Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okuma hızı sadece kursa giderek mi geliştirilir? Yoksa kitaplarla bolca haşır neşir olunursa da okuma hızı artar mı?

Hızlı okuma kurslarında ,okuma hızını artırmak için bazı egzersizler yaptırılıyor.Bu egzersizlerle uğraşmak yerine bolca kitap okumaya yönelmiş birisi sizce okuma hızını ilerletir mi?Yoksa belli bir hızdan sonra egzersiz yapmadığından(hızlı okuma tekniklerini bilmediğinden) hep aynı hızda takılı mı kalır? Kurs almış arkadaşlar da kurs hakkındaki düşüncelerini yazabilirse güzel olur :) Düzenle
Okuma hızınızı arttırmak için kursa gitmeden yapabileceğiniz bazı şeyler var. Öncelikle okurken içinizden kelimeleri tekrarlamayı bırakmanız gerekir. Bu hepimizin yaptığı bir alışkanlık fakat eğer bırakmayı başarabilirseniz okuma hızınız en az iki katına çıkabilir. Çünkü kelimeleri hangi hızda söyleyebiliyorsanız, okumanız da o hızda olur, bu da yavaşlık demektir. Oysa ki gözlerimiz ve beynimiz çok daha hızlı çalışır.
Sonrasında yapmanız gereken cümleleri kelime kelime okumamaktır. Beynimiz mükemmel bir şekilde boşlukları doldurabilir. Yani sadece anahtar kelimeleri okusanız, okuduğunuzu algılayışınızda bir değişiklik olmaz.
Son olarak önerebileceğim, okuyacağınız şeye önceden göz atmanız, fikir sahibi olmanız. Böylece çok daha hızlı okuyabilirsiniz. Etraftaki dikkatinizi dağıtacak şeyleri yok etmeyi de unutmayalım tabi ki.
  • Paylaş
Lise de 2 günlük hızlı okuma kursuna katılmıştım. O zamanlar konuya çok çok yabancı olduğum için, faydasını gördüm diyebilirim ama vermiş oldukları eğitimin hepsini şu an internette de bulabilirsin. Bu eğitimler, yazıları tek tek değil, bloklar halinde okumak ve anlık çıkan(bir sn. kısa ekranda görünmesi) kelimelerin algılanabilmesiyle alakalıydı. Eğitimin temel amacı tamamen göz kaslarını geliştirmek ve algını güçleştirmek. Örnek veriyorum. 15 dakika sadece satırları hızlıca tarama, 5 dakika sadece satırın ilk ve son kelimesine bakarak sayfayı hızlıca tarama vb. gibi... Ama öncelikle o içten okumayı halletmen gerekiyor o da inan ki en zor kısmı :) İç sesi kapattığın anda hem daha hızlı okuyorsun hem daha hızlı anlıyorsun. İnsan beyni o kadar hızlı çalışıyor ki, dakika da 300 kelime okuyorsan geri kalan, kapasiteni hayallere ya da çevrende olup bitenlere aktarıyor buda senin anlamayıp, tekrar tekrar başa dönmene sebep oluyor. Burada şununda altını çizmek istiyorum. Okuduklarını hatırlayamayabilirsin sonuçta kitap okumak, kitabı ezberlemek değil... Kitabı oku bitir, içine sinmezse bir süre sonra tekrar okursun. İnternette bir sürü, hızlı okuma teknikleri var... Onları inceleyebilirsin ama inan ki uygulamak zorunda değilsin... Bazı kitapları özellikle yavaş okuyup sindirmek gerekiyor. Tadını ala ala okumak lazım. Duyguyu yaşayarak, hayal ederek. . .
  • Paylaş
Sürekli kitap okuyarak hızımızı arttırabiliriz ama bunun bizi istediğimiz seviyeye getireceğini sanmıyorum. Kurslarda verilen eğitimin çevremde işe yaradığını gördüm. Bu eğitimlerle ilgili yazılımlar bulunuyor, bunlardan faydalanabilirsiniz. Sonuçta hızlı okuma teknikleri pratikle kazanılabilir, bu yazılımlarda bulunan alıştırmalarla yeterince içli dışlı olduğunuzda hızınızın artacağını düşünüyorum. Bilgisayarıma format atılmadan önce HızlıOku.PRO isimli bir program vardı eğer internette bulabilirseniz incelemenizi tavsiye ederim.
  • Paylaş
Bu siteye üye olup gelen maillerle uygulamaları takip edebilirsiniz
hizliokuma.org
  • Paylaş
dr.com.tr/kitap/beyin-nasil-okunur/stan... Bu kitaba bir göz atarsan okuma hızına aslında hızlı okuma kurslarının çok fazla bir yararı olmadığını görebilirsin. Okuma sürecindeki en yavaş sistem göz kaslarımız (satır boyunca sağa ve sola hareketleri). Bu yüzden sütunları daha kolay okuyabiliyoruz. Ne yazık ki göz kasları eğitilirek hızlandırılabilir ve kasların sınırına dayanınca her hızlanmayla anlamdan feragat etmiş oluyorsun. Ayrıca istesek de istemesek de göz kelimeleri blok halinde işliyor. Bu yüzden facebook'ta dönen ara harfleri karıştırılmış metinleri hızlı okuma kursu almamış biri de okuyabiliyor.

Göz kaslarının hareket etmesine gerek kalmadan okunacak sözcükleri hızla merkezde gösterip silen bir sistemin var olduğunu biliyorum.
  • Paylaş
Aslında bu tarz konularda kursa ihtiyaç yoktur. Her insan kendini her konuda geliştirebilir, ancak herşey yinede zamana dayalıdır. Örnek veriyorum 300 sayfalık bir kitabı 2 haftada bitiriyorsanız, sürekli okuma alışkanlığı edindikten sonra 300 sayfalık bir kitabı 1 hafta daha sonra 3 gün gibi süreçlerde okumaya başlarsınız. Buda sizin kendinizi ve okumanızı geliştirdiğiniz anlamına gelir.
  • Paylaş
Sadece kitap okusan ve hızına takılmasan?
  • Paylaş
4

Semih Cengiz, Sorumu okuduktan sonra sadece çarpı işaretine bassan ve yorum için kendini yormasan?(Ctrl+W)

İyi niyetinle bu soruyu hangi ihtiyaca yönelik olduğunu öğrenmek istediğini varsayıyorum.Kitap okurken belki çok önemli olmayabilir ama bir dökümanı,word belgesini,blogu,bir gazeteyi,gündemi takip ederken,mühendislik olarak ürün içerikleri araştırırken çok fazla vakit kaybedilebiliyor.Bu noktada önemli olan şeyin okuma ve anlama hızı olduğunu düşünüyorum.Bu konuda kedimi geliştirmek açısından değerli fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

Eskiz, O ilk cümle ile, tüm bu açıklama yenmiş oldu:) Evet gayet iyi niyet ile yazılmıştı.

Semih Cengiz, insan yazan kişinin ne düşündüğünü tam anlayamayınca özellikle bu tip kısa cümlelerde :) bazen iğneleme gibi gelebiliyor.Belkide ruh haline göre bilemiyorum :)

Eskiz, Doğrudur:) Yanlış anlaşılma kalmadığına göre sıkıntı yok.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

277 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt