Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okyanus asitlenmesi nasıl önlenebilir?

Okyanus asitlenmesi; küresel ısınmanın şeytani ikizi olarak nitelendirilmekte. İki felaket de fazla karbondioksit gazından ve ne yazık ki insan elinden çıkmaktadır.

Normalde atmosferdeki karbondioksitin %30unu emmesi gereken okyanus, bu oranın artmasından dolayı bünyesine fazla karbondioksit almak da bu da okyanus suyunun daha asidik olmasına sebep olmaktadır.

Aslında yapılması gereken açık; fosil yakıtlarını kullanmayı bırakın!


Ne yazık ki ülkemizde bu kirlilik için başlatılmış bir kampanya bulunmamakta. Ancak araştırırken gördüğüm kadarıyla aşağıdaki linkle Canada'dan bir şeyleri değiştirmeye başlamak mümkün olabilir.


livingoceans.org/protect-our-oceans-acidification


Okyanus  • Paylaş
3

Nazende , Fosil yakıtlarının yerine ne kullanılabilir ki? Bu halde bile enerji sıkıntısı çekilen dünyada sadece yenilebilir enerjiye dönülebilmesi ütopik bir düşünce. tabi bence:)

Duygu Uzunalı, tabi ki bir anda buna adapte olmak mümkün değil, bu yüzden kampanyalara yerel yönetimleri bilgilendirerek başlamak öngörülüyor. Evet uzun bir süreç ama aslında aynı zamanda da geç kalınmış..

Nazende , Bir anda değil uzun vadede bile buna adapte olunacağını sanmıyorum. en basiti ülkemizde fosil yakıt yetmediğinden dolayı nükleer enerjiye yöneldi. Nükleer en tehlikelisi bence. Nüfus bu kadar fazla artarken, buna sanayileşmeyi ve teknolojiyi de eklersek değil fosil yakıttan vazgeçmeyi, yenilebilir enerjinin yanında karşı olduğum nükleer santrallerin kurulması gerekecektir.

Bu konuda da sorumsuz olalım , bize ne okyanus asidinin karbondioksit seviyesine yaptığı zavazingonun etkidinden, biz mi kirlettik de derdi bize düştü, okyanusları bile kirletecek kadar yoğun enerjiyi başta amerika, ıngiltere. Avrupa ülkeleri tüketiyor hiiiiiicç dert değil bana Walla isterse tüm okyanus %100 sulfirik aside dönüşsün,
  • Paylaş
1

Nazende , Haklısınız. En fazla gaz salımı gerçekleştiren abd kyoto protokolünü imzalamaktan kaçmıştır. Nedeni ise ekonomisinin zarar göreceğini düşünmesindendi.
'' Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.'' Bu sözü söyleyeninde yine abd tarafından soykırıma uğramış milletin atalarının olması çok manidardır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1238 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları