Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okuyan erkek çocukların 25 yaşına kadar ailesi tarafından sigortalı olmalarına rağmen kız çocuklarının evlenene kadar sigortalarının devam etmesinin sebebi nedir?

Kadın erkek eşitliğini savunulmasına rağmen, erkeklerde en fazla 25 yaşına kadar sigortaları aileleri tarafından karşılanırken, kadınların okumasalar dahi evlenene kadar sigortalarının devam etmesinin sebepleri nelerdir?Düzenle
Burada pozitif ayrımcılık söz konusu bence. Çünkü bir erkek ailesinden ayrılır ve kendi yaşamını kurabilir. Fakat bir kadını düşününce bu kişi hiç evlenmeyebilir. Bir işi de olmayabilir. Bu nedenle kendi haline bırakılınca savunmasız kalması erkeğe göre çok daha yüksek oranla muhtemeldir. Bu nedenle devlet kadınlara pozitif ayrımcılık yapar ve sigortada da bu söz konusudur.
  • Paylaş
Gündüz beye katıldığımı belirtmek istiyorum öncelikle. Burada amaç erkeklerin iş hayatına atılımını ve katılımını teşvik etmek , onların güvencelerinin ancak meslek edinerek ve çalışarak elde edilebilmesini sağlamaktır. Çünkü erkek fıtratı gereği karşı cinsten daha güçlü ve dayanıklıdır. Baş tacımız kadınlara ise evlenene kadar böyle bir güvence sağlanmasının sebebi , onların eğitime katılımının daha az olması ve hayat boyu güvence altına alınmak istenmesidir. Ayrıca burada evliliklerin azalıp , boşanmaların arttığı bir dönemde kadınların evliliğe teşvik edilmesi gibi bir husus olduğunu da düşünüyorum.
  • Paylaş
Bunun nedeni aslında çok basit. Erkekler kız çocuklarını okutmadıklarından kız çocukları dezavantajlı duruma düşmektedir. Şükürler olsun ki hukuk sistemi bu haksızlığın farkına varmış ve dezavantajın bir kısmını ortadan kaldırmıştır. Toplumdaki kadınlara karşı geleneksel negatif ayrımcılığa karşı hukuksal ufacık bir pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Eğer daha çok kız çocuğu okutulur, meslek sahibi olmasına izin verilirse bir süre sonra kız çocuklarının evlenene kadar aileden sigortalı olma durumu da ortadan kalkacaktır.
  • Paylaş
Kadın hayatı daha zor olduğu için olabilir mi?
  • Paylaş
Haydi artık hayata atıl, çalış, ekmeğini eline al, sonra git evlen demektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

379 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt