile sürekli kavgalı olmuşlardır. sana öğretilene değil, öğrenebildiğine ve aklına göre yorumla herşeyi. Bak mimarlık öğrencisinin, Osmanlı mimarisinin camilerini bir incele, Bizans mirası olduğunu göreceksin. birde Selçuklu, iran ve arap cami mimarisini araştır derim. Osmanlı bizansın devamıdır.

Sengoz, Osmanlı Türk -İslam devletiydi..alfabe farsça olabilir. Osmanlı dini merkeze alan bi sistemdi.Osmanlı arap alfabesi olabilir.Yapı zaten onu gerektiriyor.Yüzyıllar boyu Osmanlı sınırları içerisinde yaşadık.500 yıl boyunca Türk adını Osmanlı ile yaşatmışz.Osmanlı döneminde türkçe konuşan türklerden türkçe bi kaynak kalmış mı bize ?? Osmanlı ile Türkleri 2 kutba ayırıp (yaptığınız gibi ) incelemek yüzünden oluyor zaten bütün bunlar.evet Türkler eşittir Osmanlı.Hatta balkan ülkelerine gittğiniz zaman Türk olduğunuzu söylediğiniz zaman ne hikayeler anlatıyorlar,saygı duyuyorlar.Minnet duyuyorlar.Türkleri Osmanlı olarak görüyorlar.Mimari olarakta Türk mimarisi diye birşey yok.Türk mimarisi ulusal mimarlık akımları ile başlar.Türkler göçebe olduğu için bir yere bağlanıp kalıp mimari geliştirememiş.Çadırlarda yaşamışlar vs.Aslında bütün mimarlıklar birbirinden etkilenmiştir.Bu bizans mimarisidir.Bu osmanlı mimarisidir dite bir şey yok.Osmanlı bizans mimarisini yorumlayarak kendisi yeni farklı birşeyler üretmiştir.Türkler Osmanlıyı yorumlayarak ulusal mimarlığı üretmişler vs.Zaten hepsi birbirinin devamı.Farklı farklı yorumlanmasıdır birbirinin.

Neyse benim diyeceğim bak bu Osmanlıdir.kötüdür pisdir çiştir bu, at annem onu yere , demekten vazgeçmeden olmaz.

? ? ?

Ayhan Şimşek@erguntutus beyin söylediklerine biraz katkıda da ben bulunayım.
OSMANLI TARİH ANLAYIŞI
-Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı tarihine bile sahip çıkmaz. Tanzimata kadar Osmanlı tarihi okutulmaz. İslam tarihi okutulur.
(Osmanlı kuruluş 1299 Tanzimat 1839)
-"Kavm-i necip" sayılan Araplara baş rol tanınır. Türk ve Türkmen deyimi gerek Osmanlılarda, gerek Selçuklularda göçebe anlamında kullanılır. ---
-Kentlerde Türk ileri gelenleri kendilerine 'rumi' derler.
-Osmanlı, yerleşikliğe geçen Türkmen için 'Türkmenlikten çıktı' deyimini kullanır.
-Anadolu için Rum (Roma) ve Yunan diyarı sözleri geçerlidir. İlk kez Anadolu'ya "Türkiya" adını Haçlılar verir. Anadolu deyimi de Bizans kökenlidir.
-Selçuklu ve Osmanlı'nın gözünde Türk, "uygarlık dışı, yağmacı, göçebedir." Mevlana, tıpkı Danilevski gibi, Tanrı'nın Türkleri yıkmak için yarattığını ileri sürer. Bu nedenle, medreselerde okutulan İslam Ümmeti Tarihinde Türk'e hiçbir yer verilmez. 19. Yüzyıl'da yurtseverlik duygusunu geliştiren Namık Kemal dahi, Osmanlı ümmetinin milletçe İslam, Hıristiyan ve Yahudiden meydana geldiğini yazar. Millet, "ulus" değil, dinsel topluluk anlamınadır.
Bu tutum, Türkçülük akımı gelişince, sonradan çok eleştirilir. Örneğin Atatürk'ün görüşlerini yansıtan Prof. Afet İnan şöyle der:
-Türkler, 9.Yüzyıl'da İslamlığı kabul ettikten sonra, özellikle Osmanlı Devleti zamanında İslam tarihi temel alınmış, İslamdan önceki Türk tarihine önem verilmemiş ve Türklerin İslam uygarlığına katkıları belirtilmemiştir.
Türk Tarihi 1. Kitap 14. sayfa

Tarih dersine girmeyip, ''Yea abi biz sayısalız Tarih neyeaa'' diyen insanların da içinde bulunduğu bir kesim birden değişti ve '' Yaşasın Osmanlı!! Dedelerimizin mezartaşını okuyamıyoruz!! '' diyen nesillere dönüştüler.
Tabi ne gerek var tartışmaya dedeleriniz zamanında da o mezar taşlarını okuyabilen yoktu demeye, ne gerek var daha tarih dersini veremeyen Trablusgarp nasıl yazılır diye google a bakanların bu dersi ZORUNLU almasına anlayamıyorum ama olsun fark etmez iyi yönden bakmalı, öğrendikleri eski kelimelerle güzel şiirleri artık anlayarak okuyabilir, öğrendikleri arapça alfabe ile de Kuranı okuyabilirler.
Ama insan demeden geçemiyor, affınıza istinaden Bir tek leylek mi kaldı MEB? Yani Eğitimde o kadar eksik gedik varken yaptıkları şeye bak demeden geçemiyor insan
 • Paylaş
1

Şeyma Krt, neden bu kadar abartıldı bu osmanlıca olayı anlamadım ya .

Basit ve açık bazı eserlerimizi yorumlayan Türkolag lar var bunlar nerdeyse hepsi yabancı neden osmanlı eserlerini yorumlayan ortaya çıkartan biz olmayalım
Atatürk ün de dediği gibi tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur. Mahkum olunan bu topluma dayatılan kültür ve sanat ise biz bunun yerine Osmanlıca dediğimiz asıl türkçeyi bilelim. . .
 • Paylaş
8

Portakallı Ördek, "Osmanlıca dediğimiz asıl Türkçe" kısmından sonra ciddiye almadım. Osmanlıca asıl Türkçeyse ben de Kraliçe Elizabeth Windsor'um.

Abdullah Gürel, iyi sen git kraliçe ol sana çok yakışır

Portakallı Ördek, Objektif ve yorum katılmayan açıklamama şu kıt cevabı aldığım yerde, vallahi bana yakışır.

Ayhan Şimşek, O kadar çok az ve yanlış bilgiye sahip bir toplumuz ki bir de kör cahil gibi savunuyoruz bu çapsız bilgisizliğimizi cahilce...

Abdullah Gürel, ne yazık ki dedelerimiz savaşta yendi yabancıları ama şu kültür ve sanatımızı kaybettik aslında teknoloji alır iken kültürünü de aldık o toplumların...

Ayhan Şimşek, tavsiye ederim escape from new york izleyin!

Abdullah Gürel, tavsiyeniz için teşekkürler izleyecem... eyvallah

İbrahim Aydın, Osmanlıca okuyamadığım için 1000 senelik tarihimden yoksunum . Geçmişten pay almayan nesiller , yok olmaya mahkumdur.

Aslında getirme amacı Cumhuriyet öncesi
dönemine geri dönmek. Tabi ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılır.
 • Paylaş
Bu ülkede Kürtçe'nin bile zorunlu ders olması isteniyorsa, Osmanlıca dersinin verilmemesinin herhangi bir nedeni yok. Osmanlı bizim atalarımızdır ve Osmanlıca'yı öğrenmek hem yeni bir dil, hem kültür, hemde geçmişi ile bağları kopmayan insan demektir. Ancak seçmeli ders olarak verilmesi daha mantıklı olurdu diye düşünüyorum. Ki konudan bağımsız şöyle bir konuya da değinmek istiyorum. Bu ülkede öğrencilere ilkokul 4. Sınıftan itibaren İngilizce öğretilmek, verilmek isteniyor. Lise son sınıfa kadar İngilizce dersi veriliyor ancak o eğitim ile İngilizce öğrenen bir öğrenci ben daha görmedim. Gereksiz demiyorum ancak üstüne düşülerek 2-3 verilse bu ders daha mantıklı olur. Gelelim asıl konumuza alınan karar bence çok mantıklı ve gereklidir. Sonuç olarak Osmanlıca öğrenmek gençlerimize yeni kültürler, bilgiler, geçmişini sorgulama gibi konularda yardımcı olmasını temenni ediyorum.
 • Paylaş
Kendi kültürümüzden bu denlice uzaklaştığımız dönemde kanımca en doğru kararlardan biri. Evrensel dil olarak ingilizceyi kabul etmiş durumda olmamız açık ve net örneğidir. Neden toplum olarak Osmanlıcayı bilip, kültürümüzü, aslımızı devam ettirip Türkçeyi de evrensel bir dil haline getirmek istemeyelim? Ayrıca Osmanlıcanın bir dil olmadığını kabul etmek gerekli. Dilimizin kökeni olan Farsça ve dinimizin temellerinden Arapçanın karışımı bir iletişim aracı olduğu bilinmeli. Fakat toplum olarak sağolalım önyargılarımıza kapıldık gidiyoruz. Osmanlıca dediğimiz dil, aslen türkçenin temelini oluşturan Farsçadır yinelemekte fayda var. Aslına bakarsak Türkçe işin içinde temel görevi görmekte. Ve Kültürümüzü yobazlaştırmamak, geri kazanmak için yapıldığı kanaatindeyim. DESTEKLİYORUM!
 • Paylaş
6

Şaman, Bu olmamış, Türkçenin kökeni Farsça değil, biraz iyi araştırın önce. Türkçeyi evrensel dil yapmak gibi bir amaç da doğru değil. Sadece Türk ırklarının kullandığı dili evrensel dil yapma düşüncesi Almanca ya da Fransızcayı evrensel dil yapma düşüncesi kadar saçma.

Portakallı Ördek, Türkçe'nin temeli Farsça? Ooo siz çok yanlış öğrenmişiniz onu. Kaldı ki 9 satır yazı kendi içinde tutarlı değil o yüzden bunu demekle yetiniyorum.

İbrahim Aydın, 1 - Türkçe'nin temeli Farsça değildir. Saray eşrafı ve dini ve ilmi nedeniyle Farsça ve Arapça kelimeler sonradan dil içine girmiştir sadece. Aynen Fransızca ve diğer dillerden kelimelerin de girdiği gibi... Ama kökeni bu diller değildir. Bunu ilk okulda öğretiyorlar...
2 - Osmanlıca bilmek, kültürümüzü ve aslımızı bilmek devam ettirmek anlamına gelmez. Aksine, Osmanlıca, kültürünü ve aslını görmezden gelen ve canı istediğinde katletmekten tereddüt etmeyen bir sınıf insanın konuştuğu dildir sadece.
3 - Ama bu söylediklerim Osmanlıca öğrenmenin kötü bir şey olduğu anlamına gelmez. Osmanlıca'ya ön yargılı davranmak anlamına da gelmez. Takıldığımız nokta bu eğitimin "zorunlu" yapılmasıdır. İsteyen herkes Osmanlıca öğrenebilir, mantıklıdır... Ama bu temel eğitim içinde zorunlu ders haline getirilmesi saçmalığın daniskasıdır.

Ayni Al, O zaman Sırpça dilinin kökeninin de Türkçe olduğunu Sırplar bilmeli. Zira Türkçe'de 2000 Farsça kelime varken Türkçe'nin kökeni oluyorsa; Sırpça'da 3000 halen kullanılan Türkçe kelime var (6000 de artık kullanılmayan) (Sherlock'un bi bölümünde, ağebeyi Mycroft için, bildiği Rusça ve Türkçe'nin üzerine Sırpça'yı öğrenmek zor olmuyordu.)

Yolalinda, kökeninin ne önemi var sonuçta türkiye cumhuriyeti kurulmadan önce osmanlıca konuşuluyordu türkler arasında. ve alfabeye geçmemiz diğer ülkelerle anlaşmamızı kolaylaştırmış olsa da bir anda osmanlıcadan vazgeçmek yanlıştı bence ilk türkiye kurulurken. en başından beri kendi kültürümüzden kopmasaydık şu an burada böyle bir soru bile soruluyor olmazdı.

Şaman, Aslında hata şu ki kimse Osmanlıca'dan vazgeçmedi sadece halkın öğrenemediği Arap harfleri yerine kolay öğrenilen Latin harfleri kullanılmaya başlandı. Dikkat ederseniz dil devrimi değil harf devrimidir adı. Dil dediğiniz şey zaten egemen milletlerin etkisi altında gelişir evrimleşir. Bizde de Osmanlı'dan bu yana Arap ve Pers egemenliği vardı ve dilimiz o dönemlerde Arapça ve Persçe'den etkilenmişti, cumhuriyetle beraber o egemenlik ortadan kalkınca Arap ve Pers dili de yavaş yavaş dilimizden çıktı. Eğer iyi niyet falan olsaydı eski Türkçe öğretilirdi, Osmanlıca Latin harfleriyle yazıldı mı iyi kötü anlıyor kültürlü, bilgili olanlarımız ama asıl bilmemiz anlamamız gereken Öztürkçeyi hiçbirimiz anlamıyor. Kutatgu Bilig ya da Orhun yazıtlarını okuyabileniniz var mı ki?.. Bence Arap ve Pers egemenliği (kültürel de olsa) altında yaşamaya o kadar meraklı insanlar öncelikle Türk değildir, Arabistan ya da İran'da yaşamalılar ki rahat etsinler.

Tabi ki Osmanlıca öğrenilmeli ne yani elfce mi öğrenelim
 • Paylaş
3

Şaman, Tabii Elfçe ve Osmanlıca seçmeli olmalı ☺

Emre Hacıoğlu, Elfçenin osmanlıcadan daha yararlı olacağı kanaatindeyim. Gel gelelim osmanlıca bizim atalarımızdan miras. Öğretilmesinde bir zarar görmüyorum

Ayhan Şimşek, Zarar bu işin zorunlu kılınmasında. Umarım bunu anlamamakta bir kasıt yoktur.

Osmanlıca birçok coğrafya ve milletin bir arada yaşamasından kaynaklanan arap alfabesi temelli özgün bir dildir. Bu dil ki günümüzde unutulmaya başlandı bu günlerde. En basit örneği de istiklal marşımızda bulunmaktadır. Eğer okurken dikkat ettiğinizde göreceğiniz şey içinde anlamı etkileyen bazı kelimeleri bilmediğimizdir. Bir diğer yandan bakacak olursak şuan dünyaya bir şekilde kabul ettirilmiş bir dil olan ingilizceyi zorunlu alırken kendi kültürünün temeli olan dili dışlamak, gereksiz bulmak çok garip bir durum.
 • Paylaş
3

Çiğdem Çelik, Osmanlıca bir dil mi ki bu kadar heveslisiniz? 15 . ile 20. Yüzyıl arasında aristokrat bir kesime hitap eden arapça -farsça karışımı köksüz bir karışımdır ve ölmüştür.İstediğiniz kadar mecburi yapın hortlatamazsınız. Çünkü halk hiç bir zaman benimsememiştir. Osmanlıcayı bir latinceyle karşılaştırmak da ayrı bir anlamsızlıktır.Latince bir anadır , osmanlıca ise üç ayrı anası olan bir çocuktur .Hangi ana besleyecek bu dili peki ? Arapça mı? Farsça mı? O diller zaten varlar ve gelişmeye uygunlar.Geriye ne kalıyor ? Türkçe.Atatürk'ün yaptığı da budur.

Hakan, Osmanlıca denilen dilin kelimeleri Arapçadan ziyade Farsçadır. Arapça sanılmasının sebebi yazı kareketeri olarak Arapça fontların esas alınmasıdır. Misal namaz kelimesi kuranda yer almaz Farsçadan gelmiştir. Aslı salat tır ve Arapça ve Kur'an da böyle geçer. Ancak dönemi itibarı ile Farsça bilim ve kültür dili olduğu için Türkçe yi katletti tıpkı İngilizcenin bugünkü Türkçe yi katletmesi gibi. İnsanlar sanıyorki Osmanlıca denen uyduruk dile karşı olunca osmanlıyı red etmiş sayılıyor halbuki konu Türkçenin katli Osmanlıca denen abukluğun sempatisini ata, ced, ecdad olunca kaybolmamalı. Çingilizce diye bir dil gelişti son 10 yılda duymuşsunuzdur çinlilerin dünyaya kazandırdığı bir ingilizce tarzı bu Osmanlıca denen dilde aynı deformasyon ile oluşmuş uydurma bir dil bunu insanlar neden anlamaz bilemiyorum. Tayyip diyince herşey doğru olmuyor maalesef. Hülooooooğ :-)

Çiğdem Çelik, Zaten Amerika'yı da müslümanlar keşfetti.Hem Türkçe felsefe yapamazsınız.17 Aralık bir darbe girişimidir üstelik.Aksaray halkındır , elektrik faturasını da halk ödeyecektir.Adam haklı beyler , dağılabiliriz.

Türklerin geçmişini öğrenmesi olabilir
 • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, Uzun ara karşılaştığım en sağlam espri, harikasınız:))))

Hüseyin AKGÜN, Bazı bilgileri 1. Kanaldan öğrenmesinin istenmesi

Neredeyse bir dil kadar bağımsız olabilecek kadar kuvvetli Türkçe'nin Osmanlı dönemi, bazen Osmanlıca deyip geçiveriyorlar ama diyene de birşey diyemiyoruz, yüzlerce yılda evrilmiş. Aslında Türkler'in dilini, kurdukları Osmanlı devletinin üç kıtaya yayılmasından çok kavimler göçü etkilemiştir (Bizim Orta Asya'dan bu diyara gelme tarihimizdir bu göç, ama sanatta pek yer edinemez, konferanslarını, sempozyumlarını pek işitmedim)

Maksadı ne olabilir? Millî Eğitim Bakanlığı ne açıklamışsa odur, resmî olarak.
Gelgelelim Türkiye'den nice âlim Osmanlı tarihi ve dili bilginleri yetişmiş olmasına rağmen bu icraatın AKP döneminde ortaya konmasını, kendi istedikleri doğrultusunda bir icraat olarak görüyorum. Çünkü özellikle Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı zamanında Türkiye'nin Millî Eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin de kendi istekleri doğrultusunda olduğuna inanıyorum.

NOT: Bu ders, lise seviyesinde Türk Dili ve Edebiyatı zorunlu dersinin yanında 'Osmanlı Dili' adı altında seçmeli bir ders olarak okutulabilir. Fen ve matematik sınıflarını seçmiş öğrenciler, edebiyat dersini zorunlu okurken isterlerse bunu seçmeli alabilirler. Edebiyat şubesinde zorunlu olabilir.
 • Paylaş
Ekstra eziyet, bol karmaşa.
 • Paylaş
1

Gökçe`n, Beyin sarsıntısı gecirtip, insanları okumaktan sogutma, cahil boş nesil yetiştirme...

Osmanlıcayı getirdiler de ne oldu sanki. 5 günün 5inde de 6 7 saat Osmanlıca dersi mi var? Tıpkı 1 saat olan müzik dersi gibi bi şey bu. aşırı tepki bunlar
 • Paylaş
4

Hakan, Çünkü bu yobazlar tahta kurusu gibidir, minik minik adımlarla sisteme girerler sonra bir bakarsın o bir saat olmuş sana alfabe, Fetullah örneği gibi 1 öğrenciye burs vererek başladı bakın neredeyse devlet olmuştu. Yüz vermeye gelmez bu gerici zihniyete. Elini versen kolunu alamazsın.

Fat Ma, yanlış düşünüyorsunuz bence.gerici diyerek nitelendirdiğiniz şey bizim ceddimiz ile ilgili. ayrıca bu girişimin daha ileri gideceğini sanmıyorum.her şey akıl çerçevesi dahilinde

Şaman, Eğer mesele ceddimiz olsaydı, Türkçeyi Türkçeleştirme, Arapça ve Farsça sözcüklerden arındırma çabalarını görürdük. Sözüm meclisten dışarı hala Türkçe yazamayan insanların çoğunluğu oluşturduğu bu ülkede bir de son darbesini de vurduğumuz Arap/Fars imparatorluğunun saray içi iletişim şifresini öğretmek/öğrenmek çok saçma.

Gokmen Guner, Hakan ve Şaman adlı kullanıcıları yorumlarından dolayı kutluyorum. Süperler

Tarihimizin geçmişte ki mezar taşlarının anlamsız osmanlı türkçesiyle yazılıp ve bireyin bunu okuyamamasına engel oldugundan bu dil verilmiş olabilir bunla kısıtlı değil tabiki bide farklı yönden bakalım şimdi osmanlıca dersinin kredisi 2 bu bir avantaj ola bilir ögreciler adına not yükseltme acısından hem yabancı dilden kesilmiş oldugundan yabancı dili kötü olan bir cocugun avantakı fazladır ... Bunu daha fazlar acardım ama bu kadarı sanırım kavi
 • Paylaş
1

Şaman, Yazdıklarınızdan da anlaşılacağı üzere Türkçe ders saatleri oldukça yetersiz. Yazdıklarınız neredeyse anlaşılamayacak kadar kötü. Diğer bir husus da Arapça sözcükler ve Farsça dilbilgisi Türkçe'den kat be kat zorken ve siz Türkçeyi de öğrenememişken Osmanlıca'yla nasıl not yükseltebileceğinizi düşünüyorsunuz?.. Bu kadarı kavi deil, 1az daa açaydınız keşke.

Osmanlıca diye bil dil yoktur bu konuda herkes hemfikir anlaşılan : =) Ama Osmanlıca(ya da ARAP alfabesiyle yazılan Türkçe) bu kadar tepki çekiyor anlamış değilim .. Ha bir yerde ki tarihi tahrip etmişsin ha Osmanlıcayı unutmuş, unutturmuşsun ben bir fark göremiyorum .. Tamam zorunlu olmasın ama isteyen kişi de öğrenebilsin .. Osmanlıca üzerinden Selçukluya kadar inilmiş .. Bunda herhangi bir maksat arayanlar illa ki bir sebep bulabilirler .. Bir başkası da kalkar Atatürk'ün latin alfabesi zorunluluğunun altında bir şeyler arar ve o da ipe sapa gelmez bir sürü şey bulur ..
Ama bu nefret dili nereye varacak .. Makul çözümü neden ıskalayıp birbirimize saldırıyoruz anlamış değilim . .
 • Paylaş
6

Hakan, bu kadar tepki çekiyor, çünkü Osmanlıca denilen saçmalığı dayatan bu kafa yüz buldukça şımarıyor, şımardıkça yozlaşıyor. yozlaştıkça yobazlaşıyor. Bu yobaz kafanın iyi niyetli olmadığını anlamak için alim olmaya gerek yok. Bu tepkiler de bu yüzden bu kirli oy avcılığı bitsin diye.

Çiğdem Çelik, Birilerinin keyfi için zorunlu olmasına tepki var .Yoksa isteyen istedigini ögrensin bize ne ?

Muhammet Davaslı, Ooo Hakan bey yobazlığa kadar götürmüş .. O zaman ben de de biraz yobazlık var Hakan bey .. Neyse siz AYDIN kişilikli birisi olarak bizim gibi CAHİL ve YOBAZ insanların kusurlarını affetme büyüklüğünü gösteriniz ..Daha öğreneceklerimiz var malum ..

Çiğdem Çelik, Sayın Davaslı,her boyayı boyadık da fıstık yeşili mi kaldı diye bir laf vardır bizim oralarda.Elalem Marsta koloni kurmaya başlarken bizim gençleri ölü bir dili öğrenmeye zorunlu tutmamız nasıl bir mantıktır ? Zorunluluktan bahsediyorum bakın .Her tür zorunluluk tepki çeker haklı olarak.

Hakan, Davaslı bey, elimden geldiğince sizi aydınlatmak için çabalarım. Bundan emin olabilirsiniz. Oooo ile başlayan Cümlenizden başlayım isterseniz. Evet yobazlığa kadar götürdüm çok doğru tespit bu sizi kutlarım. Ancak yobazlığa gelene kadar arada geçen süreci ve neden yobazlığa dayandırdığımı alamaya çalışınız lütfen. Sizi aydınlatmak için bir ip ucu vereyim yobazlık olmadan önce yozluk demişim. Adım adım aydınlatacaksınız Raad olun :-)

Şaman, Beğenmedimi yanıtın okunamayacak kadar bozuk olmasına verdim ama bu yanıtı yazan cehalet zaten düzgün bir şey yazmış da olamaz.

