Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okulun bahçesinde sigara içerek dumanı yüzünüze üfleyen bir öğrenciye karşı nasıl davranılmalıdır?

Öğrencinin ergenlikte dikkat çekmek için böyle bir davranış yaptığı öncelikle göz önünde bulundurulmalıdır. Okul rehber öğretmeniyle birlikte bu davranışının temeline inilerek ailenin de desteğiyle sorun çözülebilir.
  • Paylaş
Bireyin böyle davranması binlerce farklı sebebe dayandırılabilir. Burada önemli olan bireyi bu konuda pekiştirecek davranışlardan kaçınmaktır. Cezayı savunduğumdan değil ama bu davranışın sonucunda yaptırımsız kalması bir anlamda bireyin olumsuz davranışını pekiştirmek olacaktır ve bu istenmeyen bir durum. O zaman bu davranışı söndürmek amacıyla bir çeşit yaptırım mutlaka uygulanmalı.
  • Paylaş
Bu derece uç bir davranışta bulunan kişi, bunun sonucunu bilerek yapıyordur ve beklentisi o sonuçtur genelde. Verilecek her sert ceza ve reaksiyon bir anlamda onu ödüllendirmek anlamına da gelir. Çünkü sıgara içerken yakalanmıyor burada bir meydan okuma/"senin cezan ne ki? " mantığı var var. Okuldan uzaklaştırılmaktan gurur duyan, azar işitmeyi marifet sayan çok öğrenci modeli vardır. Bunlar madalya gibi gelir onlara.

Hareketinin bir sonucu olması gerektiği kesin ama onu çok şaşırtacak bir reaksiyon ve ceza verilebilir. Çocuğa 1 hafta boyunca molalarda resim yaptırabilirsiniz ya da bahçeye fidan diktirmek. Şu an direk aklıma gelenleri sallıyorum fakat çocuğun da genel karakteri göz önünde bulundurularak özel çözümler üretilebilir. Hatta başta hoşuna gidecek gibi gelen ama işin içine girince canını sıkacak bir şey de olabilir. Tek tek 100 tane balon patlatmasını isteyebilirsiniz bir süre sonra ses onu rahatsız etmeye başlayacaktır. Artık konu size, karşıdaki karaktere ve yaratıcılığa kalıyor.

Tabi genel olarak çok yumuşak bir öğretmenseniz aşırıya kaçmamak kaydıyla, nispeten sert bir reaksiyonla karşıdakini şaşırtmanız gerekebilir. Bunlar baya kompleks durumlar aslında..
  • Paylaş

Alnından öpmek lazım (O işi yapan adam okuldan atılır. Bu cesareti gösteren adam ya babayiğit yada çok cahil)

  • Paylaş
Ağzını kırıp babasını çağıracaksın
  • Paylaş
2

Soner Yildirim, aslında çocukluğuna inmek gerekli :))

Samet Polat, derinlere inmeye gerek yok ağzını kırıcaksın o kadar

Öğrenciysen eğer; İki paket sigarayı "kendine yaptıkların için bu anı bir gün hatırla" diyerek hediye edersin.
Uzun vadeli iç mücadelesinde bir tuğla da sen hediye etmiş olursun.
  • Paylaş
Sarımsak ya da soğan bulup yedikten sonra sende ona aynısını yaparsın. Pratik çözüm ;)
  • Paylaş