Bu mevzunun altında çok daha derin bir siyasi amaç bulunmaktadır. Son dönemde etrafımızda Osmanlı isminin bu kadar çok kullanılması mevcut iktidarın Büyük Türkiye kavramının içerisinde kullandığı açılım propagandasının bir aracıdır. Osmanlı üzerinden Kürt Açılımı temellendirilmeye çalışılmaktadır.Asıl dertlerinin Osmanlıca olduğunu düşünmüyorum.
 • Paylaş
Maksadı yanlış. Eskiye dönüş..Ama başka açıdan bakarsanız da kendi kökünüze bilimsel açıdan bakıyorsunuz. . .
 • Paylaş
Esasında Arap alfabesi olarak bildiğimiz harflerin öğrenilmesidir mevzu. Latin alfabesinin yanında arap alfabesini öğrenmenin kimseye zararı dokunmaz, millet yazın kuran kurslarında arapça okumayı öğrenmeye çalışmaz direkt okulda öğrenmiş olur, vs. vs. Abartmaya gerek yok.

Ha illa latin alfabesine karşı devrim diyen olur ise canı sağolsun, hiç tartışmaya girmem. Mevzu teferruattır.
 • Paylaş
Buda bi maksat aramamk gerek çünkü kendi kültürümüz kendi tarihimiz kendi atalarımızı öğrencez bundan neden rahatsız oluyosunuzki elin ingilizcesini öğrenirken kimse rahatsız olmuyo
 • Paylaş
6

Resul Genç, elin ingilizcesi dediğin uluslararası bir dil 4 milyar insanın ortak dili,atalarını bilmiyorsan türkçe kaynak çok yeterki sen öğrenmek iste.

Adem Şahin, niçin rahatsız oluyosun niçin bana burda ingilizceyi savunuyosun bu yorumu yapmaktaki amacın ne ayrıca ingilizceyi 4 değil isterse 6milyar kişi konuşsun banane bin size onumu sordum bide ben osmanlıyı biliyorum zaten okullarda olmasınıda istiyorum bunun senin için bi sakıncası var herhalde derdin ne senin bilader?

Josh Square, Dil iletişim içindir. Kiminle konuşacaksın? Lütfen şu eski kafalardan kurtulun artık. Böyle yorumları görmek bile insanı hüzünlendiriyor! Kendin istiyorsan araştırıp öğrenebilirsin. Ama bunu kimseye dayatamazsın! Kaldı ki böyle bir dil yok. Arapça ve Farsça karışımı bir dil. Arapça öğrenebilirsiniz bak. Sınıf arkadaşım arasında Iranlı ve Arap arkadaşlarım var. Bu kafalardan kurtulun artık. Çoğunluğa ayak uydurmak gerek. Insanlar uzaya gitsin sen hala Osmanlı de... komik... çok komik... Sizin fikriniz değişmez. Insanlar konuşa konuşa ama bazı kişilerle ne kadar konuşsan da nafile...... Saygılar.

Adem Şahin, BEN ÜÇGÜNLÜK HAYATIMDA KİMSYE AYAK UYDURMAM HELEDE ZORBALIKLA SÖMÜRGEYLE DÜNYAYA HÜKMETMEYE ÇALIŞAN BU EMPERYALİST VE BATILI DEVLETLERE ASLA AUAK UYDURMAM İNGİLİZCEDE ZORUNLU BENDE ONU ÖĞRENMEK İSTEMİYORUM KİMENE KARDEŞİM HERKEZİN KENDİ HAYATI

Adem Şahin, ŞU ÇOK BİLMİŞ TAVIRLARINIZDAN VAZ GEÇİN ARTIK MİLLET UZAYA ÇIKIYODA NE OLUYO GERİ AŞŞAYA İNMİYOLARMI BU KADAR AVRUPYA ÖZENİYOSANIZ GİDİN AVRUPADA YAŞAYIN BU ÜLKEYİ VE KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ BİZE BIRAKIN

Josh Square, Ya kim sana zorbalık ediyor? Biraz açalım gözlerimizi ve dünyaya bakalım. Bu, bu zamanın gerekliliği, zorbalığı değil. Bakın size tek bir şey söyleyeceğim ve bu konu kapacak. Bana 'Dil ne içindir?' konusunun cevabını söyleyin. Ben söyleyeyim. İletişim ve kültürel değişim. Bitti! 'Osmanlıca' sandığımız Arapça ve Farsçanın karışımı olan ve sadece sarayda konuşulan bir şeydi. Dildi demiyorum bakın. En basitinden 'Ab-ı Hayat' kelimesi. Arapça! Osmanlıca değil! Lütfen yorumu yanlış anlamayın. Kimsenin kimseye özendiği yok ama gerçeği inkar edemezsiniz. Ederseniz maalesef ilerleyemezsiniz. Ruslar uzayda otel kursun, biz bunu tartışalım.. Aferin bize. DEVAM ;)

Arkadaşlar osmanlıca mı kaldı artık bence biraz saçma bir uygulama. Örneğin ingilizcenin mecburi olması da iyi değil. Mecburi olması gereken bir dil varsa oda İspanyolcadır ben İspanyolca ile ilgileniyorum bir kaç kural dışında kelimelerin okunuşları Türkçe de ki gibi. Tabi bu benim kendi görüşürüm.
 • Paylaş
1

Portakallı Ördek, İngilizce'nin zorunlu olmasının sebebi dilbilimsel açıdan yakınlığı veya uzaklığı değil, zamanında Britanyadaki ülkelerin takip ettikleri politika sonucu İngilizce'nin lingua franca(bkz: Dünya üzerinde en çok konuşulan/bilinen ortak dil -İngilizce'den önce latince idi) olmasından.:D Osmanlıca ve/veya Türkçe olsaydı da keşke bu zahmete girmeseydik. Fakat olan olmuş, ölen dil ölmüş.:D

Eğitim

Öncelikle bu soru gerçekten çok saçma bir soru, bu konuda "maksat" aramak ne alaka, ne faydası veya zararı olabilir gibi sorulsa eyvallah.

İtalya'da nasıl Latince var Türkiye'de de Eski Türkçe öğretilebilir, karşı çıkanların tamamı halkın bilinen kesimleridir onların kafasına göre ezan da Türkçe idi şu anda vs. çok saçma sapan şeyler.

Karşı çıkma nedenleri:
 1. Cahiller; çünkü M.K. Atatürk'ün Türkiye'yi Osmanlı'yı yıkarak Türkiye'yi kurduğunu sanıyorlar.
 2. İnançlara ya saygılı değiller ya çok ırkçılar ya da bir dini inançları yok.
 3. Türkçe'yi bilmiyorlar, net. Bilgisizce İngilizce'den geçmiş modern yeni kelimeler gibi geçmişte Arapça ve Farsça dan geçmiş kelimeleri de reddediyorlar :)

Bence karşı çıkılması ve maksat aranması cılız bir muhalefetten başka hiçbir şey değil.

Bu arada bir kaynak: j.mp/OsmanliTurkcesi • Paylaş
1

Şaman, Asıl cahil yıkılmış Arap Fars devletinin dilinin zorunlu dil olmasına çanak tutanlardır. akkoyunların yanında cılız bir muhalefet kaldığımıza ben de katılıyorum. İtalya'da Latince zorunlu dil değil. Kaldı ki Latince bir çok bilim dalının temel dili, zorunlu bile olsa makul olabilir. Atatürk Osmanlı'yı yıkarak cumhuriyeti kurmadı, Osmanlı zaten yıkılmıştı, son padişahı da tüm devrik diktatörler gibi kaçtı. İnancınızın dili Arapçadır devşirme Osmanlıca değildir. Kimsenin Arapça ve Farsçadan gelen sözcükleri reddettiği yok. İtalyanca Latince benzetmesini yapıyorsak tüm Türkler de Öztürkçe öğrensin diyebiliriz ama onu da demeyelim. Dilimiz şu an bugünkü haline evrildi, eskisini o tarihi, o edebiyatı araştıranlar öğrenip bize aktarsınlar.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1868 Görüntülenme80 Takipçi57 Yanıt